(14.40 hodin)
(pokračuje Paroubek)

Část řeckých dluhopisů skončila totiž v bilancích ČSOB a Komerční banky. Kdepak se tam vzaly? Nemohlo to být bez vědomí České národní banky. Sofistikovanější obchody si vyhradily zahraniční centrály pro sebe. Ony nakoupily mimo jiné řecké státní papíry a přesunuly je na své filiálky a rozložily tak ztráty.

Celkový odliv peněz z České republiky v podobě dividend, úrokových výnosů a dalších plateb tohoto typu v posledních letech připomíná protrženou přehradu. Mluvil jsem o tom včera. Řekl jsem, že mezi lety 2007 až 2011 to dosáhlo neuvěřitelné sumy 1 bilion 340 miliard korun, tedy zhruba 270 miliard korun ročně. Podíváme-li se na obchodní bilanci, pak z jejích čísel vyplývá, že vytrvale vyvážíme více nežli dovážíme. A k tomu ještě do zahraničí posíláme další peníze a tyto peníze si ještě k tomu půjčujeme.

Druhou otázkou, kterou se summit zabýval, byl možný vznik samostatného rozpočtu EU. Chtěl bych slyšet informaci na vrub této záležitosti. Ostrá debata nejpozději na prosincovém summitu Evropské unie se čeká kolem schvalování nové finanční perspektivy Evropské unie na léta 2014 až 2020. Může se jednat o desítky i stovky miliard korun pro Českou republiku a zajímá mě také, zda má vláda připravenou a jakou vyjednávací koncepci, protože tou vyjednávací koncepcí je mnohé možné ovlivnit.

Vím, že nejsme Německem, ale v Bundestagu je obvyklé, když německá kancléřka odjíždí na jednání na summit do Bruselu, že projednává německou pozici v Bundestagu, tedy ve spolkovém sněmu. Byl bych rád, kdybychom slyšeli podobnou ucelenou informaci na tato témata, která budou předmětem těch nejbližších summitů, také od českého premiéra a české vlády.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. A teď můžeme přejít dál. Paní poslankyně Wenigerová stáhla svoji interpelaci, stejně jako paní poslankyně Jana Fischerová, takže já mohu rovnou přejít k paní poslankyni Janě Drastichové, která chce interpelovat premiéra ve věci neřešení požadavků občanských iniciativ. Ale když se teď dívám, tak tady paní poslankyni Drastichovou nevidím. Je to tak. Ani z vás ji nikdo nevidí. Takže tím pádem můžeme i tuto interpelaci stáhnout a požádám pana poslance Antonína Seďu, kterého vidím. Připraví se pan poslanec Ladislav Šincl.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený nepřítomný pane premiére, včera byla pod vaší taktovkou - doufám, že pouze prozatím - dokončena politická krize vašeho vládnutí. Včera jsem viděl, a se mnou drtivá většina občanů naší země, vámi provedenou politickou korupci v přímém přenosu. Korupci, kterou jste provedl těsně po kongresu ODS, kde jste vašim členům i vašim voličům slíbil bojovat s korupcí. Vámi provedený politický obchod s rebelujícími poslanci, hlasování prostřednictvím poslance nepravomocně odsouzeného za korupci a politických přeběhlíků z Věcí veřejných, příslib zlegalizování poslaneckého klubu LIDEM a arogance vládní většiny vůči jednacímu řádu Poslanecké sněmovny ukázaly vaši pravou tvář.

Pane předsedo vlády, uvědomujete si vůbec, že vaše včerejší kroky, vaše vládnutí za pomoci politické korupce a arogance moci vůči opozici a veřejnosti ohrožují demokracii a demokratické principy v České republice? Rušíte elementární důvěru veřejnosti v náš politický systém a systém politických stran.

Pane premiére, buďte chlap a řekněte tady před občany, co stojí za složením mandátu vašich tří rebelujících poslanců, protože v kuloárech se hovoří například o zastavení trestního řízení v případě IZIPu, hovoří se o desítkách korupčních milionů za jejich odchodné, váš pan ministr a zároveň první místopředseda ODS veřejně spekuluje o již připravených výnosných trafikách ve státní či veřejné sféře.

Pane premiére, opravdu vás prosím, nepřispívejte k další devastaci posledního zbytku důvěry veřejnosti vůči nám, politikům. Děláte se svou vládou ostudu České republice. Dnes se stydí za vaše chování nejen opozice, ale především drtivá většina české veřejnosti.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak, to byl pan poslanec Seďa. Nyní prosím pana poslance Ladislava Šincla. Připraví se pan poslanec Václav Votava. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Děkuji, pane předsedající. Tak pan premiér se nám zase nedostavil. Asi je unavený z velké oslavy, že se mu dnes po půlnoci s panem Kalouskem podařila největší novodobá krádež. Ano, myslím tím církevní restituce, kde lítá zhruba 20 miliard a víc.

Včerejšek byl pro něj asi hodně náročný. Musel pomocí svých speciálních pozitivních i negativních motivací přesvědčit několik svých koaličních poslanců, aby se vzdali svých mandátů. Těch, co se vzpírali podpořit takzvaný zdražovací balíček, a tedy i církevní restituce. Pak ještě musel přesvědčit s ministrem Kalouskem svou věrnou Karolínu Peake, aby to co nejrychleji schválila, neboť díky speciálním metodám měla na chvíli tato koalice církevního tunelu takzvanou stojedničku. No, asi pro jistotu i na ni použil metodu své pozitivní motivace a slíbil jí prý podporu pro založení nového klubu. Nebál bych se říct, že šlo o druh politické korupce. (Stále důrazněji:) Dokonce ani nepípl nic proti tomu, že jeden ze vzdorujících poslanců byl rychle nahrazen člověkem, který je odsouzen za korupci na šest let! To je obzvlášť pikantní, protože pan premiér se pořád zaklíná bojem proti korupci, a najednou mu vůbec nevadí, že odstupujícího poslance nahradí člověk, který je odsouzen za korupci!

Nedivme se, touha pana premiéra a pana ministra financí to včera co nejrychleji schválit byla silná. Ve hře bylo totiž hodně, hodně miliard a také s tím spojeného takzvaného fíčka. Pak už mu logicky nezbyly síly se tu zabývat nějakými interpelacemi nějakých opozičních poslanců a plnit si své zákonné povinnosti, odpovídat na naše nepříjemné otázky. Nenašel si dnes ani čas na velice zajímavý seminář hospodářského výboru pod názvem Jak platit náklady obnovitelných zdrojů, kde si mohl poslechnout tvrdá slova celé řady zástupců českého průmyslu! Místo toho tam poslal jen své takzvané podržtašky.

Z tohoto důvodu zde nebudu vystupovat na téma své původně plánované interpelace, na téma Drábkových pracovních táborů, a všechny své ostatní interpelace stahuji. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Takže stahujete, pane poslanče, všechny své další interpelace. Dobře. Stahuji Ladislava Šincla ze všech interpelací.

Požádám pana poslance Václava Votavu.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, pane místopředsedo.

Pane premiére, slib poslance či senátora zní: Slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho (důrazně) lidu a podle nejlepšího vědomí a svědomí.

Včera jste, pane premiére, hlasoval pro církevní restituce, se kterými nesouhlasí drtivá většina českých občanů. Osmdesát procent občanů s nimi nesouhlasí. Petičnímu výboru byla také doručena petice čítající 100 tisíc podpisů občanů. Musím se vás zeptat ani ne tak na vaše svědomí, o tom si iluze nedělám, ale ptám se vás na to, zda vaše hlasování bylo v souladu s vaším slibem! S vaším poslaneckým slibem. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, je tady žádost, aby poslanci interpelovali takovým klidnějším hlasem, protože on tady jednak premiér není, že jo, vlastně, takže tady vlastně křičíme sami na sebe. Nebo jsme rozhořčení. Já si myslím, že poslanec má samozřejmě právo být rozhořčený. Ale jenom jsem chtěl říci, že vzhledem k tomu, že jsou tady někteří, jejichž sluch už má v životě něco za sebou, tak jestli byste tedy - já jsem si vědom, že se to týká i mě samotného, takže to ode mě berte tak, že to je míněno v rámci hygieny. Jen přiměřeně rozhořčeně.

Prosím pana poslance Novosada, aby tedy přiměřeně rozhořčeně přednesl svou interpelaci. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP