(18.40 hodin)
(pokračuje Bárta)

Nicméně vedle zákona o významné tržní síle, který je hříchem Nečasovy vlády podle desatera Věcí veřejných číslo 3, mě Věci veřejné pověřily hovořit ještě o druhém hříchu, a to hříchu číslo 6, který se jmenuje "podpora lichvářů a exekutorů". (Vyměňuje na řečništi ceduli s názvem hříchu.) V prosinci minulého roku se ve třetím čtení projednával zákon o spotřebitelských úvěrech a tento zákon byl v prosinci ve třetím čtení přijat s tím, že byly odmítnuty pozměňovací návrhy, které předkládaly Věci veřejné.

Pan ministr Kalousek tehdy řekl: K pozměňovacím návrhům pana poslance Bárty pod číslem 18 a pana poslance Šincla k regulaci RPSN, tedy k regulaci výše roční částky, kterou mohou spotřebitelské firmy účtovat jako úrok se všemi dalšími odměnami. K regulaci - jsme přesvědčeni, že není namístě. Existuje totiž již ustálená judikatura českých soudů o tom, co je a co není v souladu s dobrými mravy s přihlédnutím k rizikům jednotlivých dlužníků, což se odráží v sazbě RPSN. V debatách zaznělo, že soudy neumějí řešit lichvu. Myslíme si, říká ministr financí/, že to není pravda. Soudy už umějí řešit lichvu s tím, že není důležité, že se spotřebitel uvedl do stavu tísně sám, ale že tento stav tísně jiná osoba zneužila. Navíc regulace RPSN by vzhledem k výpočtu tohoto parametru zásadním způsobem mohla omezit dostupnost krátkodobých úvěrů. Není vůbec vyloučeno, že by se tím tento produkt stal zcela neupotřebitelným.

Dámy a pánové, je leden a v České republice každých dvacet minut přibývá člověk v osobním úpadku. Dámy a pánové, jsme ve stavu, kdy počet exekucí dramatickým způsobem stále roste. A sami exekutoři zdůrazňují, že onen extrémní růst exekucí úzce souvisí právě s chováním lichvářských firem, nebo chcete-li, firem poskytujících spotřebitelské úvěry.

Když se podíváme na to, jestli nějaký lichvář byl odsouzen, můžeme se dočíst pouze to, že když byl poskytnut úvěr nesvéprávné osobě, tak z toho byl vyvozen nějaký konkrétní trestní postih. Nicméně to je extrém extrémů a my v tomto směru se přece nemůžeme spokojit s tím, že budeme trestat firmy, které dají úvěr nesvéprávné osobě.

Po vzoru jiných států je zapotřebí zastropovat to, co je a co není lichva. Po vzoru jiných států, a podotýkám států Evropské unie, je zapotřebí jasně nastavit pravidla pro to, co je maximum přiměřeného příjmu firmy poskytující spotřebitelské úvěry.

Vzhledem k obrovskému problému s nárůstem exekucí, vzhledem k obrovskému problému - mimochodem dnes rostoucí - nezaměstnanosti bohužel stále přibývá osob, které jsou v situaci, kdy potřebují krátkodobé půjčky a kdy si tuto půjčku berou, aniž by si uměly spočítat následky, které tato půjčka přináší. Ba hůř. Umějí si to spočítat, ale říkají si, že během čtrnácti dnů najdou levnější způsob půjčky a za těch čtrnáct dnů se té půjčky zbaví. Ba hůř. Doufají, že vytlučou konkrétní klín jiným klínem, a reálně se často dostanou do ještě složitější situace, než ve které na začátku byly.

Zastropování RPSN sazby považuji za zásadní hřích Nečasovy vlády, za jednoznačnou podporu lichvy, která jednoznačně povede k tomu, že budou přibývat další lidé v exekuci. Pravicová vláda by měla podporovat střední třídu. Pravicová vláda by měla rozvíjet iniciativní, aktivní občany a neměla by provádět krok přesně obrácený. Vždyť ti, kteří chtějí podnikat, ti, kteří chtějí nést odpovědnost sami za sebe, díky právnímu prostředí, díky akceptaci a netrestnosti lichvy naopak vede k tomu, že při současné ekonomické situaci, při současné recesi a růstu nezaměstnanosti reálně vyrábí lidi v osobním úpadku, kteří jsou vyvedeni ze středu společnosti na její okraj. (Věta nemá smysl.)

Vím, že vše, co zde dnes zaznívá, jak už také zaznělo, nepovede k pádu této vlády. Pevně však doufám, že tím nedojde k rezignaci snahy ukončit tuto vládu. Pevně doufám, že 19. ledna, tuto sobotu, k tomu bude učiněn další konkrétní krok za přítomnosti mnoha lidí, kteří nejsou se současným stavem společnosti spokojeni.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z lavic VV.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Dále je zde přihláška od pana poslance Foldyny a dalším přihlášeným je pan poslanec Ladislav Šincl. Ten bude hovořit poté. Nyní má slovo pan kolega Foldyna. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji. Vážená paní předsedající, pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, až jednou budou historici hledat přídomek této vládě, který by ji nejlépe charakterizoval, podle mě nemohou ze svých úvah vynechat slovo paradox. Toto je totiž vláda velkého paradoxu. Považte: V jejím čele stojí poprvé v historii premiér, který nevyhrál volby. Dokonce on všechny volby prohrál. A jak je vidět, bude to asi historicky poslední předseda Občanské demokratické strany, která bude mít nějaké poslance či senátory. No, abych nekřivdil občanským demokratům, jednoho mít můžou. Asi budou mít Jardu Kuberu, protože ten by lidem v politice chyběl.

Vláda vznikla díky celospolečenské poptávce po změnách politické kultury, aby se záhy ukázalo, že minimálně jedna strana vládní koalice je prostý projekt byznysu a jeden velký skandál.

Vládní politici před volbami slibovali, jak budou šetřit a že nebudou na rozdíl od sociální demokracie zvyšovat daně. Jak je to s daňovou politikou této vlády, všichni víme. A dluh nám utěšeně roste dál.

Dámy a pánové, místopředseda této vlády, pan ministr zahraničí a dnes již vládní kandidát na prezidenta republiky Karel Schwarzenberg, rád používá rčení, že je lepší hrůzný konec než hrůza bez konce. Jak je bohužel vidět, opět se v jeho pojetí jedná o zásadní rozpor mezi slovy a činy. Je to takové obvyklé u vládních politiků. Co jiného totiž je existence politiky této vlády než naprostá beznaděj hrůzy bez konce?

Vždyť i mezi vámi, kolegyně a kolegové z vládního tábora, jsou tací, kteří nesouhlasí se zvyšováním daní, kteří odmítají církevní restituce, kteří chodí do médií a aktivně se distancují od amnestie, která by nebyla, pokud by za ni vláda jako celek včetně pana Schwarzenberga, vládního kandidáta na prezidenta republiky, nepřevzala odpovědnost.

Když jsme u pana ministra Schwarzenberga, vládního kandidáta na prezidenta, rád bych zde slyšel jeho jasný názor na amnestii, protože zpočátku s ní nesouhlasil (!), aby pak, asi se lekl veřejného mínění, obrátil jako korouhvička ve větru a zase s ní jakoby nesouhlasí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP