Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
12. června 2012 ve 14.00 hodin
Přítomno: 181 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 40. schůze Poslanecké sněmovny. Vítám vás. Prosím, abyste se zaregistrovali svými identifikačními kartami.
Žádám též, aby ti z vás, kteří budou mít kartu náhradní, aby mi oznámili její vydání.
Nyní omluvy ze schůze. Z poslanců se omlouvají pan poslanec Pavel Bém - rodinné důvody, pan poslanec Alfréd Michalík - zdravotní důvody, pan poslanec Břetislav Petr - pracovní důvody. To byly omluvy.
Nyní bych vás všechny nejprve požádala o klid a dále bych vás chtěla informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní dopolední grémium.
Navrhujeme tedy vyhovět za prvé ministru obrany Alexandru Vondrovi, který požádal o pevné zařazení bodů 99 a 100 schváleného pořadu, jsou to sněmovní tisky 644 a 651, na úterý 12. června po pevně zařazeném bodu 98, tedy jako druhý a třetí bod našeho dnešního jednání.
Dále navrhuje grémium vyhovět předsedovi mandátového a imunitního výboru panu poslanci Bohuslavu Sobotkovi, který požádal o zařazení nového bodu do pořadu 40. schůze Poslanecké sněmovny. Je to žádost o vyslovení souhlasu Sněmovny k trestnímu stíhání poslance Otto Chaloupky, a to na úterý 12. června jako čtvrtý bod. (Ve sále je velký hluk.)
Dále vám chci sdělit, že vláda předložila Poslanecké sněmovně vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení předchozího souhlasu podle § 109 písm. f) zákona č. 90/1990 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny...
Paní poslankyně Levá - já vás vážně prosím. Pana ministra Drábka i paní poslankyni Levou moc prosím, aby respektovali, že byla zahájena schůze. Za chvilku budete hlasovat o návrzích, které tady předčítám. Chci, abyste věděli přesně, o čem budete hlasovat.
Tedy jenom zopakuji, že vláda předkládá Sněmovně vládní návrh, který má číslo sněmovního tisku 705-E, a svým rozhodnutím č. 34 jsem přikázala tento tisk k projednání výboru pro evropské záležitosti. Stanovila jsem k tomu lhůtu do 15. června letošního roku a návrh bude také zařazen do programu 40. schůze. Grémium navrhuje jeho pevné zařazení, a to na 14. června po bodu 101, tj. jako druhý bod v 11 hodin.
Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice.
K pořadu chůze je zde přihláška od pana poslance Jeronýma Tejce, který dostává slovo. Prosím.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, velmi krátce si dovolím vás zdržet tím, že bych si dovolil navrhnout jménem klubu sociální demokracie pevné zařazení bodu 137, to je sněmovní tisk 602, a 47, sněmovní tisk 631, dnes po pevně zařazených bodech. Jedná se o první čtení a tyto zákony již leží tady v Poslanecké sněmovně několik týdnů či měsíců bez toho, abychom se k nim propracovali. A protože takovýchto návrhů je tady řada, tak bych rád, abychom se shodli na tom, že pravidelně v jednotlivých týdnech jednání Sněmovny si odpracujeme vždy několik prvních čtení, aby se nekupily a nakonec nezůstaly tady neprojednané do konce volebního období.
Ten první tisk - 602 - se týká omezení možného vyplácení odměn státním úředníkům, tedy téma to je neustále aktuální a možná aktuálnější než kdy jindy, a další tisk - 631 - má za cíl snížit spotřební daň na naftu a benzin tak, aby to ulevilo nejen profesionálům, ale také řidičům, kteří používají vozidla dnes a denně, a vidíme, jaká cena těchto komodit je, a vidíme, že ona cena je vyšší než v okolních státech, což samozřejmě se projevuje i negativně na plnění státního rozpočtu, což je možné napravit tímto zákonem.
Takže si dovoluji požádat o pevné zařazení těchto dvou bodů dnes. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Nyní prosím o slovo místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dámy a pánové, já bych chtěl, abychom v tomto týdnu pozvedli také zrak k Evropské unii. Nakonec mnozí se díváte na fotbal evropský a ten má v něčem předstih, protože má Pohár mistrů evropských zemí, takže to je oblast, ve které Evropa funguje už desítky let.
Nicméně vy dobře víte, že v Evropské unii dnes tak jednoduchá situace není. Blíží se summit Evropské unie, 28. bude startovat summit EU, a mně připadá, že je velmi důležité, abychom se v českém parlamentu bavili o summitu, o kterém se říká, že bude významný, dokonce někteří říkají průlomový.
Já bych připomenul, že německá kancléřka Angela Merkelová vystoupila v televizi ARD a řekla, že Evropská unie by se měla přeměnit v unii politickou.
Vývoj v eurozóně akceleruje, mluví se o bankovní unii. Já bych chtěl připomenout, že to, co se děje v současnosti se španělskými bankami, by nás mělo také zajímat, protože tady se nakonec vynechává stát a bankám se poskytují peníze přímo z evropského záchranného mechanismu. To je podle mě věc, která přece má svá rizika. My bychom se měli bavit o tom, jestli pro Evropu není lepší mít fond pojištění vkladů, který bude spojený s kontrolou a dozorem jednotlivých členských států a s výběrem třeba takové Tobinovy daně, která by pro něho obstarávala prostředky.
Podle mě jsou to vážná témata pro Českou republiku. Mě by velmi zajímalo, s čím český premiér a česká delegace pojede na ten příští summit a jak se postavíme k těm výzvám, které mluví o dalších krocích v posunu a vývoji institucí evropských, kde se mluví o tom, že dokonce by Evropa se mohla stát dvourychlostní Evropou.
Já si myslím, že v této situaci už nebude možné opakovat tu figuru, která se stala na posledním summitu, kde jsme řekli, že sice se k fiskálnímu paktu nepřihlásíme, ale budeme principy dodržovat. Obávám se, že tohle už nemusí stačit, protože ten vývoj, který akceleruje v eurozóně, je dán prostě tím, že pro zvládnutí krize je podmínkou hlubší integrace a ta hlubší integrace v té finanční oblasti vypadá, že může být doplňována a zřejmě bude také integrací v oblasti politické.
Na to je třeba mít názor. Já bych byl rád, abychom nebyli překvapeni a zaskočeni tím, co se na tom summitu odehraje ze strany České republiky, a velmi bych si přál, kdybychom se dověděli, jaké podklady, jaké pozice v této chvíli má český premiér pro ten summit, eventuálně jaké budou ještě dále zpracovány. Proto bych chtěl požádat o informaci o připravované pozici České republiky k těmto tématům, která budou součástí zřejmě summitu 28. června.
Já bych navrhoval, abychom takový bod zařadili tam, kde dneska máme ty evropské body, to je čtvrtek. My jsme se dohodli, že čtvrtek tento týden je zřejmě jenom jedna písemná interpelace, takže projednávání evropských bodů by mohlo začít dřív. Je tam jeden bod, který už bude navrhován po dohodě grémia. Takže já bych navrhoval, aby ten druhý bod po tom evropském bodu byla informace premiéra o pozici České republiky k blížícímu se summitu Evropské unie. Děkuju.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Já tady mám ještě další přihlášky do programu schůze, nejsme ještě nikde jinde než u programu schůze. Pan poslanec Marek Benda, pan poslanec Jiří Štětina, paní poslankyně Zdena Horníková, pan poslanec Jan Bauer. Prosím.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já mám jednom jednu prosbu. Protože dnes je z důvodu nemoci omluven zpravodaj k bodu 5, sněmovnímu tisku 615, novela zákona o evropských komunikacích, zjednodušeně řešeno, a ten bod měl dnes pokračovat, tak bych chtěl poprosit jestli by mohl být zařazen na čtvrtek za již pevně zařazené body ráno.***