(16.10 hodin)
(pokračuje Chvojka)

Protože proč se přichází skoro na konci volebního období s tím, že se musí počet poslanců potřebných pro ustavení klubu snížit z deseti na šest? Odpověď je velice jasná: Jde jasně o politickou korupci. Protože nic takového do této doby potřeba nebylo. Strana LIDEM, nebo uskupení LIDEM se rozhodlo, že chce mít poslanecký klub a že vládu nebude držet, pokud poslanecký klub ustaven nebude. Bohužel pro ně počet jejich poslanců zatím nedosahuje čísla deset, a proto se muselo přijít s úpravou jednacího řádu.

Já jsem zásadně proti změně jednacího řádu v tomto bodu, protože dle mého se mají zákony upravovat do budoucna, pro futura, z nějakého věcného důvodu a ne z nějakého důvodu, jako je teď, kdy strana LIDEM, nebo uskupení LIDEM, v podstatě vydírá ostatní strany koalice tím, že pokud nebude ustaven klub, tak nepodpoří tuto vládu.

Takže je potřeba, aby všichni věděli, o čem hlasují. Trošku to zaniklo. Opakuji ještě jednou: V § 77 odst. 2 by mělo dojít ke snížení počtu poslanců potřebných pro ustavení klubu z deseti na šest. Já nechávám na zvážení každého z vás, zda je potřeba v únoru 2013, kdy máme rok a čtvrt do konce volebního období, řešit tuto otázku. Myslím si, že ne. Myslím si, že to je velká ostuda. Je to velká ostuda této koalice a zejména samozřejmě uskupení LIDEM. Jde o politickou korupci. Možná by nám mohla paní místopředsedkyně vlády Peake spočítat, kolik bude stát tato drobná, ovšem významná změna jednacího řádu.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. A paní poslankyně Klasnová je další přihlášená do rozpravy, tedy s přednostním právem. Prosím máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Klasnová: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jako i členka podvýboru pro změnu jednacího řádu tuto změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny vítám. Vítám ji i proto, protože změny, které navrhuje skupina senátorů, jsou změny, které se objevily jak v programovém prohlášení vlády, tak se objevily i v protikorupční strategii.

To, co ale nevítám, a to, co bude velmi nepříjemné pro zástupce senátorů zde reprezentované panem senátorem Nenutilem, je to, že návrh, který měl vést ke zklidnění legislativního procesu, návrh, který měl znamenat to, že se tady zákony nebudou přijímat pod tlakem politickým, pod tlakem lobby, to, že se skutečně bude přistupovat k tvorbě zákonů svědomitě a s poctivostí, bude sloužit jako legislativní nosič k legitimizaci přeběhlictví.

Vidím tady, že v podrobné rozpravě je přihlášen pan poslanec Marek Benda, vidím tam i pana poslance Václava Votavu. Nevím, pan poslanec Marek Benda se patrně bude hlásit s pozměňovacím návrhem, který, předpokládám, vykuchá to všechno, co tam je to pozitivní, to protikorupční, to, co je obsaženo v protikorupční strategii.

To, co je na tom ještě velmi paradoxní, je to, že tento návrh jednacího řádu tady protlačila vicepremiérka pro boj s korupcí. Místo toho tedy, aby bylo její starostí, aby se skutečně schválily potřebné změny jednacího řádu Poslanecké sněmovny tak, aby tady skutečně nedocházelo k excesům, aby tady nemohl lobbovat ČEZ, aby tady nemohly lobbovat loterie, aby tady nakonec i předkladatel mohl vzít v návrhu třetího čtení tisk zpět, když zjistí, že se z toho stalo něco úplně jiného, tak místo toho se vůbec nestydí a použije se to tady jako, opravdu říkám, jako jakýsi nosič, zneužije se to jako legislativní nosič pro to, aby se tady legitimizovalo přeběhlictví. To je opravdu, si myslím, velký výsměch a je to obrovská škoda, protože nejspíš se tady dost hlasů bohužel najde.

Já bych ráda zdůraznila to, co jsem tady řekla, a budu o tom ještě mluvit ve třetím čtení, že skutečně věci, které obsahuje tento senátní návrh, jsou věci, které jsou jak v programovém prohlášení, tak v protikorupční strategii. Jsou tedy v souladu. To, co není v souladu, jak tady upozornil správně už pan zpravodaj, je pozměňovací návrh, který prošel ústavněprávním výborem a který znamená, že by nově mohl vzniknout poslanecký klub z nezařazených poslanců v počtu šesti kusů. Původně tam je tedy deset poslanců.

Proč to vzniklo? Trošičku exkurz do historie. Předkladatel při projednávání 15. 3. 1995 to zdůvodnil v podstatě tím, že poslanecký klub je přípustný až v počtu deseti poslanců, tedy teoretického zisku pěti procent ve volbách do Poslanecké sněmovny. Je to opravdu s tímto ohledem. Potom samozřejmě se trošičku měnil volební systém. D'Hondtův volební systém znamenal to, že se sem dostala i politická strana s menším počtem poslanců než deseti, a proto se to potom měnilo. Nicméně toto byl účel, proto se to zavedlo. Pominu-li fakt, že nový subjekt, který tady vznikne, vůbec neprošel volbami, tak tady byl důvod těch deseti.

Přeběhlictví tady bylo vždycky - bylo, je a bude. Pokud tato Poslanecká sněmovna schválí změnu jednacího řádu, pak to může do budoucna znamenat problém pro jakoukoli jinou politickou stranu, která se do Poslanecké sněmovny dostane a která potom bude čelit tomu, že se tady objeví nějací přeběhlíci a v počtu šesti kusů budou moct vytvořit klub.

Jinak já sama musím říct, že jsem velmi s napětím sledovala, co se stane po dubnu 2012. S velkým očekáváním. Co se stane, jak bude uskupení okolo Karolíny Peake bojovat na politickém poli jak po té stránce legislativní, tak po té stránce mocenské.

Po té stránce legislativní musím říct - výsledek veškerý žádný. Zákon o lobbingu nebude, financování politických stran přerušeno na vládě, pravděpodobně také z toho nic moc nevzejde, nevznikne žádný samostatný orgán, který by dozoroval financování politických stran. Bohužel zákon o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu - rozcupováno na kusy v Senátu, a to i přesto, že tady vicepremiérka pro boj s korupcí načetla to, že nebude kontrolován ČEZ. To mělo být oním kompromisem, kvůli kterému se to tady načítalo a který se poslal do Senátu. Mně se to nelíbilo, Věci veřejné pro to nehlasovaly. Budiž. Ale Senát to stejně neschválil.

Po stránce mocenské - co se stalo? Mně trošičku připomíná celá ta kauza pohádku o Budulínkovi, jak ta liška vysílá liščata, aby zjistila, kdo tam dělá ten hrozný kravál před tou liščí norou. Tak nejprve přišla strana LIDEM o Ministerstvo školství, potom přišla o Ministerstvo dopravy, přišla o Ministerstvo obrany, přišla o Legislativní radu vlády a Karolína Peake se nechala slyšet v médiích, že dokonce nemá ani kancelář ve Strakově akademii. Jinými slovy říkám, že je to trošičku jako ta pohádka. Víte, jak to potom dopadlo s tou starou liškou - ona taky skončila v pytli. Takže mně se zdá, že celá strana LIDEM je tak trochu v pytli. (Potlesk a úsměv mezi poslanci Věcí veřejných a některými poslanci zejména v levé části sněmovny.) A jediné, čím si tedy může zhojit svoje sebevědomí, je to, že bude mít poslanecký klub.

Vím, že to tady projde. Ale přesto apeluji a prosím všechny poslance, aby toto zvážili. A jak říkám, není to jenom problém legitimizace přeběhlictví, ale prosím vás pěkně, ten jednací řád opravdu byl o něčem jiném. Návrh ze Senátu měl řešit úplně něco jiného.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců Věcí veřejných a některých poslanců sociální demokracie.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Chvojka chce reagovat.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo ještě jednou. Já navážu na paní kolegyni. My se dneska krásně doplňujeme. Ona vskutku ta drzost stávající koalice nemá mezí. Protože pokud to dovedeme ad absurdum, tak dnes bude potřeba pro ustavení klubu šest lidí, příště možná pět, pak čtyři, někdy tři. A můžeme se tady dočkat toho, že se bude ustavovat poslanecký klub o počtu jeden, že bude prostě poslanecký klub jménem třeba Jan Novák. Protože je vidět, že tato koalice je schopna všeho. Je otázka, zda by to nebylo proti pravidlům logiky, zda může být klub o jednom člověku. Ale já myslím, že této koalici to nevadí, a že pokud na to přijde a bude potřeba jeden člověk, tak že velmi jednoduše schválí a změní jednací řád. Takže poslanecký klub Jan Novák je něco, co nás možná velmi brzo čeká, až bude záviset tato vláda na hlasech jednoho člověka.

Děkuji za slovo. (Potlesk poslanců Věcí veřejných.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Votava. Hlásí se někdo s faktickou? Takže pan poslanec Bárta s faktickou, pan poslanec Paggio také? Normálně. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP