Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
15. února 2013 v 9.02 hodin
Přítomno: 150 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 51. schůze Poslanecké sněmovny. Vítám vás na ní.
Prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Oznamuji, že náhradní kartu číslo 1 má paní poslankyně Hana Orgoníková, náhradní kartu číslo 3 paní poslankyně Miloslava Vostrá, náhradní kartu číslo 5 pan poslanec Vojtěch Filip. To jsou náhradní kartu.
Teď se dostanu k omluvám, takže vás seznámím s omluvami z dnešního dne, jak mi byly do této chvíle předloženy.
Z poslanců se omlouvají: Pavel Antonín - pracovní důvody, Walter Bartoš také, Jan Bauer také, Jiří Besser - zdravotní důvody, Zdeněk Boháč - osobní důvody, Vlasta Bohdalová - zdravotní důvody, také František Dědič, Josef Dobeš - pracovní důvody, Pavel Drobil - pracovní důvody, Martin Gregora - osobní důvody, Michal Hašek neuvádí důvod, Pavel Holík - pracovní důvody, Gabriela Hubáčková - zdravotní důvody, také Jan Husák - zdravotní důvody, Kateřina Konečná - osobní důvody, Patricie Kotalíková do 15 hodin - zdravotní důvody, Jaroslav Krupka - rodinné důvody, Vladimíra Lesenská - zahraniční cesta, Vít Němeček - osobní důvody, Josef Novotný st. - zahraniční cesta, Jiří Papež - osobní důvody, Roman Pekárek - osobní důvody, Adam Rykala - osobní důvody, František Sivera - pracovní důvody, Jaroslava Schejbalová - zdravotní důvody, Ladislav Skopal - rodinné důvody, Josef Smýkal - osobní důvody, Bohuslav Sobotka - zdravotní důvody, Miroslava Strnadlová - rodinné důvody, Pavel Svoboda - zdravotní důvody, také Ladislav Šincl - zdravotní důvody, Boris Šťastný - rodinné důvody, Jeroným Tejc - osobní důvody, Tomáš Úlehla - pracovní důvody, Dana Váhalová - pracovní důvody, Radim Vysloužil - zdravotní důvody, Renáta Witoszová - osobní důvody, Cyril Zapletal neuvádí důvod, také Jiří Zemánek neuvádí důvod, Václav Zemek - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Petr Nečas, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa, Jan Kubice, Karolína Peake.
To jsou omluvy, které mi byly doručeny. Pardon, ještě je zde jedna omluva. Paní poslankyně Jana Drastichová se omlouvá dnes ze zdravotních důvodů z jednání Poslanecké sněmovny.
Dámy a pánové, dnes bychom měli zahájit bodem 132. Je to sněmovní tisk 759 ve třetím čtení. Byly u něj splněny zákonné lhůty. Potom bychom se měli věnovat bodům z bloku prvních čtení dle schváleného pořadu schůze.
K pořadu schůze zde mám jeden návrh pana poslance Marka Bendy. Prosím, aby tento návrh přednesl.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážené dámy a pánové, já bych si dovolil navrhnout pevné zařazení bodů. Dnes jako první bod by mělo být poslední, třetí čtení pana senátora Oberfalzera a potom bych navrhoval, abychom zařadili body 49, což je zjednodušeně řečeno návrh můj a dalších na odejmutí platu poslance lex Pekárek, bod 57, návrh paní předsedkyně Němcové na odejmutí mandátu odsouzeným poslancům, myslím, že spolu v podstatě souvisí, i když nebudou projednány současně, bod 172, což je hospodaření politických klubů, které bychom myslím udělat měli, a poté body 78, 79, což jsou dva návrhy zákonů pana ministra Bendla, změny katastrálního zákona, které bychom měli začít probírat a uvažovat o tom, jak mají směřovat dále.
Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji také. Poprosím, jestli má ještě někdo další návrh k pořadu schůze. Pokud ne, budeme hlasovat. Pardon, pan poslanec Jan Vidím.
Poslanec Jan Vidím: Vážená paní předsedkyně, paní a pánové, děkuji za udělení slova. Chtěl bych požádat Poslaneckou sněmovnu o zařazení dvou nových bodů do pořadu této schůze, a to na úterý příští týden, kdy bychom měli pokračovat v právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny. Je to třetí čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že je nezbytné, aby tento zákon, který reaguje na směrnici Evropské unie, nabyl účinnosti v květnu letošního roku, dovoluji si navrhnout zařazení tohoto třetího čtení právě na probíhající schůzi.
Současně mi dovolte, abych požádal také na úterý o zařazení dalšího nového bodu, což by byl bod, který se nazývá vládní návrh nasazení sil a prostředků Armády České republiky v operaci Evropské unie EUTM v Maliské republice v letech 2013 a 2014. Jde o sněmovní tisk 920.
Děkuji pěkně.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ten druhý návrh je 920. K pořadu schůze se hlásí ještě někdo? Nehlásí, takže budeme hlasovat o návrhu, který přednesl pan poslanec Marek Benda, a o návrhu, který přednesl pan poslanec Jan Vidím.
Nejprve tedy pan poslanec Benda navrhuje dnes po zařazeném prvním čtení - rozuměla jsem tomu tak? - jako další body 49, 57, 172, 78 a 79.
O tomto návrhu rozhodneme hlasováním pořadové číslo 245, které jsem zahájila. Ptám se, kdo souhlasí s tím, aby byly takto zařazeny další body našeho jednání, tedy po třetím čtení. Kdo je proti návrhu?
Hlasování pořadové číslo 245, přítomno 128, pro 74, proti 14. Návrh byl přijat.
Dále je zde návrh pana poslance Jana Vidíma. Prosím, aby mě ještě kontroloval. Navrhuje, aby do programu schůze byly zařazeny nové body. Prvním z nich je zařazení třetího čtení zákona o azylu a Policii České republiky - je to tak správně? - a druhý návrh je zařazení nového bodu vládní návrh nasazení sil a prostředků Armády České republiky v Mali 2013 a 2014, sněmovní tisk 920. Není-li námitka, nechala bych hlasovat o obou těchto návrzích najednou. Námitku nevidím.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 246. Ptám se, kdo je pro přijetí návrhů pana poslance Vidíma. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 246, přítomno 129, pro 88, proti 10. Tyto návrhy byly také přijaty. ***