(9.40 hodin)
(pokračuje Paroubek)

Vážené dámy a vážení pánové, máme poslední možnost zabránit přijetí nesmyslného protiústavního zákona, který nejen že není schopen řešit situaci, kdy jsou opakovaně páchány přestupky, ale který, bude-li přijat, naprosto neúčelně zatíží tak podvázané rozpočty obcí. Proti prezidentovu vetu tentokrát hlasovat nebudu.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To je rozprava. Paní poslankyně Řápková chce v rámci rozpravy reagovat? Prosím, můžete samozřejmě.

 

Poslankyně Ivana Řápková: Vážené dámy, vážení pánové, já bych si dovolila jen velice krátce reagovat. Poté, co jsem vyslechla svého předřečníka, tak opět musím opakovat, že jsou rozdílné názory lidí, kteří prošli praxí a jednotlivé problémy řešili prakticky, a lidí, kteří praktickou stránku života v této oblasti neřešili vůbec.

Když to vezmu odzadu, proč by se měly navyšovat náklady obcí. Už dnes jednotlivé obce řeší přestupky. Mají přestupkové komise. Samozřejmě tady bylo řečeno, že přestupková komise je státní orgán. Přestupkovou komisi samozřejmě jmenuje primátor nebo starosta, ale o přestupcích může rozhodovat i rada obce. To jen tak pro vaši informaci.

Když se vrátím k nákladům, samozřejmě obec má přestupkovou komisi. Přestupky řeší. Akorát bychom tímto návrhem zákona umožnili ukládat další sankci. Nebyla by to pouze pokuta, o které stejně ta přestupková komise rozhoduje, ale byl by to zákaz pobytu v určitých případech samozřejmě.

Co se týká policie, policie samozřejmě, ať už je to městská policie, nebo policie státní, je v ulicích. Řeší, resp. dohlíží na veřejný pořádek. A každý, kdo by měl zákaz pobytu, bude uveden v evidenci a tato evidence bude přístupná jak městské policii, tak policii státní.

Co si myslím, že je nejdůležitější. Zákaz pobytu. Tento instrument je již v našem právním řádu obsažen. Je obsažen v trestním zákoníku, ukládají ho samozřejmě soudy od jednoho roku do deseti let a všechny podmínky ukládání zákazu pobytu v trestním zákoníku byly převedeny i do přestupkového zákona. Takže napadat jednotlivá usnesení, že v přestupkovém zákoně jsou uvedeny nepřesně nebo špatně... Pokud ano, tak jsou špatně uvedeny i v trestním zákoníku. Ať už se to týká trvalého pobytu, či jiných záležitostí, které tady byly zmíněny.

Také tady bylo řečeno, že přestupkové komise, resp. správní orgány, by rozhodovaly nezákonně. Ano. Ony by rozhodovaly nezákonně v případě, že by neměly zákonný podklad. Pokud tedy tento návrh zákona bude schválen, tak samozřejmě budou rozhodovat zcela v souladu se zákonem. A opět si musíme uvědomit, že je to jeden z instrumentů, jak se bránit, resp. jak postupovat proti recidivním pachatelům přestupků. Tento návrh je ochranou pro všechny slušné občany. Dnes tyto slušné občany před recidivními přestupci nedokážeme ochránit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak to je pravděpodobně již vyčerpaná rozprava k tomuto bodů a můžeme rozpravu ukončit. Myslím, že budeme moci hlasovat. Pan poslanec Benda.

 

Poslanec Marek Benda: Moc se omlouvám, nebudeme moci ještě hlasovat. Poprosím o 15 minut na přestávku na poradu poslaneckého klubu. Je mi líto, kolegové.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, já ji udělím, ale nevím, proč se hlásí ještě paní poslankyně Černochová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Já bych chtěla moc poprosit všechny kolegyně a kolegy. Požádalo mě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, kteří by vám chtěli, konkrétně paní tajemnice Mgr. Vitvarová, předat knihu 20 let Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Po dohodě s paní předsedkyní Poslanecké sněmovny jsou v místnosti, kde bývával byl klavír, a tam tu knihu distribuují. Takže máte-li zájem, můžete si tam pro ni dojít a využít té přestávky.

Pane místopředsedo, proto jsem si nyní vzala slovo. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Rozumím. Dobře, děkuji. Prosím, vážení kolegové, vyhlašuji pauzu do 10 hodin. Přesně v 10.00 bude jednání pokračovat.

 

(Jednání přerušeno v 9.45 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP