(14.40 hodin)
(pokračuje Nečas)

Chci jenom zdůraznit, opět to zopakuji, že to nechci bagatelizovat. Ta věc je vážná, dotýká se klientů úřadů práce, dotýká se také osmi a půl tisíce zaměstnanců úřadů práce, bez jejichž kvalitní a intenzivní práce by nešla zvládnout. Na druhou stranu já těmito problémy nejsem překvapen. Na základě i své osobní zkušenosti jsem něco podobného v podstatě očekával.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Pan poslanec ještě položí doplňující otázku. Prosím, máte prostor.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji. Pane premiére, já se vás chci zeptat, jestli by těm zaměstnancům, o kterých jste hovořil a kterým určitě patří naše poděkování za to, že udrželi celý systém v chodu, největší radost nakonec neudělalo, kdybyste je zbavil neschopných nadřízených, kteří je do této situace dostali. Mám na mysli pana Drábka, ministra práce, a mám na mysli pana Šišku, náměstka, který měl celý projekt na starosti. (Potlesk z levé strany.) Myslím si, že to by jim určitě pomohlo nejvíce, protože by se do takové situace v budoucnosti nemuseli dostat.

A jestliže vy jste mluvil o tom, že v roce 2007 neproběhlo včas školení, tak vás chci ujistit, že tady školení do 1. ledna neproběhlo vůbec, protože až někdy do 2. nebo 3. ledna vůbec žádné aplikace nebyly k dispozici.

A já jsem přesvědčen, že vláda tady není od toho, aby dělala na lidech experimenty, a uvědomte si, že řada lidí nemohla zaplatit nájem, že řada lidí si musela půjčovat na potraviny, řada lidí v azylových domech byla odkázána na to, co tam kdo přinese, protože jinak by neměli co jíst. To znamená, že vy jste dostali řadu lidí do velkých problémů, které budou muset ještě v příštích měsících složitě řešit, aby je náhodou někdo nevyhodil z bytu, prostě proto, že ty peníze, se kterými počítali na nájem, jim pan Drábek nebyl schopen poslat.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: V tuto chvíli je ještě prostor pro reakci.

 

Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já teď nechci hodnotit, co udělá nebo neudělá pracovníkům úřadů práce radost. Já jsem přesvědčen, že jim jde v prvé řadě o to, aby kvalitně odváděli svoji práci, že jim jde o to, aby měli dobré podmínky pro svoji práci a aby také klienti, občané, kteří pobírají sociální dávky, odcházeli bez stresu, odcházeli s tím, že jejich žádosti jsou vyřízeny v řádném termínu a naprosto v pořádku. Jsem přesvědčený, že drtivé většině pracovníků úřadů práce záleží právě na tomto. To, že si někdo přeje nebo nepřeje odchod toho nebo onoho, je možné a já mu to brát nechci. A nemyslím si, že je to ten lék.

Znovu opakuji: Včera vláda byla ujištěna, že tyto problémy jsou zvládnuty, že byly vyplaceny prakticky až na pár stovek ojedinělých případů všechny sociální dávky. Problém je v tom, že pravděpodobně některé z nich, a to je pravda, vícekrát, než měly být vyplaceny, to je také problém z opačné strany. Nicméně vláda České republiky i já jako předseda vlády jsme byli ujištěni panem ministrem, že tím toto bouřlivé období zavádění nového systému končí a že z tohoto pohledu měsíc únor a měsíce následující by již měly proběhnout bez nějakého bouřlivého vývoje a v pořádku. Takto naprosto jednoznačně pan ministr vládu České republiky, která se tím speciálně zabývala již podruhé na svém jednání, ujistil a já nemám důvod mít v něj nedůvěru.

Chtěl bych také jednoznačně říci, že si opravdu velmi vážím pracovníků úřadů práce, a opakovaně jim z tohoto místa chci poděkovat, protože bez jejich intenzivní, kvalitní práce by tento problém nebylo možné zvládnout. Já si tohoto jejich obrovského pracovního vypětí nesmírným způsobem vážím.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Dříve než dám slovo panu poslanci Tejcovi, přečtu ještě jednu omluvu. Omlouvá se pan poslanec Josef Novotný mladší z odpolední části dnešního jednání z důvodu pracovních povinností.

Nyní již dávám slovo panu poslanci Tejcovi. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážený pane předsedo vlády, kolegyně a kolegové, pan premiér Nečas zde několikrát zmínil to, jak lidé na úřadech práce skutečně tvrdě pracovali. Pracovali tak tvrdě díky neschopnosti jeho ministra. Nicméně těmto lidem, o kterých tady hovoříme a kterým děkujeme, snížila tato vláda o 10 % základní plat. A rozhodně ten plat, který měli, nebyl vysoký.

Pan předseda vlády tady hovořil o tom, že je chybou, když se nevyplácejí dávky. Hovořili jsme tady a několikrát jsme poukazovali na to, že lidem nejsou vypláceny ani ty základní dávky a tito lidé se dostávají skutečně do fatálních životních situací, protože si prostě nemají kde půjčit, a pokud si půjčili, tak se mnohdy dostanou do složitých existenčních problémů díky exekucím.

Na druhé straně jsme ale zaznamenali v uplynulých dnech to, že někteří lidé na úrovni náměstků nebo v nejbližším okolí premiéra pobírají opravdu vysoké odměny. Chtěl bych připomenout, že z médií jsme mohli zaznamenat to, že v březnu 2011 byl základní plat vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády 33 590 Kč, k tomu náležely příplatky 49 600 Kč a navíc tato vrchní ředitelka sekce získala odměnu ve výši 190 tisíc korun. My nevíme, za jaké období to je, nicméně i tak si myslím, že při platu 33 tisíc korun je skutečně tato odměna mimořádná.

Možná by nás to ani nepřekvapilo. Co překvapilo mě osobně, bylo to, jak pan premiér skutečně důrazně se ohrazoval proti úniku, ale především proti tomu, že je kritizován za takto vysoké a nepřiměřené odměny. Pan premiér tehdy hovořil o tom, že "moji lidé dřou jako koně standardně dvanáct hodin denně, k tomu často i víkend". To je přesná citace. Já myslím, že bychom si měli uvědomit, a byl bych rád, aby si to uvědomil i pan předseda vlády, že tímto svým vyjádřením, které dal do souvislosti právě s takto vysokými odměnami, svým způsobem urazil všechny ostatní, všechny, kteří pracují za minimální mzdu, kterou tato vláda odmítá zvyšovat, kteří pracují za 8 až 13 tisíc korun (upozornění na čas), a myslím, že by se, pane premiére, slušelo, abyste se jim omluvil.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Předávám slovo panu premiérovi. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, musím konstatovat, že odpověď na dotaz pana poslance Tejce je stále stejná. Musím říci, že předseda vlády nezasahuje do výše odměn zaměstnanců na Úřadu vlády, s jednou jedinou výjimkou a to je vedoucí Úřadu vlády.

Já dokonce přidám ještě jednu poznámku řekněme detailnější, kterou jsem doposud veřejně neřekl. Já jsem se právě na základě své osobní zkušenosti a toho, jak kauza takzvaných odměn byla jednoúčelově zneužívána proti mně i ze strany sociální demokracie poměrně sprostým a můj osobní život napadajícím způsobem, poté, co jsem působil na Ministerstvu práce a sociálních věcí, problematice odměňování zaměstnanců Úřadu vlády ostentativně a demonstrativně vyhýbal. Ani jednou jsem nerozhodoval ani přímo, ani nepřímo, ani nebyl informován, s výjimkou vedoucího Úřadu vlády. Chcete-li to slyšet úplně polopatě, držel jsem se od této tematiky na vzdálenost několika námořních mil právě proto, že jsem se osobně přesvědčil, s jakou primitivností a snadností proti mně, na kterého se velmi těžko vyhrabával nějaký skandál, právě tato věc byla používána politickými oponenty. Musím říci, že na základě nelegálního úniku dat.

I tehdy ten případ, který byl medializovaný, to znamená ředitelky odboru kanceláře ministra - zopakuji to, co jsem tady již jednou při interpelacích řekl - za tu dobu, co jsem byl ministrem práce a sociálních věcí, pět dalších vysokých představitelů Ministerstva práce a sociálních věcí v celkovém objemu odměn mělo tyto odměny vyšší. Přesto se řešily právě pouze tyto odměny. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP