(15.50 hodin)
(pokračuje Sobotka)
Jinak, pane premiére, bych vám chtěl doporučit, abyste se zabýval těmito podněty. Není možné, abyste je házel do koše nebo je nechal drtit v drtičce, protože způsob, jakým nebyly vybrány v řádném výběrovém řízení dodavatelé nového softwaru na Ministerstvu práce a sociálních věcí, bude mimo jiné předmětem i podnětu pro kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a bylo by dobře, abyste si tu věc nechal velmi rychle jako předseda vlády také prověřit. Uděláte to?
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Odpoví ještě pan premiér.
Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, já se opravdu přiznám, že se nespoléhám a nebudu spoléhat na systém anonymních dopisů, případně anonymních udání. Já jsem vždycky preferoval osobní rozhovor. Nebojím se lidem říkat svůj názor a nebojím se slyšet jejich - byť vyhraněný - názor. Já jsem samozřejmě, a řeknu velmi otevřeně, díky své minulé politické působnosti ve styku s desítkami a desítkami lidí z různých úrovní vedení Úřadu práce. Mám poměrně přesné informace o tom, co se děje. Nechci tu situaci bagatelizovat. Řekl jsem to tady již několikrát. Ten problém sleduji a jsem pevně přesvědčený, že pan ministr Drábek dotáhne všechny tyto kroky k úspěšnému výsledku.
Pokud samozřejmě někde došlo k narušení pravidel, která se týkají veřejných zakázek, tyto věci budou prověřeny. Máme k tomu příslušný Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který bezesporu, tak jak je zvykem v České republice, pokud obdrží podání například od neúspěšných firem či firem, které by samy usilovaly o tuto veřejnou zakázku, bude ji velmi pečlivě posuzovat. Ale jak jsem již několikrát řekl, já jsem byl opakovaně ujištěn a se mnou i vláda České republiky, že tyto věci budou v následujícím období zvládnuty.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. S další interpelací vystoupí paní poslankyně Marta Semelová, které tímto předávám slovo. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Vážený pane premiére, začíná být bohužel běžné, že na vládě a jednotlivých ministerstvech se doslova vyhazují peníze, které by byly potřeba jinde, ať už je to přísun různým oblíbencům za práci, kterou mají v popisu práce, či například na vysvětlování nevysvětlitelného. Konkrétně mám na mysli částku ve výši 2,7 mil. korun, kterou se rozhodla vláda zaplatit za kampaň propagující reformy této vlády - zdravotní, sociální, daňovou, školskou, tedy školné, prostě všechny změny, na které doplatí většina lidí, kteří budou platit dluhy, jež nezpůsobili.
To si opravdu myslíte, že za ty téměř 3 mil. korun přesvědčíte občany o tom, že to s nimi myslíte dobře, že jsou tak naivní? Nemyslíte si, pane premiére, že takové vyhazování peněz v době, kdy mnozí tito občané mimo jiné i díky jednomu z vašich ministerstev, které způsobilo chaos při vydávání dávek, nemají na základní životní potřeby, je nehorázná drzost?
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Předávám slovo předsedovi vlády.
Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, je skutečností, že od 1. ledna letošního roku začaly platit poměrně rozsáhlé změny v sociální a zdravotní oblasti a nyní je nezbytné o dopadech těchto konkrétních legislativních změn informovat také veřejnost, aby každý věděl o konkrétních krocích těchto reforem a jejich konkrétních dopadech.
Musím říci, že se jedná primárně o distribuci informací, a to dvojího druhu. První materiál je podrobnější a zaměřený na popis změn sociálního systému jako celku. Druhý materiál je zaměřený především na příklady a změny v sociálních dávkách na pracovním trhu. Chci také říci, že od pondělí 16. ledna do soboty 21. ledna letošního roku bylo zaměřeno především na sociální reformu, v únoru se bude obdobně cílit na zdravotní reformu. Tyto materiály byly připraveny zaměstnanci Úřadu vlády a Ministerstva práce a sociálních věcí. Nevznikly tedy žádné dodatečné externí náklady, vznikaly v pracovní době.
Při nákupu mediálních prostor jsme čerpali ze socioekonomických podkladů Unie vydavatelů České republiky a přehledu nákladů a čtenosti, které jsou volně k dispozici. I bez mediálních agentur jsme při individuálních jednáních s vydavatelskými domy dosáhli velmi příznivých cen. Celkem byly ve spolupráci s jednotlivými redakcemi vyrobeny tři základní grafické verze odpovídající zájmům deníků a jejich cílových čtenářských skupin.
O jakou se jednalo cenu? Opět, neděláme z toho žádnou tajnost. Mladá fronta Dnes - 630 tisíc, Lidové noviny - 170 tisíc, Právo - 350 tisíc, Deníky - 420 tisíc, Blesk a Aha, které měly společný tematický materiál - 1 mil. 150 tisíc korun. Ceny jsou samozřejmě bez daně z přidané hodnoty. K tomuto byly využity prostředky, které byly účelově vázány v tiskovém odboru Úřadu vlády České republiky na propagaci vládní činnosti a nebyly spotřebovány v letech 2010 a 2011.
Chci zdůraznit, že souhrn čtenosti deníků, ve kterých byla vložena inzerce, se blíží 4 mil. čtenářů. Všechny smlouvy jsou od minulého týdne transparentně zveřejněny na webových stránkách Úřadu vlády, neobsahují žádnou problematickou klauzuli a vydavatelé s jejich zveřejněním souhlasili. Vše je tedy pod detailní kontrolou veřejnosti.
Chtěl bych také ještě zdůraznit, že se nejedná o nějakou kampaň, ale skutečně o jednorázovou distribuci informačních materiálů o sociální reformě v různých formách a formátech. Chtěli jsme distribuovat užitečné přehledy a vysvětlující materiály, nikoliv utrácet desítky či stovky milionů za nákladné reklamní kampaně a pouhá reklamní gesta vlády. Přesně v duchu vládní snahy o úspory a transparentnost jsme dosáhli výhodných cen a vše průhledně zveřejňujeme. Znovu opakuji, vše je na webu Úřadu vlády. Kromě toho je od ledna letošního roku spuštěn a průběžně aktualizován nový web, na němž najde každý, kdo bude mít zájem, hlavní vysvětlující texty k sociální, zdravotní, penzijní a daňové reformě a přehled dosavadních protikorupčních opatření. Součástí webových stránek budou i modelové příklady s dopady reformních kroků. Od počátku roku propagujeme tento web v rámci avíz a tiskových zpráv na sociálních sítích Facebook a Twitter, na vládních stránkách a také v informačních materiálech, které jsou distribuovány.
Ministerstvo práce a sociálních věcí v posledních měsících letošního roku dokončilo své reformní turné v podobě kulatých stolů v každém kraji. I v roce 2012 bude pro vysvětlování sociální reformy využívat speciální webové stránky. Pokračovat bude také v distribuci letáků na pracovní úřady a úřady České správy sociálního zabezpečení a provozováním informační telefonní linky.
Jsme přesvědčeni, že změny, ke kterým došlo v těchto systémech, je nezbytné dostat až k občanům, aby se na konkrétních příkladech a na konkrétních situacích seznámili s dopady těchto reforem na konkrétní situaci konkrétních lidí. Já to považuji za poctivou vládní snahu informovat o konkrétních reformních krocích občany České republiky.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Paní poslankyně ještě položí doplňující otázku. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Marta Semelová: Vážený pane premiére, to občané budou určitě nadšením celí bez sebe z toho, když vyhodíte 3 mil. korun na to, abyste je informoval o tom, jaké dopady na ně budou mít vámi schválené reformy. Nemyslíte si, že by bylo mnohem lepší, kdyby vaše vláda vládla tak, abyste tyto dopady vůbec vysvětlovat nemusel? (Potlesk z řad poslanců KSČM.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Předávám ještě slovo panu premiérovi. ***