(11.20 hodin)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Otvírám rozpravu. Pana zpravodaje poprosím jenom o odkázání v rámci rozpravy na toto usnesení.

 

Poslanec Jan Hamáček: Ano, děkuji a odkazuji se na usnesení zahraničního výboru.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji a ptám se na další přihlášku do rozpravy. Není žádná, rozpravu končím.

 

Zahajuji hlasování číslo 54. Ptám se, kdo je pro přijetí usnesení tak, jak jsme s ním byli seznámeni. Proti tomuto návrhu?

Hlasování číslo 54. Přítomno 126, pro 111, proti nikdo, návrh usnesení byl schválen.

 

Tím jsme projednali bod 96 sněmovní tisk 762. Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

97.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změny Ústavy Mezinárodní telekomunikační
unie z roku 2010 a Úmluvy Mezinárodní telekomunikační unie z roku 2010
včetně prohlášení a výhrad učiněných Českou republikou
na Konferenci vládních zmocněnců v roce 2006 a v roce 2010
/sněmovní tisk 769/ - druhé čtení

Prosím o slovo ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu. Pane ministře, prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba Dobrý den, paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Návrh na ratifikaci změn Ústavy a Úmluvy Mezinárodní telekomunikační unie z roku 2010 včetně prohlášení a výhrad učiněných Českou republikou na Konferenci vládních zmocněnců v roce 2006 a v roce 2010 byl do Poslanecké sněmovny předložen dne 15. srpna 2012. Na prvním čtení byl přikázán zahraničnímu výboru a bez výhrad prošel jeho schůzí dne 3. října 2012.

Nemá smysl opakovat, co již zde bylo řečeno v tomto materiálu v prvním čtení. Pouze snad zdůraznit, že změny Ústavy a Úmluvy ITU z roku 2010 včetně výhrad ČR jsou pro Českou republiku akceptovatelné, nejsou v rozporu s vnitrostátními právními předpisy a mezinárodními závazky, jakož i se závazky, které vyplývají z členství České republiky v Evropské unii. A zejména, že jejich provádění si nevyžádá zvýšené nároky na státní rozpočet.

Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Nyní dostává slovo zpravodaj zahraničního výboru pan poslanec Jan Hamáček. Odůvodní usnesení výboru, které nám bylo doručeno jako sněmovní tisk 769/1. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Hamáček: Děkuji. I tímto tiskem se zabýval zahraniční výbor na své 22. schůzi a přijal toto usnesení:

Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci - za prvé - změn Ústavy Mezinárodní telekomunikační unie z roku 2010 a Úmluvy Mezinárodní telekomunikační unie z roku 2010 včetně prohlášení a výhrad učiněných Českou republikou na Konferenci vládních zmocněnců v roce 2010 a za druhé prohlášení a výhrad učiněných Českou republikou na Konferenci vládních zmocněnců v roce 2006." Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Otvírám rozpravu. Pan zpravodaj dostane slovo jako první. Prosím.

 

Poslanec Jan Hamáček: Děkuji a odkazuji se na usnesení zahraničního výboru.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ptám se, kdo se dále hlásí do rozpravy. Nehlásí se nikdo, rozpravu končím.

 

Zahajuji hlasování číslo 55. Táži se, kdo souhlasí s tímto návrhem usnesení. Proti návrhu?

Hlasování číslo 55. Přítomno 129, pro 116, proti nikdo. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Tím jsme projednali bod 97 sněmovní tisk 769 ve druhém čtení. Děkuji panu zpravodaji, panu ministrovi také.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

98.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Maďarskem o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací
podepsaná v Budapešti dne 13. června 2012
/sněmovní tisk 773/ - druhé čtení

O slovo požádám pana ministra Martina Kubu, který tento materiál uvede.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba Vážená paní předsedající, dámy a pánové, současné česko-maďarské vztahy jsou velmi dobré. Mezi oběma zeměmi neexistují otevřené otázky ani nevyřešené problémy. Oba státy v oblasti ochrany utajovaných informací spolupracují prostřednictvím svých národních bezpečnostních úřadů. Jedná se o spolupráci v oblasti dožadování informací v bezpečnostním řízení, o vydání osvědčení fyzické osoby nebo podnikatele a dále v oblasti bezpečnosti informačních systémů. Oba úřady dále plánují spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Sjednání nové úmluvy o ochraně utajovaných informací se tedy jeví jako vhodné a pro obě strany výhodné, neboť oba státy jsou členskými zeměmi NATO i Evropské unie. Členství v těchto organizacích přináší s sebou spolupráci v oblastech bezpečnostních. Tato spolupráce je podmíněna nejen výměnou utajovaných informací, ale i národních.

Předkládaná smlouva je standardní smlouvou o ochraně utajovaných informací, která upravuje následující instituty: rovnocennost stupňů utajení, podmínky přístupu k utajovaným informacím a nakládání s nimi, předávání utajovaných informací, uznávání bezpečnostních oprávnění, spolupráci mezi bezpečnostními úřady obou zemí, režim utajovaných smluv, režim návštěv vyžadujících přístup k utajovaným informacím.

Smlouva byla podepsána v Budapešti 13. června 2012 ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Ing. Dušanem Navrátilem a ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Maďarska Mihály Zalou. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Prosím zpravodajku zahraničního výboru paní poslankyni Kristýnu Kočí, aby odůvodnila usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 773/1. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Kristýna Kočí: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vás seznámila se závěry zahraničního výboru z jeho jednání dne 3. října 2012. Zahraniční výbor se zabýval daným materiálem na své 22. schůzi a po odůvodnění prvního náměstka ředitele Národního bezpečnostního úřadu Mgr. Jana Bechyně, mé zpravodajské zprávě a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Maďarskem o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací podepsané v Budapešti dne 13. června 2012. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji a otvírám rozpravu. Paní zpravodajka má slovo jako první.

 

Poslankyně Kristýna Kočí: Dovolte mi, abych odkázala na usnesení zahraničního výboru. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ptám se na další přihlášky do rozpravy. Není žádná, končím rozpravu a budeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování číslo 56. Ptám se, kdo souhlasí s navrženým usnesením. Proti návrhu?

Hlasování číslo 56. Přítomno 131, pro 114, proti nikdo. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Končím tedy bod 98 sněmovní tisk 773. Děkuji paní zpravodajce i panu ministrovi.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

99.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Panamskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění
daňovému úniku v oboru daní z příjmu a Protokol k této smlouvě,
které byly podepsány v Panamě dne 4. července 2012
/sněmovní tisk 794/ - druhé čtení

O úvodní slovo požádám ministra financí Miroslava Kalouska.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Dámy a pánové, děkuji za pozornost, kterou jste tomuto tisku věnovali v prvém čtení, i za pozornost garančnímu výboru. Prosím o schválení.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Usnesení zahraničního výboru a rozpočtového výboru, který projednal návrh iniciativě, byla doručena jako sněmovní tisky 794/1 a 792/2. Nyní dostane slovo zpravodaj zahraničního výboru pan poslanec Jan Hamáček. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP