(11.20 hodin)
(pokračuje Klučka)

Prosím, jde o strategii prevence kriminality. Jistě velmi zajímavá oblast vnitřního pořádku. A já teď srovnám možná dvě nesrovnatelné věci. K této strategii se přijímá usnesení, kterým se každoročně do Poslanecké sněmovny dává kontrolní zpráva o věcech, které strategie obsahuje. Dámy a pánové, v letošním roce jsme přijali velmi závažný dokument, nebo vláda přijala závažný dokument Bezpečnostní strategie České republiky. Tato strategie, týkající se prevence kriminality, je podmnožinou bezpečnostní strategie a já se ptám, proč bezpečnostní strategie nezná stejné usnesení, nezná stejný normativ, abychom se jedenkrát ročně zabývali touto věcí. Proč třeba nestačí jedna kontrolní zpráva bezpečnostní strategie a nemusíme tady dělat prevenci kriminality, nemusíme dělat extremismus, nemusíme dělat migraci. Vždyť by to bylo o mnoho jednodušší.

Dával jsem tyto otázky v interpelacích, předpokládám, že mi na ni nejen Ministerstvo vnitra, ale i předseda vlády, na kterého jsem se obrátil, odpoví, ale já si myslím, že toto zamyšlení by bylo velmi důležité i pro další práci této Poslanecké sněmovny. Děkuji vám.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci Klučkovi. Zeptám se, zda se ještě někdo hlásí do všeobecné rozpravy. Prosím, pane kolego.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych se chtěl zeptat pana ministra v souvislosti se včerejším přijatým státním rozpočtem na rok 2012 a s přijatými výdajovými rozpočty předpokládanými na rok 2013 a 2014, zda Ministerstvo vnitra je schopno garantovat vnitřní bezpečnost a pořádek v České republice nejenom v roce 2012, ale i v následujících letech. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To byl pan poslanec Antonín Seďa. Nyní má slovo pan kolega Jeroným Tejc. Prosím.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Děkuji. My tady projednáváme zprávu. Asi není možné nic jiného, než abychom ji vzali na vědomí. Koneckonců je dobře, když se zprávy projednávají, zejména ve výborech. To, co ale já vnímám jako problém této Sněmovny a vlády, je v tom, že my se ze zpráv příliš nepoučíme.

My jsme tady slyšeli, že stoupá kriminalita, a zároveň jsme včera, jak už jsem o tom hovořil v předchozím bodě, schválili snížení rozpočtu fakticky, protože minimálně dochází k inflaci a k tomu, že nadále vzrůstá vnitřní dluh pro policii jako takovou. Já se obávám, že skutečně tato zpráva, která je ještě za rok 2010, zpráva za rok 2011 bude podle všech ukazatelů zřejmě horší, to znamená bude docházet dále k nárůstu kriminality, a to kriminality, která se dotýká všech občanů, tedy vloupání do bytů, vloupání do chat, případně bude růst i agresivita v podání loupeží a podobně, tak my tady stojíme před občany v době, kdy bude docházet díky ekonomické krizi ještě ke zhoršení sociální situace v jednotlivých regionech, regiony samozřejmě nezůstanou jenom Šluknovsko a další, a v tuto chvíli při znalosti zprávy za rok 2010 Ministerstvo financí po souhlasu ministra vnitra, byť se samozřejmě vyjadřoval, že nesouhlasí, ale nakonec svůj souhlas jako loajální člen vlády připojil, tak stojíme před otázkou, jak budou zabezpečeny základní funkce státu, tedy ochrana obyvatel, a jak bude zabezpečeno fungování policie při nárůstu kriminality, kterou jsme tady už měli v předchozích letech, a při stále větším vnitřním dluhu a stále nedostačujících prostředcích na provoz policie, Hasičského záchranného sboru a dalších.

To je myslím to gros, proč se tady ty zprávy projednávají. Mě jen mrzí, a to je pouze konstatování, že se ze zpráv příliš nepoučíme a že je vezmeme na vědomí bez toho, aniž bychom je promítli do sestavení návrhu státního rozpočtu, pro který my jako opozice jsme prostě hlasovat nemohli. Díky.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci Tejcovi. Zeptám se, zda se někdo dále hlásí. Pan kolega Krupka.

 

Poslanec Jaroslav Krupka: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, já si myslím, že z vystoupení předřečníků bylo zřejmé, že i oni vnímají, že situace je skutečně vážná na úseku bezpečnosti, a já samozřejmě jako každý i v rámci nově založeného výboru pro bezpečnost budu zcela jistě čekat na kroky, které teď bude vést ministerstvo s prezidiem o další možné úpravě struktury, možná o nějakých změnách, které se dají očekávat v řízení bezpečnosti. Na druhé straně bych chtěl upozornit i na realitu, kterou máme každý z nás z našich regionů jako zpětnou vazbu. Já jsem si ověřil, že v Moravskoslezském kraji výrazným způsobem narůstají drobné krádeže, ať to je vykrádání aut, vykrádání bytů a rodinných domků, a teď nechci malovat čerta na zeď, ale dá se předpokládat, že tato situace se možná ještě může změnit k výrazně horšímu poté, kdy dojde k jinému systému vyplácení sociálních dávek, a tahle část může být i motivačním faktorem pro nárůst.

Proto bych chtěl požádat pana ministra, aby tuto skutečnost vzal v potaz v případě, budou-li se dělat určité organizační změny ve struktuře policie, aby i regiony, a teď mluvím za region z oblasti ostravsko-karvinské, kde jisté potenciální nebezpečí může hrozit v budoucnosti podobně jako na Šluknovsku, aby tyto věci byly brány v potaz. Naprosto rozumím tomu, že od pana ministra přijde otázka, že na to musí mít peníze, ale to asi bude věc, kterou bude nutno diskutovat. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Jeroným Tejc. Prosím.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Musím říct, že jsem si se zájmem poslechl pana poslance Krupku, svého předřečníka z ODS. V zásadě s ním souhlasím. Problém je, že na rozdíl ode mě on hlasoval pro rozpočet Ministerstva vnitra, který je silně okleštěný a který v podstatě neumožní, aby policie fungovala alespoň tak, jak fungovala v předchozích letech. Ta rizika, která tady pojmenováváme, jsou skutečně velká. Karviná a další města a regiony, tam jsou nárůsty některých druhů kriminality o desítky procent a my tam ty lidi vystavujeme skutečně vážnému riziku, vážnému nebezpečí, které se bude v příštích měsících a letech prohlubovat. A místo abychom na to reagovali tím, že navýšíme rozpočet alespoň co do provozu, co do provozních výdajů pro policii, tak na to nereagujeme. To znamená úspory, které tedy, dámy a pánové z vládní koalice, údajně budou přineseny tím, že se sníží výplaty například rodinám s dětmi a které tady pan poslanec Krupka označil za ty, kteří možná budou páchat kriminalitu, tak ty by měly být převedeny do rozpočtu policie, tak aby byly aspoň u těch, kteří se skutečně chovají slušně, aby nebyli ohrožováni těmi, kteří porušují zákon.

A pokud se ještě týká opakovaných drobných krádeží, já bych vás také chtěl požádat o podporu návrhu, který předkládá Ústecký kraj, který se snaží o to, aby opakované krádeže, které jsou dnes posuzovány jako přestupky, byly posuzovány jako trestný čin. V minulosti tomu tak bylo, nicméně byl tady návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS, který tuto věc změnil, zrušil, a pak se nemůžeme divit, že se toto stále a stále dokola opakuje. A tohle je věc, kterou můžeme udělat tady. Na to nejsou potřeba peníze. Je potřeba změnit tento zákon tak, aby opakovaný přestupek, pokud se ho někdo dopouští v oblasti krádeže, který není vyhodnocen jako trestný čin, bylo možné, pokud se tak děje opakovaně, vyhodnotit jako trestný čin, a pak samozřejmě i policie bude mít zjednodušenou práci při prokazování těchto trestných činů. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Další faktická poznámka pan poslanec Jan Kubata, poté pan kolega Jaroslav Vandas. Prosím.

 

Poslanec Jan Kubata: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já se omlouvám, nicméně krátká reakce prostřednictvím vás, paní předsedkyně, na pana kolegu Tejce.

Zcela jistě můžeme souhlasit s tím, že věcný záměr řešení problematiky v sociálně vyloučených lokalitách je v pořádku. Nicméně legislativní zpracování ústeckého balíčku, o kterém jste se tady bavil, je neslučitelné s českým právním řádem. Nemůžete zavádět dvojí trestání za jeden a ten samý přestupek. Já bych vás chtěl prostřednictvím paní předsedající požádat, abyste i vy byli velmi vstřícní k návrhům, které tady byly předloženy v rámci řešení problému exekuce na dávky v hmotné nouzi a zákaz pobytu. Až se k tomu znovu dostaneme, byl bych rád, aby poslanci sociální demokracie alespoň jednou tyto návrhy, které opravdu řeší problémy v daných lokalitách a dávají starostům možnost fakticky problém řešit, podpořili. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP