(10.50 hodin)
(pokračuje Sklenák)

K tomu, co on řekl, k tomu návrhu, že v podstatě zrušení příspěvků na bydlení a doplatků na bydlení a zavedení nové dávky je zjednodušení, zvýší to komfort a je to systémové, tak s tím v žádném případě nemohu souhlasit. Nová dávka v hmotné nouzi, příspěvek na náklady bydlení, v žádném případě ty dvě rušené nenahrazuje. Za prvé tato dávka bude podstatně nižší, než jsou dávky rušené, za druhé na tuto dávku dosáhne sotva polovina dnešních příjemců a jen ti, kterým náklady na bydlení budou činit minimálně 50 % jejich příjmů. V současné době je to procent 30. A navíc jedna důležitá věc. Dosáhnou na tu dávku pouze za předpokladu, že nebudou vlastnit žádný majetek. Čili nejprve budou muset všechno prodat, a až jim nic nezbude, potom jim tedy stát nějakou dávku dá.

Dovolím si pro kolegyně a kolegy uvést jeden konkrétní příklad, abychom si uvědomili, co zde schvalujeme. Pokud si představíme seniora, starobního důchodce, který žije zde v Praze v bytě nájemním o velikosti 1 + 1, tak kdo máte přehled o realitním trhu, dáte mi za pravdu, že obvyklé nájemné takovéhoto bytu v Praze činí přibližně osm tisíc korun a úhrada energií a služeb činí přibližně dva tisíce korun. Jistě mi dáte za pravdu i to, že takový důchodce může pobírat starobní důchod ve výši osm a půl tisíce, to je také poměrně běžná výše starobního důchodu, takže v této situaci tento důchodce podle nově navrhovaného systému bude mít nárok na příspěvek ve výši 2 818 korun. Čili když to sečteme a odečteme, tak nám z toho vyjde to, že tomuto důchodci zbude po úhradě nákladů na bydlení části 1 318 korun na měsíc. Pokud bychom to rozpočítali na dny, tak na každý jeden den celých 43 korun. Pokud by tento starobní důchodce nebral důchod 8,5 tisíce, ale 7 tisíc korun, tak potom mu po úhradě nákladů na bydlení zbude na celý měsíc 568 korun. To je sociální politika této vlády.

Já nevím, co tento důchodce by měl dělat. Levnější bydlení nesežene, takže by mohl jít někam do azylového domu nebo se přestěhovat z Prahy někam na vesnici, kde je bydlení levnější. Ale jestli půjdeme touto cestou, tak v Praze nebudeme mít důchodce. Skutečně je to smutné, tento přístup. A když se podíváme, jakým způsobem se provádí sociální politika jinde ve světě, tak princip je ten, že se pomáhá lidem před tím, aby upadli do hmotné nouze. Postupné kroky, které tady předvádí tato vláda od začátku volebního období, naopak celé skupiny občanů do té hmotné nouze uvrhává.

Děkuji vám. (Potlesk části poslanců.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní tedy prosím o slovo pana poslance Víta Bártu, po něm je přihlášena paní kolegyně Helena Langšádlová.

 

Poslanec Vít Bárta: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, myslím si, že vždycky je zapotřebí, a popravdě řečeno, naučil jsem se tomu až tady v Poslanecké sněmovně, až reálnou politickou praxí, vždycky velmi a velmi se snažit zamýšlet nad tím, co je za vlastní snahou především pana ministra Kalouska, a vždycky přemýšlet nad tím, že to, co na první pohled vypadá jako jeho bohulibý záměr, za sebou skrývá něco, co je zapotřebí rozkrýt a jasně na to upozornit. A já si myslím, že jeden z největších podvodů, který v tuto chvíli tady v Poslanecké sněmovně probíhá, je právě ona snaha nyní zvýšit DPH.

Myslím si, že zapotřebí je pracovat s tím, že pan ministr Kalousek by bezesporu v tuto chvíli ihned komentoval to, že jsem byl ještě u toho, když jsme se bavili o zvyšování DPH, ba dokonce že byla atmosféra k tomu, že jsem si dokázal představit zvýšení DPH. Ale nesmí se zapomínat na to, že politika a ekonomika se vyvíjí velmi rychle a že já jsem se naučil v byznysu, že vyhrává pouze taková společnost, která je schopna dostatečně rychle reagovat na změnu turbulentního ekonomického a v návaznosti politického prostředí, rychle a efektivně.

Pan ministr Kalousek ví, že za první polovičku tohoto roku při zvýšení DPH došlo k prudkému zvýšení inflace na 3,5 %, z čehož 1,7 % jsou dopady zvýšení DPH z hlediska inflace. Pan ministr Kalousek ví, že zvýšení DPH reálně vedlo nejen k tomu, že nevybral to, co předpokládal, ale ještě naopak došlo k snížení příjmů státní pokladny z výběru DPH. Na první pohled je neuvěřitelná drzost v tomto kontextu přijít po půl roce do Sněmovny a říct, tak to DPH, když jsme ho poprvé zvýšili a vybíráme méně, tak můj návrh je, že ho teďka zvýšíme ještě znova. A i když je patrné, že v tomto kontextu vybereme tudíž ještě méně, a i když je patrné, že bychom tady měli spíš debatovat o tom, že by bylo správné ve prospěch občanů ČR to DPH zpátky snížit, protože je velmi pravděpodobné, že by stát vybral úplně to samé při vyšším DPH, tak naopak my se tady budeme bavit o tom, že do DPH zvýšíme ještě jednou.

A já vám řeknu, proč se o tom vlastně bavíme. My se o tom bavíme proto, že tady v brzké době budeme projednávat státní rozpočet pro příští rok a u toho státního rozpočtu pro příští rok je výchozím bodem debaty to, kolik příští rok státní kasa vydělá. A když my teď schválíme to, že zvýšíme DPH, tak pan Kalousek bude moci do státního rozpočtu počítat s tím, že víc na tom DPH vybere, i když my všichni víme, že to je blbost a že v žádném případě na DPH více nevybere.

A v tom je ten vtip. V tom je ten vtip. Když loni v únoru Věci veřejné opakovaně bojovaly dva roky systematicky za zvýšení platu učitelů, zničeho nic se objevilo to, že máme ve státní kase málo peněz, a proto musíme teď hned mimořádně škrtnout a proto bohužel nemůžeme naplnit koaliční smlouvu, bohužel nemůžeme splnit to, co jsme si původně slíbili, a bohužel mimořádně - slovo mimořádně - škrtneme nějaké státní výdaje, které v mimořádné situaci můžeme škrtnout.

To mimořádné škrtání, dámy a pánové, připomínám, že za dva roky této koalice proběhlo čtyřikrát. Čtyřikrát ministr financí naplánoval, rozběhl se, skočil do zdi, řekl promiňte, neproskočil jsem tou zdí, ukazuje se chyba a musíme to znovu přepočítat a musíme někde škrtat. A nemáme čas škrtat systémově. Nemáme čas se zabývat schvalováním zákonů, které by tady systematicky snížily náklady veřejné správy a státu, ale teď hned máme 14 dní, měsíc na to, abychom rychle něco proškrtali. Tak co bychom škrtli? Tehdy nás rozčiloval pan ministr Dobeš, takže jsme škrtli platy učitelům. Teď nás rozčiluje policejní prezident, tak škrtneme platy policistům. To je podstata toho, co tady zažíváme. To je podstata snahy zvýšit DPH. A nejde o nic jiného než o podvod na vás politicích na úkor kasy státní, ale především občanů. To je podvod.

A nejtrapnější na této celé záležitosti je, dámy a pánové, že když tady dnes ráno Petr Skokan citoval telefonát s panem ministrem Kalouskem, všechny zaujalo to, že pan ministr pana poslance Skokana častoval nadávkami. Mě tam zaujalo něco úplně jiného. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP