(14.10 hodin)
(pokračuje Sobotka)
Ta odpověď předsedy vlády na tento naléhavý a skutečně vážný dopis starostů z regionu Šluknovska má, tuším, deset řádek. Je velmi stručná, já vám ji přečtu:
"Vážený pane senátore, vážený pane starosto, vážený pane tajemníku, v minulých dnech mi byl doručen váš dopis z 30. května 2011. Situace na Šluknovsku mi není neznámá a už vůbec mi není lhostejná. Váš dopis jako podnět předávám panu ministrovi vnitra a panu ministrovi práce a sociálních věcí, tedy ministrům v této věci příslušným. O návrhu řešení vás budou příslušné rezorty informovat. Cestu na Šluknovsko bych velmi rád uskutečnil a určitě se jí nezříkám, ale v dohledné době to můj pracovní program neumožňuje. Přeji vám mnoho úspěchů v práci a osobním životě. S pozdravem Petr Nečas, předseda vlády."
Dámy a pánové, vážená vládo, já se skutečně nedomnívám, že toto je adekvátní reakce předsedy vlády na situaci, která se v této části Ústeckého kraje vytvořila. Já se skutečně nedomnívám, že lze situaci řešit pouze tím, že do oblasti vyšle ministr vnitra jednotky těžkooděnců. Tu situaci nelze řešit tím, že tam tito těžkooděnci zůstanou rok, dva nebo snad tři roky.
Myslím, že bude důležité si uvědomit, že kroky, které realizuje tato vláda, včetně kroků, které realizovala minulá vláda Mirka Topolánka, vedly k tomu, že se sociální napětí v tomto regionu dále stupňuje, a vláda nenabízí žádnou adekvátní reakci. V tuto chvíli se provádí nesmyslná chaotická reorganizace úřadů práce, dochází k destrukci aktivní politiky zaměstnanosti, snižují se plošně stavy policistů včetně krajů, jako je Ústecký kraj nebo Moravskoslezský kraj, kde už dnes je nepoměr mezi počty policistů a skutečnou trestnou činnosti.
Já bych skutečně velmi rád požádal Poslaneckou sněmovnu, aby umožnila předsedovi vlády se k této věci vyjádřit. Rád bych požádal Poslaneckou sněmovnu, aby umožnila debatu nad tímto tématem. V části Ústeckého kraje je kritická sociální a bezpečnostní situace. Pokud se podíváte na vývoj statistik trestné činnosti ve zbylé části Ústeckého kraje nebo v Moravskoslezském kraji, je možné, že podobné napětí a možná výbuchy násilí a nesnášenlivosti se mohou opakovat i v jiných lokalitách, a je rolí vlády, aby tomu zabránila. Je rolí vlády, aby jednala, a je naší rolí tady v Poslanecké sněmovně, abychom tato vážná rizika nepřehlíželi.
Proto bych vás chtěl požádat o to, abyste zařadili nový bod na schůzi Poslanecké sněmovny - Stanovisko předsedy vlády ke kritické sociální a bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji. Chtěl bych požádat o to, aby ten bod byl zařazen hned za tisky, které jsou vráceny ze Senátu.
Dovoluji si také požádat o zařazení ještě jednoho bodu pro naše jednání a tento bod se týká otázky pronikání lidí s extrémními názory do státní správy. My jsme tady v uplynulých týdnech byli konfrontováni s jakousi politickou stávkou ministrů za stranu TOP 09, kdy tato koaliční strana kritizovala účast, či pozici, kterou zastává na Ministerstvu školství úředník jménem Ladislav Bátora. Od samého počátku, kdy Ladislav Bátora nastoupil z rozhodnutí ministra školství do úřadu Ministerstva školství, byl jeho nástup kritizován jak českou sociální demokracií, dalšími politickými stranami, ale také občanskými sdruženími a iniciativami. K našemu překvapení se z pana Bátory stal dokonce ředitel personálního odboru. Pan Bátora začal velmi brzy zneužívat této pozice ve státní správě k tomu, aby zviditelnil své politické názory - politické názory, které velmi často obsahují extrémní polohy. Koneckonců byl to pan Bátora, který byl kandidátem za Národní stranu ve volbách v roce 2006. A to, že Národní strana zastává celou řadu xenofobních a často i rasistických postojů, o tom nemůže být vůbec žádná diskuze.
Musím říci, že my jsme jako sociální demokraté nespokojeni se způsobem, jakým tato věc byla vyřešena. Pokud se podíváme do dnešního tisku, tak dokonce předseda strany Věci veřejné pokládá to rozhodnutí za kariérní postup pana Bátory. Není možné souhlasit s tím, aby řešení, které bylo zvoleno, ve skutečnosti znamenalo povýšení tohoto kontroverzního úředníka.
My jsme včas upozorňovali předsedu vlády Petra Nečase na to, jaký problém se na Ministerstvu školství v souvislosti s angažmá pana Bátory rodí. Včas jsme upozorňovali na konflikty, které toto angažmá přinese. Předseda vlády nezasáhl a to současné řešení, které nabízí včerejší dohoda mezi ministrem školství a ministrem zahraničí, za žádné skutečné řešení nepokládáme. Proto bych chtěl požádat o to, aby na program schůze Poslanecké sněmovny byl zařazen bod Stanovisko předsedy vlády k pronikání extremistů do státní správy, tak aby na toto téma mohla na půdě Poslanecké sněmovny proběhnout diskuse. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Nyní má slovo místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Dámy a pánové, dobré odpoledne. Nejenom onen xenofobní šovinista pan Bátora byl povýšen. Já budu mluvit o dalším tématu tohoto podivného léta, a to jsou bratři Mašíni. Dovolte, abych vám všem připomněl, co se přesně stalo, z toho, co by mělo Sněmovnu v tuto chvíli zajímat a čím bychom se tedy měli zabývat. A proto nakonec navrhnu bod.
Stalo se to, že z pověření vlády ministr obrany Alexandr Vondra odletěl do Spojených států, aby tam na pohřbu Ctirada Mašína vyznamenal oba dva bratry Mašíny. Já bych teď chtěl říct jádro toho, v čem cítím, že je veliký problém.
Tady je vláda, která mluví o tom, že se musí neustále myslet na to, že se hospodaří s penězi, které do pokladny dali občané. Tady za peníze občanů, které dávají do státní pokladny, a velká část těch občanů - dokonce docela drtivá - s tím nesouhlasí, jel ministr obrany a použil vojenského vyznamenání Zlatá lípa, které se uděluje lidem, kteří se významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod, zejména lidského života, zdraví i majetku a základních principů demokratického a právního státu. Takže toto vyznamenání jel tedy na náklady státu udělit ministr obrany se souhlasem vlády. Udělil to někomu, kdo tu ochranu základních práv, ochranu lidského života a zdraví si vyložil tak, že omámeného spoutal a podřezal. Není divu, že s tím velká část občanů nesouhlasí. A mně jde o to, jak je možné, když je tady tak rozsáhlý nesouhlas, tak prostě ministr obrany oficiálně přesto jede a ta vyznamenání udělí.
Ministr Alexandr Vondra použil stejný argument jako premiér Topolánek. On řekl v odpovědi, když byl na to dotazován, že ví, že je to kontroverzní, ale chtěl rozproudit diskusi. V tom případě bychom si měli ujasnit, na co máme vyznamenání v této zemi. Máme vyznamenání na to, abychom rozprouďovali diskuzi nad kontroverzními případy? Anebo dáváme vyznamenání za to, co pokládáme za správné a co chceme, aby bylo příkladem těm ostatním? Nebo budeme příště vyznamenávat kontroverzní osobnosti, já nevím, jako pana Bartáka za jeho novátorský přístup k ženám, aby se o tom rozproudila diskuze? Chápete - k čemu tedy vyznamenání jsou, jestli chcete rozprouďovat diskuzi? ***