Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
9. září 2011 v 9.01 hodin
Přítomno: 150 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 22. schůze Poslanecké sněmovny. Vítám vás všechny a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá náhradní kartu.
Nejprve vás seznámím s omluvami z dnešního dne. Začínám omluvou poslanců. Omlouvají se: Vojtěch Adam - zdravotní důvody, Jan Babor - zdravotní důvody, Zdeněk Boháč - pracovní důvody, Vlasta Bohdalová - zdravotní důvody, František Bublan - pracovní důvody, Jaroslav Foldyna - zdravotní důvody, Pavel Holík - pracovní důvody, Petr Hulinský - pracovní důvody, Michal Hašek - rodinné důvody, Petr Jalowiczor - zdravotní důvody, Radim Jirout, David Kádner - pracovní důvody, Václav Klučka - zdravotní důvody, Kristýna Kočí - osobní důvody, Patricie Kotalíková - pracovní důvody, Jaroslav Krákora - osobní důvody, Vít Němeček - osobní důvody, Miroslav Opálka - zdravotní důvody, Jiří Papež - osobní důvody, Jiří Paroubek od 9 do 10 a od 12 hodin - osobní důvody, Karolína Peake - pracovní důvody, Stanislav Polčák - pracovní důvody, Adam Rykala - pracovní důvody, Aleš Roztočil - osobní důvody, Ivana Řápková - pracovní důvody, Jiří Skalický - osobní, Milan Šťovíček - pracovní důvody, Martin Vacek - pracovní cesta, Ivana Weberová - osobní důvody, Lubomír Zaorálek - zahraniční cesta.
Z členů vlády se omlouvají Josef Dobeš - pracovní důvody, Leoš Heger - pracovní důvody, taktéž Tomáš Chalupa, Jiří Pospíšil a Alexandr Vondra. Tolik omluvy.
Pan poslanec Skopal má náhradní kartu číslo 12.
Dámy a pánové, já ještě po všech těch úvodních sděleních počkám, až se všichni dostaví do jednacího sálu a zasednou do svých lavic.
Ještě náhradní karty. Pan poslanec Váňa má náhradní kartu číslo 9, paní poslankyně Suchá náhradní kartu číslo 22, pan poslanec Rath náhradní kartu číslo 23.
Prosím vás, dámy a pánové, o klid. (Atmosféra se pomalu zklidňuje.)
Chtěla bych vás, dámy a pánové, požádat o klid a zároveň o to, abychom minutovou vzpomínkou uctili a vzdali hold a naši čest těm, kteří před dvěma dny přišli o život. Víme, že došlo k tragické nehodě, k letecké katastrofě, která připravila o život celý jeden hokejový tým. Součástí této katastrofy byli také tři čeští občané, vynikající sportovci. Prosím vás o minutu ticha. (Všichni poslanci ve svých lavicích povstávají.) Děkuji vám.
Dnešní jednání zahájíme přerušeným bodem 35 a pokračovat budeme dalšími body z bloku třetích čtení, u kterých byly splněny zákonné lhůty pro jejich projednávání. Jsou to body 36 až 42 schváleného pořadu schůze.
Zahajuji tedy přerušené pokračování bodu číslo
35.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb.,
zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 411/ - třetí čtení
Tento bod jsme přerušili v rozpravě. Pan ministr Drábek je na místě zpravodajů. Prosím paní zpravodajku Lesenskou.
Připomenu, že návrh zákona jsme projednávali na této schůzi 7. září, přerušili jsme rozpravu a budeme v této rozpravě pokračovat. Byla přerušena v době, kdy hovořil pan poslanec Vojtěch Filip. Prosím tedy, aby se nyní ujal slova jako první dnes.
Prosím o klid.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, členové vlády, paní a pánové, vzhledem k tomu, že jsem část svého projevu říkal ve středu, dokončím poměrně jednoduchou větou.
V podstatě jde o to, že celá koncepce takzvané flexibility pracovní síly není nijak doplněna tím, aby ta takzvaně flexibilní pracovní síla mohla najít zaměstnání jinde, vzhledem k tomu, že nemá šance ani na změnu bydliště, ale ani nemá šanci, aby se do toho místa jiného pracoviště dostavila vzhledem ke katastrofálnímu stavu hromadné dopravy v České republice. Ta devastace systémů, které umožňovaly zaměstnávání v rámci takzvané flexibility, je tak velká, že to není možné. Proto další změna zákoníku práce je nepřijatelná vzhledem k tomu, že přivodí ještě větší poruchy v pracovněprávních vztazích, ještě větší poruchy v zaměstnávání lidí a ještě větší problémy s růstem nezaměstnanosti.
Tento zákoník práce je třeba odmítnout. Děkuji vám.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci Filipovi. Dalším přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Stanislav Grospič. Prosím.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené kolegyně a kolegové, vážená vládo, dovolte, abych řekl, že Komunistická strana Čech a Moravy a její poslanecký klub nepodpoří v následujícím hlasování předloženou novelu zákoníku práce. Ty důvody, které nás k tomu vedou, jsme tady vyjádřili jak v prvém, tak ve druhém čtení.
Domnívám se, že předložená novela jde nad rámec nezbytných potřeb úprav zákoníku práce, tak jak vyplývají z nálezu Ústavního soudu číslo 116/2008. Rovněž že jdou nad rámec nezbytné transparentnosti s normami Evropského společenství. Domníváme se, že příliš rozvolňují pracovněprávní vztahy a především zanáší do českého právního řádu a do pracovního práva obrovský nesoulad mezi pracovněprávní úpravou obsaženou v zákoníku práce a na druhé straně odkazy a vztahem k občanskému zákoníku, zvlášť v situaci, kdy odkazují na občanskoprávní normu, která je v současné době projednávána v Poslanecké sněmovně a jejíž účinnost se předpokládá, nebude-li rozhodnuto Poslaneckou sněmovnou jinak, až od 1. 1. roku 2013.
V této souvislosti bych chtěl také říci, že předložená novela zakládá obrovský vztah nerovnoprávného postavení mezi zaměstnance, kteří se budou řídit ve svých pracovněprávních vztazích právě zákoníkem práce, a zaměstnance, kteří pracují ve služebním režimu, jejichž vztahy jsou upravovány služebním zákonem. Je to patrné například z rozšiřování výpovědní doby z důvodu porušení nemocenské péče. ***