(15.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)
My nepůjdeme cestou, že budeme riskovat zpochybnění výsledků voleb v těch čtyřech senátních okrscích. Nepůjdeme tou cestou. Ale ať mi příště nikdo neříká, ten, který pro tento zákon v Senátu hlasoval, že on bojuje proti přílepkům, protože nic jiného to není. Se stejnou argumentací bych mohl říkat: Vždyť je otevřený zákon, tak tam změním jiný zákon. Zákon jako zákon. (Potlesk napravo.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ptám se na další přihlášku do rozpravy. Pan kolega Stanislav Polčák. Prosím.
Poslanec Stanislav Polčák: Vážená paní předsedkyně, děkuji za slovo. Chtěl bych pouze deklarovat za situace, kdy tento návrh zákona bude schválen ve znění senátním, za skupinu předkladatelů, kteří předkládají totožný návrh, že tento návrh stáhnu. Pokud samozřejmě některý z kolegů nebude proti. Ale nepředpokládám, že za situace, kdy by tento návrh zákona byl schválen, že by k této situaci - nestažení dalšího sněmovního tisku - nedošlo. Takže jednoznačně ano.
Ještě k vystoupení pana kolegy Stanjury. Mám samozřejmě poněkud odlišný názor, nicméně on je předseda koaliční strany, takže jej zde nechci veřejně prezentovat. Jenom snad jeden podotek. Pokud vím, tak proti tomuto senátnímu návrhu neprotestoval žádný z členů senátorského klubu ODS, a dokonce jej asi sedm senátorů podpořilo. To znamená, není to asi tak úplně jednosměrná záležitost, která by byla takto jednoduše odsouditelná. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ještě další přihláška do rozpravy k tomuto bodu? Ještě pan senátor Nenutil. Prosím.
Senátor Miroslav Nenutil: Děkuji podruhé za slovo, paní předsedkyně.
K vystoupení pana poslance Stanjury. Co je přílepek a co není přílepek, co je pravý přílepek, co je nějaký vedlejší přílepek, o tom by se dalo diskutovat.
Tady Senát vlastně vyhověl přání obou komor. To, že využil možnosti, kdy se - ano - otevřely volební zákony a těch pět procent tam navrhl, v tom nevidím přílepek. Kdybychom k volebním zákonům přilepili třeba to, co jsme naposledy projednávali o rybníkářství, pak bych to skutečně jako přílepek bral. Ale jestliže k volebním zákonům přidávám záležitost preferenčních hlasů, byť jiných voleb, nicméně všechny čtyři... (Hlasitý smích.)
Děkuji za pozornost. (Dotčen odchází.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Zeptám se tedy v rámci rozpravy, zda se ještě někdo hlásí. Nehlásí se nikdo. Rozpravu končím.
Zeptám se na závěrečná slova. Pan navrhovatel? Pan zpravodaj? Není zájem vystoupit.
Přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Upozorňuji, že se jedná o zákon volební a nepřijetím tohoto usnesení by byl ukončen legislativní proces. Platilo by tedy, že zákon nebyl přijat.
Nyní návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění volební zákony a zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 619/3, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 619/4."
Pan poslanec Jan Kubata se hlásí? Nehlásí.
O tomto návrhu usnesení rozhodneme nyní v hlasování.
Hlasování bude mít číslo 228. Toto hlasování zahajuji a táži se, kdo je pro přijetí usnesení, s nímž jste byli právě seznámeni. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování číslo 228. Přítomno 152, pro 107, proti 5. Konstatuji, že s návrhem zákona ve znění schváleném Senátem byl vysloven souhlas.
Tím jsme skončili projednávání tohoto bodu. Zákon byl přijat. Končím projednávání bodu 116, sněmovního tisku 619/3.
Pan kolega Tejc se hlásí o slovo.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, dovolte mi požádat o krátkou přestávku v délce 15 minut na jednání klubu sociální demokracie.
Dovoluji si požádat kolegy, aby se shromáždili ve Státních aktech, kde by proběhl klub. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vyhlašuji přestávku do 15 hodin 30 minut.
(Jednání přerušeno v 15.15 hodin.) ***