(18.10 hodin)
Poslanec Jaroslav Lobkowicz: Já se velice omlouvám. Myslím, že se mi to stalo prvně, ale chtěl jsem hlasovat ano, hlasoval jsem ne. Nevím, proč se to stalo, zkrátka jsem sáhl vedle. (Smích v sále.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Na to nemáme odpověď, ale my vám necháme hlasovat a Sněmovna rozhodne, zda vaše námitka bude přijata. To je jediné, co můžeme s touto nezvyklou situací dělat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout námitku pana poslance Lobkowicze? A kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 40. Přihlášeno 162, pro hlasovalo 150, proti 6. V každém případě námitka pana poslance Lobkowicze byla přijata a my budeme opakovat hlasování.
Takže vám připomenu, že to, o čem hlasujeme, je návrh pana poslance Bendy vrátit předložený návrh navrhovateli k dopracování. Znovu je tady požadavek na odhlášení. Odhlašuji vás. Kdo chce hlasovat, musí se znovu přihlásit.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, podpořit návrh poslance Bendy na vrácení, stiskne tlačítko, zvedne ruku. Kdo je proti vrácení, hlasuje nyní.
Hlasování má číslo 41. Přihlášeno je 163, pro hlasovalo 85, proti 52. Výsledek je, že vrácení by bylo tím přijato.
Pan poslanec Váňa, prosím.
Poslanec Miroslav Váňa: Dobrý den, omlouvám se. Hlasoval jsem proti, a mám pro. (Smích v sále.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já z toho dedukuji, že zpochybňujete hlasování a chcete, aby se hlasovalo o námitce. Dobře.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, vyhovět námitce pana poslance Váni, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 42, přihlášeno je 165. Pro hlasovalo 152, proti 2. Takže námitka byla přijata a budeme ještě jednou opakovat.
Takže toto hlasování znovu. Je to návrh pana poslance Bendy vrátit k dopracování.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro vrácení k dopracování, stiskne tlačítko, zvedne ruku. Kdo je proti vrácení?
Hlasování má pořadové číslo 43. Přihlášeno je 165, pro je 85, proti je 56. Takže všechno funguje, zase jsme to projeli. Takže tohle nám neprošlo. V tom případě už se nebudeme zabývat ničím.
Končím projednávání tohoto bodu a jdeme dál, to je sněmovní tisk 709, Návrh poslanců Rudolfa Chlada, Jeronýma Tejce a Jana Pajera na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví. Takže tady jsme v prvém čtení. (Hlasy z pléna: Silniční provoz!) Silniční provoz chcete? (Smích v sále.) Oni chtějí provoz. Tak dobře, nevím, kdo mi tady co strčil.
Takže tady je naopak bod
91.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb.,
o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů
(zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 759/ - prvé čtení
Stanovisko vlády máme jako tisk 759/1. Tady bychom měli mít senátora Jiřího Oberfalzera. Nemáme. Omlouvám se panu poslanci Tomáši Grulichovi, takže je tady... Senátor! Daleko víc, senátor Tomáš Grulich! Já ho tady srdečně vítám, ale zároveň bych ho poprosil, jestli by se mohl okamžitě ujmout slova. Ale poprosím, kdyby to bylo do tohoto mikrofonu tady v centru. Centrální mikrofon.
Senátor Tomáš Grulich: Dámy a pánové, novela silničního zákona je velmi jednoduchá. Doteď povinná zdravotní prohlídka amatérských řidičů byla do 60 let, nebo v současné době je do 60 let. Senátní návrh doporučuje, aby se věk na povinnou zdravotní prohlídku posunul na 68 let. Vycházíme z toho, že se prodlužuje jednak věk do důchodu, za prvé, a za druhé se prodloužil i výrazně věk dožití, a domníváme se, že by se měl posunout i věk povinné zdravotní prohlídky. Toť všechno.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, děkuji, pane senátore. A teď prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Václav Baštýř. Prosím, máte slovo.
Poslanec Václav Baštýř: Dobrý den, dámy a pánové, pane předsedající. Pánové předkladatelé sem předložili zákon, který tady vítáme. Já budu doporučovat jeho propuštění do druhého čtení a těším se ve výborech na odbornou diskusi k tomuto tématu, protože skutečně věková hranice se nám posouvá někam jinam a těším se, co z toho vzejde po diskusi a po různých debatách.
Myslím, že představení je jednoduché, je to hranice věku, kdy se musí chodit na prohlídky pro řidičský průkaz, a debata nám ukáže, která hranice bude optimální. Děkuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane poslanče. A teď otevírám obecnou rozpravu, pan ministr Dobeš se hlásí do rozpravy k tomuto návrhu zákona. A pan poslanec Opálka hned další.
Ministr dopravy ČR Pavel Dobeš Pane předsedající, děkuji za slovo. Dámy a pánové, jenom ve zkrácené podobě. Je to tak, jak říkal pan senátor. Hlavním cílem je zvýšení věkové hranice pro zdravotní prohlídky. Já bych tady chtěl jenom připomenout, že v prvotním návrhu se jednalo o zvýšení věkové hranice ze 60 let na 65. Tady bych chtěl říct za Ministerstvo dopravy, že my jsme návrh na 65 let přivítali, nicméně s přijetím pozměňovacího návrhu se hranice ze 65 let ještě posunula na 68, což už se nám zdá poměrně problematické, protože to je poměrně výrazný skok. Je to o osm let navýšení, je to poměrně nezanedbatelná část a v této rovině bychom chtěli ještě o tom výrazně diskutovat, protože v tuto chvíli ze strany Ministerstva dopravy k tomu kladné stanovisko nemáme a naopak bychom se drželi prvotního návrhu, to znamená 65 let. Ale to si myslím, že v průběhu debat ve výborech a před druhým čtením je ještě možné upravit. Děkuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Vidím pana poslance Opálku, který se hlásí.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, dovolte mi malou vzpomínku. Dnes jsem již ve střetu zájmů, ale v době, kdy jsem ještě ve střetu zájmů nebyl, to bylo v roce 2004, jsem předkládal, jak se zvyšovala hranice na 63 let, aby podmínka byla až od 63 let. V minulém volebním období to bylo na 65 let a v tomto volebním období, protože to předkládá někdo jiný než zástupci KSČM, tak věřím, že Sněmovna dozrála za osm let a že tento rozumný návrh bude schválen. Děkuji. ***