(15.20 hodin)
(pokračuje Schwarzenberg)

Dohoda zahrnuje též ustanovení o postupu v případě zneužití výsad a imunit Organizací pro zákaz chemických zbraní a ze strany osob podílejících se na její činnosti. V současnosti dochází k zintenzivnění kontrolních a dalších aktivit Organizace pro zákaz chemických zbraní na území České republiky. (Velký hluk v sále trvá.)

Spolu s předkládanou dohodou byla v Haagu také podepsána Dohoda mezi Českou republikou a Organizací pro zákaz chemických zbraní o inspekcích, která má usnadnit provedení úmluvy ve vztahu k inspekcím prováděným v objektu vojenského újezdu Březina u Vyškova, kde se předpokládá výroba chemických látek pro účely výcviku chemických specialistů Armády České republiky i armád států NATO a dalších států.

I z důvodu právní jistoty je účelné podrobněji upravit výsady a imunity Organizace pro zákaz chemických zbraní a osob podílejících se na její činnosti.

Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu místopředsedovi. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Jana Floriána, aby odůvodnil usnesení výboru, které nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 439/1. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Florián: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedkyně, vážený pane premiére, vládo, dámy a pánové. Děkuji panu ministrovi za představení této úmluvy a dovolím si také shrnout nejdůležitější fakta předkládaného materiálu.

Z pohledu právního řádu České republiky se jedná o smlouvu prezidentské povahy. Navrhovaná dohoda vychází ze vzorového textu vypracovaného technickým sekretariátem Organizace pro zákaz chemických zbraní, do něhož byly zapracovány návrhy české strany. Změny navržené českou stranou měly za cíl přizpůsobit návrh dohody standardnímu obsahu smluv o výsadách a imunitách mezinárodních organizací. Sjednání navrhované dohody má zajistit, aby Česká republika poskytovala Organizaci pro zákaz chemických zbraní výsady a imunity v plném a konkrétně vymezeném rozsahu, který je v současnosti standardně přiznáván mezinárodním vládním organizacím a osobám podílejícím se na její činnosti, a vytvořit tak podrobný právní základ pro poskytování výsad a imunit, jež Organizace pro zákaz chemických zbraní a dotčené osoby požívají na území České republiky v obecně vymezeném rozsahu již nyní na základě ustanovení úmluvy. (V sále je obrovský hluk!)

V České republice je zajištěna implementace úmluvy několika zákony. Jde o zákon o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní, o stavební a živnostenský zákon a v neposlední řadě o zákon trestní.

Národním úřadem pro implementaci úmluvy v České republice je Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který mimo jiné zabezpečuje inspekce Organizace pro zákaz chemických zbraní v průmyslových podnicích a zařízeních v České republice.

Dohoda upravuje právní subjektivitu Organizace pro zákaz chemických zbraní, výsady a její imunity v oblasti finanční, v oblasti trestněprávní, správní a komunikační. Dohoda obsahuje úpravu výsad a imunit, které požívají představitelé smluvních států ohledně měnových či devizových omezení, výsady a výhody ohledně osobních zavazadel, dále pak v daňové a vízové oblasti.

Senát tuto úmluvu projednal 11. ledna na své 15. schůzi a dal souhlas k její ratifikaci. Zahraniční výbor projednal tento tisk na své 16. schůzi 8. prosince a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Organizací pro zákaz chemických zbraní o výsadách a imunitách Organizace pro zákaz chemických zbraní, podepsané dne 15. června 2011 v Haagu.

Dámy a pánové, děkuji vám za pozornost a podporu při schválení této úmluvy.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Poprosím, aby se případně v otevřené rozpravě odkázal na toto usnesení.

Otevírám rozpravu. Prosím, zda se do ní někdo hlásí. Pana zpravodaje pouze požádám v rozpravě se odkázat na návrh usnesení, abychom o něm mohli hlasovat, pokud se dál nikdo nehlásí.

 

Poslanec Jan Florián: Děkuji, vážená paní předsedkyně. Já bych se odkázal na návrh usnesení.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Přivolávám naše kolegy. Zeptám se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Nehlásí se nikdo, rozpravu tedy končím. Budeme hlasovat o usnesení navrženém zahraničním výborem. Máme jej k dispozici v písemné podobě a seznámil nás s ním také pan zpravodaj.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 101. Táži se, kdo je pro přijetí usnesení, jak jsme s ním byli seznámeni a máme je předloženo písemně. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 101 přítomno 176, pro 127, proti 2. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Tím jsme projednali bod 39, sněmovní tisk 439, druhé čtení. Končím tedy tento bod. Děkuji panu místopředsedovi vlády i panu zpravodaji.

 

Zahajuji projednávání bodu

 

14.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 221/1999 Sb.,
o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 476/ - druhé čtení

Z pověření vlády tento návrh uvede ministr obrany Alexandr Vondra. Prosím, pane ministře, o vaše slovo. (Hluk v sále neutichá.)

 

Ministr obrany ČR Alexandr Vondra Ano, děkuji. Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, dovolte mi, abych zde v rámci druhého čtení předkládané novely zákona č. 221, o vojácích z povolání, uvedl několik základních informací o změnách, které tato novela zavádí.

Navrhované znění zavádí nová pravidla týkající se doby výkonu služby hodnosti v hodnostním sboru čekatelů, sjednocuje dále postup při poskytování rodičovské dovolené u vojáků z povolání a u ostatních zaměstnanců v civilní sféře, umožňuje také vojákům z povolání, kteří jsou vysláni do zahraničních operací, mít přiměřený kontakt s osobami blízkými, například e-mailem, a stanovuje zákaz požívání alkoholických nápojů a zneužívání jiných návykových látek ve vojenských objektech a v neposlední řadě i zákaz kouření ve vojenských objektech s výjimkou k tomu vyhrazených prostor.

V rámci úsporných opatření předkládaný návrh dále upravuje poskytování nesníženého platu po dobu nejvýše šesti měsíců na rozdíl od dosavadních dvanácti v tom případě, když byl voják v důsledku organizačních změn jinak služebně zařazen, dále ruší příspěvek na přestěhování, a konečně stanovuje povinnost vojákovi z povolání nahradit poměrnou část nákladů za vydanou výstroj, jestliže jeho služební poměr zaniká ze zákonem stanovených důvodů před uplynutím dvou let od vzniku služebního poměru. Navrhovaná změna také rozšiřuje rozhodování v řízení ve věcech služebního poměru o některé případy, například při vrácení náborového příspěvku, při nesplnění povinnosti setrvat po stanovenou dobu ve služebním poměru nebo při úhradě nákladů spojených se zvýšením nebo rozšířením vzdělání při nesplnění povinnosti setrvat po dohodnutou dobu ve služebním poměru, a konečně i z důvodu vydání bezdůvodného obohacení či při náhradě nákladů za vojenskou výstroj. Nově tato novela upravuje také rozhodování služebních orgánů formou personálního rozkazu, který bude používán v těch věcech služebního poměru, pro které zákon nestanoví postup podle správního řádu.

Návrh zákona byl projednán v prvním čtení dne 26. října loňského roku ve Sněmovně a byl přikázán k projednání výboru pro obranu a bezpečnost.

Čili tímto končím své úvodní slovo a věřím, že návrh zákona podpoříte. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro obranu a bezpečnost. Usnesení výboru bylo rozdáno jako sněmovní tisk 476/1. Prosím nyní o slovo pana poslance a zpravodaje výboru pana poslance Alexandera Černého. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP