(16.00 hodin)
(pokračuje Babák)

Rád bych připomněl, že v roce 2009 byl schválený rozpočet 1,114 bilionu na straně příjmů - a ve skutečnosti se vybralo 974 miliard. Je to rozdíl 140 miliard. Možná někdo by mě mohl opravit, že v tu dobu byla právě recese, nicméně když se podíváme na rok 2010, resp. na rok 2011, tak rozdíly jsou tam též patrné, a v roce 2010 bylo 22 miliard, které se nepodařilo Ministerstvu financí vybrat, a v roce 2011 jsme na 43 miliardách korun.

Již pan kolega Doktor tady velmi sofistikovaně popsal situaci roku 2012, kdy opravdu počítáme, že nevýběr daní bude zhruba kolem 50 miliard korun. To znamená, že veškerá predikce roku 2013 a postavený státní rozpočet jak na příjmové, tak na výdajové stránce, o které se ještě zmíním dál v dalším bodu k rozpočtu roku 2013, tak teď zejména příjmové stránce jsou opravdu chybné.

Rád bych tedy tady avizoval stanovisko klubu Věcí veřejných, že Věci veřejné nemohou podpořit daňový balíček právě z těchto důvodů, právě z důvodu zvýšení sazeb DPH o 1 %, nesmyslné zvýšení sazeb DPH o 1 %, kdy očekáváme naopak v roce 2013 pokles výběru daní, pokles výběru jak daně z přidané hodnoty, tak samozřejmě i dalších daní, ale právě z těchto důvodů, kdy si Ministerstvo financí myslí, že pomyslným zvednutím daně vybere o zhruba 18 miliard méně. Je to čirý nesmysl, a proto v tuto chvíli nemůžeme zvednout ruku pro tento dańový balíček.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců VV.)

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Dalším přihlášeným do diskuse je pan poslanec Bárta, připraví se pan poslanec Zgarba.

 

Poslanec Vít Bárta: (Přichází s basou plzeňských piv, ovázanou vánoční mašlí, a pokládá ji na řečnický pult.) Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, promiňte mi to, že jsem basu piv přinesl na plénum Poslanecké sněmovny. Plním slib, který jsem řekl o víkendu, a to je to, že panu ministrovi financí a panu premiérovi bych rád věnoval vánoční dárek, který velmi úzce souvisí s tématem, které nyní projednáváme.

Pan předseda sociální demokracie, pan Sobotka, tady říkal, že ono zvedající se DPH jest příčinou drahých potravin. Já musím rovnou nicméně říci to, že drahé potraviny v Čechách nejsou jen výsledkem dražšího DPH, ale jsou kumulací několika politických rozhodnutí, která se dotýkají nejenom pravé, ale i levé části této Sněmovny.

Basa piv je v tomto směru symbolem, který lze čistě ekonomicky vyjádřit srovnáním účtenky toho, kolik basa piv české Plzně stojí v německém Weidenu a kolik stojí zde v Praze. Když se podíváte na ty dvě účtenky (ukazuje list s nalepenými účtenkami), když se podíváte na to cenové srovnání, basu české plzně koupíte v Německu o 167 korun levněji než v Praze. A jestliže vezmeme náklady na dopravu v osobním automobilu čtyř osob, jestliže vezmeme to, co se do toho auta vejde, kolik stojí náklady na benzin, můžeme říci, že jenom kvůli tomu pivu se z Plzně, ale bohužel i Prahy vyplatí do Weidenu na vánoční nákup dojet.

Jak jsem říkal, nejde jen o vyšší DPH, ale na začátku toho procesu stojí DPH, resp. jakékoliv zvyšování DPH. A já si vám zde dovolím nyní odprezentovat podstatu toho, proč v Německu jsou potraviny mnohem levnější než v Čechách. Začnu u toho, že v Čechách oproti Německu máme podle analýz nezávislé analytické skupiny GfK společnosti Incoma zcela jednoznačně mnohem koncentrovanější trh než v Německu. V Německu není žádný pivovar, který by měl více než 10 % trhu. V Čechách Plzeňský prazdroj drží více než 40 % trhu s tím, že pokud bychom k tomu připočítali ještě Staropramen jako druhého nejsilnějšího výrobce, jsme přes 50 % trhu. Podobnou situaci můžeme, tak jako u piva, nalézt kupříkladu i u pekáren, mlýnů a vůbec českého pečiva. České pečivo za poslední dva roky kupříkladu na ceně rohlíku vzrostlo o 60 %. Cena pšenice za poslední dva roky vzrostla o necelých 20 %. Nicméně ten rozdíl lze vyjádřit opětně v otázce koncentrace trhu. Pan Babiš a jeho pekárenská lobby drží 35, v případě mlýnů dokonce 40 % trhu. Opět příklad koncentrovaného trhu.

To, že zde máme tak silný diktát výrobců potravin, nicméně není chybou pana ministra Kalouska, ale na svých webových stránkách sociální demokracie se chlubí, že ona prosadila s platností od února 2010 zákon o významné tržní síle, který zcela jednoznačně podporuje cenový diktát potravinářské lobby. B je, že potravinářské lobby zvyšují své ceny s argumentací, že se zvedá cena elektriky, že se zvedá cena ostatních vstupů, a samozřejmě zneužívají zvyšování DPH. Pravicoví členové NERVu velmi často opakují, že jakékoliv změny v daňové politice jsou pro stát špatné, že nejlepší daňová reforma je taková reforma, kdy by se s daněmi aspoň deset let nehýbalo. Tady v tomto konkrétním příkladu můžete vidět, co znamená jednoprocentní zvýšení DPH. Samo o sobě to je jedno procento, s chováním potravinářské lobby to bude mnohem víc než ono jedno procento. Jinými slovy řečeno, kumulativní efekt hloupých rozhodnutí zdražuje české potraviny tak, že v Čechách bez ohledu na výrazně menší platy než v Německu máme mnohem dražší potraviny než u našich sousedů. Není to problém jenom Německa, je to kupříkladu i problém Polska.

Když k tomu připočítáme to, že onen podfuk se zvyšováním DPH je mimo jiné, tak jak už tady zaznělo, v tom, že se reálně oněch 16,5 miliardy nevybere, když k tomuto podfuku ještě přidáme to, že pan ministr Kalousek má na ceně státního dluhu, resp. v kapitole státního dluhu a ve všeobecné pokladní správě, dostatečnou vatu, která je dokonce větší než oněch 16,5 miliardy korun, které by se na DPH měly vybrat, můžeme říci, že mimo hmatatelného zvýšení ceny potravin, mimo hmatatelného snížení životní úrovně a možností toho, co si Čech v Čechách koupí, jinak nemá toto rozhodnutí žádný pozitivní efekt. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP