Začátek schůze Poslanecké sněmovny
7. června 2011 ve 14.04 hodin
Přítomno: 190 poslanců
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte mi, abych zahájila 19. schůzi Poslanecké sněmovny. Všechny vás srdečně vítám.
Oznamuji vám, že organizační výbor Sněmovny stanovil návrh pořadu 19. schůze dne 26. května letošního roku a pozvánka vám byla rozeslána 27. května v pátek roku 2011.
Prosím nejprve, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami, a já oznámím, kdo má kartu náhradní, případně mi oznamte i vy další, kteří potřebujete vydání náhradní karty. Pan poslanec Jeroným Tejc má náhradní kartu číslo 4, pan poslanec Radim Fiala náhradní karta číslo 12, pan poslanec Jiří Paroubek náhradní karta číslo 15, pan poslanec Michal Babák náhradní karta číslo 20. Tolik zatím náhradní karty.
Můžeme se zabývat určením dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom ověřovateli této schůze určili pana poslance Jiřího Krátkého a pana poslance Stanislava Polčáka. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování číslo 1. Táži se, kdo souhlasí s tím, aby se ověřovateli této schůze stali poslanci Jiří Krátký a Stanislav Polčák. Kdo je pro? Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování pořadové číslo 1, přítomno 150, pro 128, proti 3. Konstatuji tedy, že jsme ověřovateli 19. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Jiřího Krátkého a poslance Stanislava Polčáka.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Vojtěch Adam - zdravotní důvody, Pavel Bém - zahraniční cesta, Michal Hašek do 15 hodin, Petr Jalowiczor - zdravotní důvody, František Laudát - zahraniční cesta, Jana Suchá - zdravotní důvody, Ladislav Šincl - zahraniční cesta, Jiří Šlégr od 16 hodin - pracovní důvody, Josef Tancoš - rodinné důvody, Dana Váhalová - zahraniční cesta.
Z členů vlády se omlouvá pan ministr Jan Kubice, a to od 15 hodin pro pracovní důvody.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 19. schůze Poslanecké sněmovny, návrh byl uveden na pozvánce. Nejprve bych vám chtěla sdělit, že Poslanecká sněmovna bude s velkou pravděpodobností jednat i ve variabilním týdnu, to byl i závěr dnešního politického grémia Sněmovny. Prosím tedy, abyste s tím počítali.
Pokud jde o celkový průběh jednání návrhu pořadu schůze, dnešní grémium vyhovělo těmto žádostem:
Za prvé, pan veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský požádal o pevné zařazení bodu 106, je to sněmovní tisk 294, a to na čtvrtek 9. června na 11. hodinu. Bude to tedy první bod po písemných interpelacích tento čtvrtek.
Za druhé, pan senátor Jan Hajda požádal o pevné zařazení bodu číslo 26, sněmovní tisk 211, a bodu 54, sněmovní tisk 209, na pátek 10. června po pevně zařazených bodech.
Za třetí, pan ministr zdravotnictví Leoš Heger požádal o pevné zařazení bodu 53, je to sněmovní tisk 375, na úterý 14. června po již pevně zařazených bodech.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek požádal o vyřazení bodu 55, sněmovní tisk 223, a bodu 57, sněmovní tisk 292 ,z návrhu pořadu 19. schůze Poslanecké sněmovny.
Dále grémium navrhuje bod číslo 2 návrhu pořadu, sněmovní tisk 325, přeřadit na úterý 14. června jako první bod, bod 48, sněmovní tisk 340, přeřadit na úterý 14. června jako druhý bod a volební body 101, 102, 104 a 105 návrhu pořadu projednat ve středu 8. června před polední přestávkou - kromě tedy bodu 103.
Pro informaci ještě uvádím, že organizační výbor projedná ve středu 8. června na své schůzi návrhy Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Tento bod bychom poté zařadili do pořadu schůze, nejspíš tedy na pátek 17. června po bloku třetích čtení, bude ještě upřesněno.
A poslední informace - ta se týká přerušené 18. schůze Poslanecké sněmovny: Na základě dohody na dnešním dopoledním grémiu bychom v této - tedy v 18. schůzi - pokračovali ve čtvrtek 16. června v 11 hodin, a pokud její projednávání neskončí do 13.30, budeme v ní dále pokračovat po skončení ústních interpelací toho dne, tedy po 18. hodině.
To je vše z mé strany a nyní zde mám přihlášky k pořadu schůze od vás, takže nejprve dám slovo těm, kteří se písemně přihlásili. Prosím pana poslance Zbyňka Stanjuru, poté pana poslance Lubomíra Zaorálka.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké odpoledne, kolegyně, kolegové, chtěl bych podle § 53, odst. 1 jednacího řádu jménem dvou poslaneckých klubů, a to ODS a TOP 09, navrhnout, aby Sněmovna jednala a hlasovala o návrzích zákona, pozměňovacích návrzích k nim a o mezinárodních smlouvách vyžadujících souhlas Parlamentu dnes po 19. i po 21. hodině. Děkuji. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tak to byl návrh pana poslance Stanjury. Nyní je zde další návrh pana poslance Lubomíra Zaorálka. Pane místopředsedo, prosím.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Dámy a pánové, přeji vám dobré odpoledne.
Já bych chtěl požádat Sněmovnu o úpravu pořadu schůze, a to, co bych chtěl navrhnout je věc poměrně jednoduchá. Já bych chtěl navrhnout, aby Sněmovna ze svého projednávání vypustila oba dva předkládané kodexy, jak občanský zákoník, tak zákon o obchodních korporacích. A co mě k tomu vede? Nebudu tady říkat dlouze právní výklad o možných výhradách, které lze mít. To asi ani není v této chvíli vhodné, jako že bych těch argumentů nebo témat asi našel hodně. Já se zmíním pouze o jediné výhradě, která mi připadá naprosto zásadní. ***