Začátek schůze Poslanecké sněmovny
31. ledna 2012 ve 14.00 hodin
Přítomno: 186 poslanců

 

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, za chvíli, věřím, budu moci přivítat také členy vlády. Dovolte mi, abych zahájila 33. schůzi Poslanecké sněmovny. Vítám vás na ní.

Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 33. schůze dne 19. ledna letošního roku a pozvánka vám byla rozeslána v pátek 20. ledna.

Nejprve vás všechny požádám, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Prosím také, abyste mi oznámili, kdo budete mít dnes náhradní kartu. Pan kolega Petráň má náhradní kartu číslo 34.

 

Nyní bychom měli stanovit ověřovatele schůze. Je zde návrh, aby se jimi stali pan poslanec Jiří Krátký a pan poslanec Stanislav Polčák. Ptám se, zda je někdo, kdo by chtěl předložit jiný návrh. Není tomu tak.

Zahajuji hlasování číslo 1. Táži se, kdo souhlasí s tím, aby ověřovateli této schůze byl pan poslanec Jiří Krátký a pan poslanec Stanislav Polčák. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 1. Přítomno 106, pro 84, proti nikdo. Konstatuji, že jsme ověřovateli 33. schůze Poslanecké sněmovny stanovili pana poslance Jiřího Krátkého a pana poslance Stanislava Polčáka.

 

Nyní k omluvám. Do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Lenka Andrýsová - pracovní důvody, Jiří Besser do 16 hodin - zdravotní důvody, Václav Horáček - pracovní důvody, Petr Jalowiczor - zdravotní důvody, Jana Kaslová - rodinné důvody, Hana Orgoníková - osobní důvody, Jana Suchá - zdravotní důvody, David Šeich - rodinné důvody. Z členů vlády se omlouvají Karel Schwarzenberg - zahraniční cesta a Alexandr Vondra pro pracovní důvody. Tolik k omluvám.

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 33. schůze, jejíž program, jak jsem již řekla, byl uveden na pozvánce.

Pokud jde o celkový průběh projednávání návrhu pořadu schůze, tak bych vás ráda seznámila s výsledky dnešního ranního grémia Poslanecké sněmovny.

Dnešní ranní grémium se rozhodlo vyhovět žádosti ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který požádal o pevné zařazení bodu 4, je to sněmovní tisk 449, a to na středu 1. února jako první bod dopoledne.

Dále místopředsedovi vlády a ministrovi zahraničních věcí Karlovi Schwarzenbergovi, který požádal o pevné zařazení bodu 59, je to sněmovní tisk 572, a to na úterý 7. února za již pevně zařazené body, to znamená za body 45, 44, 16 a potom by byl bod 59.

Dále jsme se rozhodli vyhovět ministrovi obrany Alexandru Vondrovi, který žádá o pevné zařazení bodu 30, je to sněmovní tisk 551, a tento bod by byl zařazen na příští úterý 7. února za již pevně zařazené body.

Dále bych vás chtěla informovat o tom, že zastupitelstvo hlavního města Prahy požádalo o vyřazení bodu 38, jedná se o sněmovní tisk 497.

Další informace se týká sdělení Petra Nečase, žádosti o pevné zařazení nového bodu, který by se jmenoval Informace předsedy vlády o jednání Evropské rady dne 30. ledna 2012, která by se konala ve čtvrtek 9. února v 11 hodin.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba požádal o pevné zařazení bodu 28, sněmovní tisk 547, na středu 1. února jako první bod odpoledne.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský požádal o pevné zařazení bodu 22, sněmovní tisk 573, na středu 1. února jako druhý bod odpoledne.

Ministr vnitra Jan Kubice požádal o pevné zařazení bodů 23, 36 a 34 návrhu pořadu schůze, jsou to sněmovní tisky 579, 581 a 575, na středu 1. února jako třetí až pátý bod odpoledne.

To je z mé strany všechno. To byly požadavky, které byly adresovány grémiu. Grémium je dopoledne projednalo a rozhodlo se vám je takto předestřít.

Nyní zde mám další žádosti poslankyň a poslanců. Ještě se hlásí místopředseda Sněmovny, pak tady mám asi šest písemných přihlášek, pak dostane slovo paní kolegyně Černochová.

Takže nejprve místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, potom je zde přihláška Bohuslava Sobotky, dále - takhle jsem je tady nalezla na stole, takhle je tedy budu oznamovat - Jeroným Tejc, Vojtěch Adam, Kateřina Konečná, Vojtěch Filip, Jiří Paroubek a paní kolegyně Černochová - v tomto pořadí.

Prosím, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Dovolte mi, abych tady ve Sněmovně zmínil to, co mi teď neustále běží před očima, protože v televizi se pořád opakuje vyhlášení premiéra, které se týká skončeného summitu v Bruselu na téma finanční dohody Evropské unie, a mě prostě zaráží, že na obrazovce neustále zaznívá výrok premiéra Petra Nečase, že on nemohl za Českou republiku se připojit k dohodě o finanční unii, protože v České republice prezident Václav Klaus by takovou dohodu nepodepsal. A mně tohle připadá důležité si ujasnit, protože jsem si myslel, že žijeme v parlamentní demokracii. A ponechám teď stranou celou debatu o finanční dohodě, její podobě a souhlasech, nesouhlasech, kritických přístupech. Teď mi vadí něco jiného - že totiž není možné podle mě, aby premiér v systému, který je parlamentní, ve kterém je premiér hlavním představitelem výkonné moci, se na mezinárodní scéně veřejně vymlouval na to, že prezident má jiný názor, a on proto nemůže se k žádné dohodě přihlásit.

Já bych rád jenom připomněl to, že v našem ústavním systému je to sice prezident, který dává souhlas s tím, že se vláda zabývá mezinárodní dohodou, ale protože česká vláda se evidentně tou dohodou zabývala, tak to znamená, že ten souhlas dostala. A pokud se česká vláda dohodne na nějakém stanovisku a nechá si to třeba posvětit parlamentem, tak prostě není možné argumentovat tím, že prezident s tím nesouhlasí. Pokud je to tak, že se vláda nějak rozhodne, parlament to posvětí, tak prezident prostě ratifikovat musí. A pokud to neučiní, tak by měl prostě ze své funkce odstoupit.

Já jsem přesvědčen, že pokud se odchylujeme od tohoto postupu, tak tím jdeme proti ústavě a proti jejímu duchu. Já se domnívám, že pokud český premiér potřeboval mandát na toto jednání v Bruselu, tak si ho prostě od parlamentu mohl vzít.

Já vím, že premiér informoval evropský výbor o tom, s čím do Bruselu jede. Podle toho, co tam zaznělo, tak rozhodně tam nezaznělo, že tu smlouvu odmítne. Tak radikálně se tam premiér nevyslovil. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP