(9.20 hodin)
(pokračuje Petr)
Okamžitou reakcí vlády bylo, že snížení podpory za obnovitelné zdroje o 2 mld. korun, ke kterému mělo dojít v roce 2013, byly zrušeny a opět na podporu obnovitelných zdrojů pro rok 2013 zůstalo 13 mld., i když celková cena všech obnovitelných zdrojů stoupla o 4 mld., takže si myslím, že podnikatelé odešli spokojeni, aniž věděli tu druhou část.
První otázka směřovala na pana premiéra, proč v období nástupu vlády ODS v roce 2010 a 2011 tato vláda nezareagovala na enormní vzrůst výroby elektrické energie z fotovoltaických panelů, která způsobila to, že za každý megawatt zaplatíme 450 korun navíc, a pokud by nebyla podpora těch 11 mld., tak by to bylo 670 korun. Je třeba uvést, že tento nekoncepční rozvoj energie prakticky nastal díky tomu, že žádná z vlád ODS od roku 2006 neměla nějakou energetickou koncepci a vždy se jednalo pouze o vládní prohlášení. Za Topolánkovy vlády, kde prvním místopředsedou byl pan Bursík, bylo řečeno, že atomová energie nebude rozvíjena a vše zajistíme z obnovitelných zdrojů a z fotovoltaiky, a totéž se dělo v první fázi, kdy ministrem průmyslu byl pan Kocourek, taky v nesmyslném prohlášení, které hovořilo o tom, že pořídíme nových osm jaderných energetických zdrojů a zbytek bude z fotovoltaiky. (V sále je velký hluk.)
Je třeba říci, že příchodem ministra Kuby se situace výrazným způsobem změnila, ale z mnoha slibů, které jsme dostali, není splněn žádný, zejména pokud se týká schválení energetické koncepce a schválení surovinové politiky. Výsledkem je, že energetika se stává naprosto neatraktivním oborem s výjimkou obnovitelných zdrojů, a mám takový dojem, že vláda je přesvědčena, že se v podstatě nic neděje, byť mnohé z uhelných zdrojů, které byly...
Pane předsedající, já bych si vás dovolil požádat o zjednání aspoň trochu přijatelného prostředí.
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Já vás poprosím, dámy a pánové, respektujte pana poslance, který sděluje důvody nesouhlasu s písemnou odpovědí. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Břetislav Petr: Veřejnost je přesvědčena, že pan premiér má na této záležitosti výrazný podíl, což vadí podnikatelskému prostředí, neboť energetická koncepce by měla dávat nějaký přehled aspoň na dvacet let, ale situace je taková, že pokud vláda vytvoří nějakou energetickou koncepci, tak tato energetická koncepce padá v okamžiku, kdy skončí příslušná vláda.
V odpovědi jste mi řekl, že nic se v podstatě neděje. Já chápu, že to zpracovávali vaši podřízení a že dle nich je energetická koncepce dodržována. Ale já se táži: Poslední energetickou koncepcí byla ta z roku 2004, kterou vytvořila Špidlova vláda. Mají vaši podřízení dojem, že tato koncepce ještě platí? Já si myslím, že už dávno ne.
Další otázka směřovala k tomu období roku 2010-2011, kdy jsme byli schopni za dva roky tady instalovat 2 000 megawattů fotovoltaiky, která podle zákona z roku 2006, který platí, ale to nebylo řečeno tímto zákonem, ale nařízením Energetického regulačního úřadu, je na trh dodávána za 13,50 koruny. Takže se nemůžeme divit, že podíl nákladu za fotovoltaiku, která činí asi 1,6 % elektrické výroby v České republice, je 13,60 za 1 kilowatt a celkově to stojí 20 mld.
V odpovědi se mi dostalo ujištění, že vláda se snažila tento nedostatek řešit tzv. zákonem o podpoře podporovaných zdrojů, který žel bohu byl schválen až někdy v závěru roku 2012. Ale co je na tom zákoně nejzávažnější, je, že v úvodní preambuli tohoto zákona, který byl vládním návrhem, se hovořilo, že nemůžeme už připustit žádný další rozvoj obnovitelných zdrojů, a výsledkem, a to neidentifikovaného pozměňovacího návrhu ze Senátu, je, že jsme opět zařadili nový zdroj, a to bioplyn, jehož megawatthodina by mohla být hodnocena až 1 700 korun, přičemž plyn, ať z Norska, nebo Ruska, nás stojí 400, takže je vidět rukopis těch, kteří stanovili cenu kilowattu za 13,60, když průměrná cena elektrické energie je 3 koruny. (Hluk v sále trvá.)
Postoj vlády k tak důležitému zákonu je skoro nepochopitelný. Čili otázka je, kdo byl v tom období prakticky ve vládě za takovýto potratový zákon zodpovědný a kdo se na něm podílel. Zdůvodňování, že zákon byl natolik obsáhlý, že jeho schvalování od předložení ke schválení trvalo skoro dva roky, je, řekl bych, skoro tristní, neboť se jednalo o desátou verzi zákona, o verzi senátní. A teď, před několika týdny, jsme tady -
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Přátelé, poprosím o klid v sále. Opravdu ten hluk je mimořádně vysoký vzhledem k počtu přítomných poslanců.
Poslanec Břetislav Petr: Před několika týdny jsme zde byli konfrontováni s tím, jak špatný byl energetický zákon z roku 2006, který ovšem o žádné ceně nehovořil. Cenu stanovil až Energetický regulační úřad v roce 2006 a tuto cenu, jak mnozí víte, napadla paní Vitásková, nová předsedkyně regulačního úřadu, že cena byla nesmyslně nadhodnocena. Ale zajímavé na tom novém vládním zákoně je to, že opět říká, že snížení ceny obnovitelných zdrojů může být maximálně o 5 % - to je ta hranice, která byla pravicí tak výrazně kritizována -, a na druhé straně je tady možnost, aby v některých případech byla cena obnovitelných zdrojů zvýšena z roku na rok až o 13 %. Tak nevím, kdo za tím číslem stojí. Skutečnost, že byl zákon složitý, asi neobstojí. V té době vládní koalice měla dostatek hlasů, aby prosadila jiné zákony, a to i zákony, které odmítl jak Senát, tak prezident republiky. Čili v této záležitosti není možno taky souhlasit s odpovědí pana premiéra. ***