(10.40 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Prognóza České národní banky, která se týká hospodářského růstu, říká, že příští rok naše ekonomika má růst o 0,2 %. To také samozřejmě může být nula a může to být také samozřejmě minus.

Ten hlavní důvod, proč dnes žádný sociální demokrat nezvedne ruku pro tento vládní návrh, je, že tento návrh dále poškodí českou ekonomiku, podrazí hospodářský růst, sníží spotřebu domácností, poškodí zaměstnanost. Pro takový návrh v žádném případě hlasovat nemůžeme. Jsme v situaci, kdy se zhoršuje životní úroveň velké části obyvatel, klesají reálné mzdy v soukromém i veřejném sektoru, snižují se reálné důchody, a do toho vláda přichází s dalším zdražováním. To si myslím, že je politika, která jde zcela proti hospodářskému růstu, a proto sociální demokraté nic takového podporovat nebudou.

Ten druhý důvod je fakt, že vláda výslovně spojila se schválením daňového balíčku svoji důvěru. Ačkoliv Ústava nic takového nepředpokládá, tak premiér zde opakovaně i na naše dotazy prohlásil, že pokud tento návrh zákona nebude schválen, pak vláda podá demisi. To je pro nás další důležitý argument, proč pro tento návrh v žádném případě hlasovat nebudeme. Sociální demokracie stejně jako občané si přejí, aby tato vláda co nejdříve skončila. Politika vlády zemi dlouhodobě poškozuje, zhoršuje naše vyhlídky do budoucna a není na co čekat zejména po tom, kdy jsme zjistili a všichni viděli postoj občanů v krajských a senátních volbách. V těch volbách vládní strany utrpěly debakl a Nečasova vláda by měla odejít. Také proto dnes budou sociální demokraté hlasovat proti daňovému balíčku, protože si přejeme odchod této vlády.

My se ale neřídíme heslem "čím hůře tím lépe", a proto chceme podpořit pozměňující návrhy, které by mohly tento návrh určitým způsobem upravit. Budeme tedy hlasovat tak, aby se nezvyšovala daň z přidané hodnoty v příštím roce. Za ministra financí Kalouska a za pravicových vlád v posledních šesti letech jsme zaznamenali úplné orgie, pokud jde o zvyšování daně z přidané hodnoty. Ještě před šesti lety potraviny a léky byly zdaňovány pěti procenty a teď už mají být zdaňovány procenty patnácti. My jsme rozhodně proti tomu, aby se dál zdaňovala spotřeba, aby se dál zdražovaly potraviny, léky a všechny další sociálně citlivé položky zejména v této ekonomické situaci, a proto podpoříme pozměňující návrhy, které zde padly a které navrhují, aby se daň z přidané hodnoty v příštím roce nezvyšovala.

Druhý návrh, který v každém případě budeme podporovat, je snaha o to, aby byla z balíčku odstraněna Drábkova reforma příspěvku na bydlení. Pokud se podíváme na dědictví, které nám tady zůstalo po dnes už bývalém ministrovi práce a sociálních věcí panu Drábkovi, tak to není jenom sKarta, není to zbytečná a zpackaná důchodová reforma, ale je to také absolutně cynická reforma příspěvku na bydlení. Nedokážu si vůbec představit, jak je možné, že vláda a také pravicoví poslanci v této Sněmovně opakovaně podpořili něco tak asociálního, jako je návrh ministra Drábka. V současné situaci je zhruba 170 tisíc lidí závislých na příspěvku na bydlení nebo na doplatku na bydlení. Ten návrh, se kterým přišel ministr Drábek a který je obsažen v tomto návrhu, v zásadě posílá tisíce a možná desítky tisíc důchodců a také rodin s dětmi pod most, aniž by jim nabídl jakoukoliv alternativu. Je naprosto neuvěřitelné, že to nikdo nezastavil ve vládní koalici, že se nikdo nevzpamatoval, že nikdo nemyslel na lidi, kterým tady hrozí, že přijdou o bydlení, zůstanou na ulici nebo se budou muset pohybovat po ubytovnách, ve kterých jsou samozřejmě strašné sociální poměry. A řekněte důchodci nebo řekněte rodině s dětmi, aby šli do takové ubytovny. Tohle je absolutně cynická reforma a já si myslím, že by všichni slušní poslanci a poslankyně měli v Poslanecké sněmovně podpořit návrhy, které ji ze zdražovacího balíčku vypustí. Tohle je naše druhá priorita.

Sociální demokraté budou hlasovat pro zachování stávající sazby daně z přidané hodnoty. Jsme proti tomu, aby se zvýšila. A budeme hlasovat pro to, aby se vypustila Drábkova reforma příspěvku na bydlení, protože to znamená obrovské riziko - riziko, že skončí na ulici tisíce rodin s dětmi a tisíce rodin důchodců.

Také chci jasně říci, že pokud tady projde zdražovací balíček v Poslanecké sněmovně, tak sociální demokraté na půdě Senátu udělají všechno pro to, aby Senát tento zdražovací balíček zamítl. Chci upozornit vládu i kolegy a kolegyně z pravice, že za měsíc, někdy v polovině měsíce prosince, tady o tomto balíčku budeme nepochybně hlasovat znovu. Těch důvodů, proč by Senát ten návrh měl zamítnout, je celá řada. Netýká se to jenom DPH a netýká se to jenom příspěvku na bydlení. Je tedy evidentní, že vláda nemá v tuto chvíli pro zdražovací balíček podporu v Senátu. Možná bude mít podporu tady na půdě Poslanecké sněmovny, ale v každém případě bude muset shromáždit pro jeho schválení alespoň 101 hlas, aby byla schopná pokročit dál v legislativním procesu.

Je také otázka, jak bude vláda pokračovat dál při přípravě státního rozpočtu, protože až do okamžiku, než se zde bude hlasovat o vetu Senátu, a nechci předjímat stanovisko prezidenta republiky, tak do okamžiku, než se tady bude hlasovat o vetu Senátu, je podle mého názoru návrh státního rozpočtu na vodě. Vláda nebude znát parametry, na základě kterých by rozpočet na příští rok měl být připraven. Nepochybně to také bude komplikovat další proces schvalování rozpočtu, který už takto byl zkomplikován tím, že vláda ho sama stáhla a teď se ho chystá zřejmě předložit znovu.

Není možné pokračovat v politikách - a zdražovací balíček je jasná důležitá součást vládní hospodářské politiky - není možné pokračovat v politikách, které se ukázaly jako prokazatelně neúspěšné. A jestliže proběhl v minulých dnech kongres ODS a jestli jsme slyšeli řadu vystoupení, která tam zazněla, tak je evidentní, že neúspěšnost vládní hospodářské politiky přiznávají také představitelé vládní koalice. I oni sami přiznávají, že navzdory všemu, co vláda činí, máme historicky největší veřejný dluh, že se tady připravuje důchodová reforma, která jenom pro 10 až 15 % nejbohatších, že jsou tady připravené návrhy, které dále zatíží veřejné rozpočty, jako jsou církevní restituce, a že vlastně jednotlivé kroky vlády jdou proti sobě, že reformy jsou chaotické a že jsou nepřipravené. Prostě tento zdražovací balíček zhorší situaci země a v žádném případě odpovědný poslanec pro něco takového ruku zvednout nemůže.

Děkuji. (Potlesk z lavic ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Teď se zeptám - faktická poznámka paní poslankyně Kohoutové? (Ano.) Faktická poznámka? Prosím, Lenka Kohoutová.

 

Poslankyně Lenka Kohoutová: Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, chtěla bych jenom vystoupit k oblasti, která tady byla zmiňovaná panem kolegou Šinclem. Nebudu vůbec vystupovat na to, jestli někdo vůči mé osobě má nějaké zvláštní invektivy, které se zdají být vtipné.

Chci vystoupit, proč jsem dala pozměňovací návrh, na kterém samozřejmě budu trvat, a věřím, že mě podpoří i mí koaliční kolegové - protože pozměňovací návrh pana kolegy Šincla vyřazoval příspěvek na bydlení pouze zčásti. On tak jak byl dán v rozpočtovém výboru na hlasování, byl prostě špatně, byl neúplný. A to jsem také panu poslanci řekla. Čili můj návrh je konzultován s legislativou, je správně a já věřím, že tento opravený bude i pan kolega Šincl podporovat tak, aby samozřejmě příspěvky na bydlení - příspěvek a doplatek - byly v původním stavu s tím, že ale do dubna, nebo do konce dubna, zprovozníme zákon o sociálním bydlení. Protože nemůžeme dále podporovat například nekalé podnikání v ubytovnách a dalších věcech. Ale moc bych si vyprosila, jestli proti mně pan kolega něco má, tak to nemusíme říkat tímto způsobem. Já invektivy na jeho osobu také tímto prostřednictvím nedělám.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Teď faktická poznámka pan kolega Sobotka? Tak ještě dám prostor pro tuto faktickou poznámku, pak dostane slovo opět volební komise. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP