(14.40 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Ano, mluvím i o situaci, kdy zejména z posledních měsíců přicházejí z kontrolních orgánů, kontrolních institucí, které mají mimo jiné za svoji agendu i dohled nad kvalitou a nad zdravotní nezávadností potravin, velmi znepokojivé zprávy. Jaksi se vypařilo to svaté nadšení o všemocném trhu a poctivých obchodnících, které jenom ten trh přinutí, aby nabízeli jenom kvalitu a aby nešidili svoje zákazníky. Místo toho, aby docházelo k ocenění práce kontrolních institucí, tak je tady teď velmi silná úvaha, zazněla z ideové konference ODS, že institucí je příliš mnoho a že by se měly pozrušovat a poslučovat, aniž by byl brán ohled na to, jakou mají ještě další agendu.

A tak si myslím, že je právě teď, v této situaci, v tomto okamžiku, ta správná chvíle na to, aby nám vláda prostřednictvím pana ministra zemědělství Bendla sdělila, jaké jsou úmysly vlády v dalších týdnech a měsících při řešení situace na trhu potravin, a proto navrhuji zařazení nového bodu této schůze Poslanecké sněmovny, který by se jmenoval Informace ministra zemědělství o situaci na trhu potravinářskými výrobky a jejich řešení. Děkuji. Pardon, navrhuji jako první bod zítra odpoledne. (V sále je obrovský hluk!)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Prosím pana poslance Bohuslava Sobotku.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, těch témat je skutečně mnoho, která by stála za to, aby se diskutovala na této schůzi Poslanecké sněmovny. Obávám se, že poté, až se bude hlasovat o schválení programu schůze, tak je otázka, kolik z nich obstojí testem hlasování vládní většiny, nicméně já cítím povinnost tady zvednout dvě věci, které jsou natolik závažné, že není možné, abychom o nich při příležitosti zahájení schůze Poslanecké sněmovny mlčeli. Mrzí mě, že tady vláda není zastoupena příliš početně, nicméně viděl jsem tady ještě před chvílí alespoň pana ministra práce a sociálních věcí pana Drábka.

První bod, který bych rád navrhl do programu schůze, by se týkal podivného hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí. Rád bych tedy požádal, abychom zařadili nový bod na program schůze Poslanecké sněmovny, a to dnes po pevně zařazených bodech, s názvem Podivné hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda Petra Nečase o sobě ráda tvrdí, že je vládou boje proti korupci, přitom tato vláda má ve svých řadách ministra práce a sociálních věcí Drábka, který vyřešil pořízení nového softwaru pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, konkrétně pro úřady práce, bez výběrového řízení. Tato vláda strávila hodně času tím, že mluvila o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, o tom, že je potřeba snížit limit pro zadávání veřejných zakázek. Během roku 2011 to zvládl ministr práce a sociálních věcí bez jakéhokoliv limitu, a dokonce bez jakékoliv veřejné zakázky. A tady nemluvíme o nějakých milionech korun, pro které je v tuto chvíli obviněn náměstek ministra zdravotnictví pan Vít, jinak hlavní hygienik České republiky. Tady mluvíme o zakázkách a dlouhodobých kontraktech na dodávku softwaru pro úřady práce, a to v řádech stovek milionů korun.

Jenom podle údajů Mladé fronty Dnes se za nový software na Ministerstvu práce v roce 2011 utratilo 349 mil. korun. A tytéž noviny dokonce napsaly, že kolabující systém Úřadu práce, ten nový software, který není kvalitní, bude stát více než ten starý, což je docela zajímavé tvrzení, které když si porovnám s dnešním prohlášením ministra práce na jeho dnešní tiskové konferenci, že nový systém ušetří, tak je to úplně něco jiného.

Zajímavé je, že tuto velkou zakázku v řádu set milionů korun získaly čtyři soukromé firmy, a to prostřednictvím firmy Fujitsu, která má rámcovou smlouvu s Ministerstvem vnitra. Když jsme se pana ministra Drábka ptali i tady v Poslanecké sněmovně a když se pana ministra Drábka ptali novináři a ptali se ho všichni ostatní, jak je možné, že na nového dodavatele softwaru nebylo vypsáno žádné výběrové řízení, tak se pan ministr Drábek odvolal na rámcovou smlouvu, která byla uzavřena v době Topolánkovy vlády mezi Ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu a firmou Microsoft, s tím, že tato rámcová smlouva pokrývá jakékoliv další inovace softwaru ve státní správě, a že tedy Ministerstvo práce s odvoláním na smlouvu z roku 2008 už vlastně nemusí dělat žádná nová výběrová řízení a že všechno zařídí firma Fujitsu. Firma Fujitsu si našla čtyři nové dodavatele pro software pro úřady práce, ale našla si je bez jakéhokoliv výběrového řízení, to znamená, že tady nikdo neposuzoval ani cenové nabídky, nikdo neposuzoval ani kvalitu, prostě se našly čtyři společnosti, které dodaly software pro úřady práce, a skončilo to fiaskem. Skončilo to několikaměsíční krizí, kterou řešili zaměstnanci úřadů práce za cenu přesčasů, za cenu práce o víkendech, za cenu nočních směn, a stejně systém kolaboval a dodnes má velké problémy.

Asi by to bylo všechno v pořádku, kdyby všichni podezřelí vypovídali stejně, ale tento týden zřejmě neudržel nervy na uzdě bývalý ministr vnitra Langer, který se vyjádřil na svém facebooku způsobem, který úplně zpochybňuje to, co nám tady ministr Drábek povídal. Já bych teď nevystupoval, nechtěl bych zařadit nový bod, kdyby tady nebyl zcela zjevný rozpor v tom, co říká bývalý ministr vnitra Langer, který byl odpovědný za uzavření rámcové smlouvy, a tím, co říká dnešní ministr práce a sociálních věcí Drábek, který tuto smlouvu aplikuje tak, že už se obejde bez jakýchkoliv využití zákona o zadávání veřejných zakázek.

Ministr vnitra Langer se vyjádřil na svém facebookovém profilu podle serveru aktuálně.cz následujícím způsobem. Cituji bývalého ministra vnitra Langera. "To si pan Drábek dělá legraci. To, co s ní provedlo jeho ministerstvo," rozumějte s rámcovou smlouvou, "je stejné jako na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček koupit raketoplán a několik družic k tomu," uvedl exministr Langer na svém facebookovém profilu. Na dotaz deníku aktuálně.cz potvrdil, že si za svým názorem stojí: "Nechce se mi k tomu říkat víc. Ostatně soudím, že to stačí," dodává bývalý ministr vnitra Langer. Čili to je zcela evidentně odlišná interpretace ze strany ministra, který stál u toho, když se v roce 2008 uzavírala rámcová smlouva.

A já si myslím, že pan ministr Drábek dluží této Poslanecké sněmovně vysvětlení, jak to tedy vlastně je. Já si myslím, že tento rozpor je velmi vážná indicie toho, že tady opravdu něco není v pořádku. Buď ministr vnitra Langer, bývalý ministr vnitra, neví, jakou smlouvu s vědomím Topolánkovy vlády připravil a co všechno na jejím základě do budoucna umožnil, anebo ministr Drábek tady hájí opravdu velký podvod, který spočívá v připraveném obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. A já myslím, že je velmi důležité, abychom to věděli také proto, aby bylo zřejmé, kde vlastně byly ony příčiny kolapsu softwaru na úřadech práce, protože možná se ta chyba nestala jenom díky tomu, že ministr tuto reformu uspěchal, že schválil nerealistický harmonogram přechodu na nové systémy, ale možná je problém také v tom, že tady byly vybrány firmy, které nemusely projít soutěží, to znamená, že nikdo neposuzoval jejich kvalitu, neporovnaly se vlastně ani cenové nabídky a byly vybrány na základě jakési úvahy, o které nikdo neví, jaká vlastně byla. To znamená, že se tady provedl absolutní outsourcing výběrového řízení a dopadlo to špatně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP