(15.40 hodin)
(pokračuje Peake)

Já se zde chci v první řadě důrazně ohradit proti neustálému propojování Věcí veřejných s firmou ABL. Je to obrovská urážka nejenom všem členům, komunálním politikům za Věci veřejné, ale i všem poslancům. Tato strana nebyla nikdy spojena s žádným nezákonným odčerpáváním prostředků ze státního nebo z obecních rozpočtů. Vymyslel se pro nás zcela jiný cejch, pro který ovšem není žádný důkaz. I když počkejte! Vlastně jeden důkaz existuje. Je to jakási nahrávka. Ta jediná nahrávka v celé této kauze, která není eklhaft. Všechny ostatní nahrávky jsou něco fuj, něco, co se nedělá. Pouze ta jediná nahrávka, na které něco říká Vít Bárta před třemi lety, to je ta pravá, to je ta férová, to je ta správná, ze které musíme čerpat informace!

Minulý týden na jednání K12 jsme jednali celkem šest hodin. Odešli jsme z jednání K12 s dohodou, kterou jsme uzavřeli se značnými pochybnostmi, ale přistoupili jsme k této dohodě odpovědně, více odpovědně než razantně, méně razantně, než by si přáli naši členové, méně razantně, než by si přáli naši voliči, méně razantně, než by si přáli mnozí naši poslanci. Vláda je složena, jak jsem si znova všimla při skládání slibu našeho nového kolegy poslance, ze samých chlapů. Já doufám, že se jako chlapi budou dál chovat a nebudou to slečinky ani děti!

Děkuji vám. (Potlesk poslanců Věcí veřejných.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji paní předsedkyni Karolíně Peake a nyní je zde třetí přihlášený do rozpravy, tedy řádně přihlášený, pan poslanec Vojtěch Filip z celkem 24 přihlášek, které mám nyní k dispozici. Pan kolega Vojtěch Filip mluví nyní, po něm se připraví pan poslanec Jeroným Tejc.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, členové vlády, paní a pánové, tohle není divadlo! Tohle je vážné politické jednání, protože je jenom málo věcí, které nepodléhají takové obecné proceduře, jako je jednání o vyslovení důvěry nebo vyslovení nedůvěry vládě ČR. Ústava ČR a zákon o jednacím řádu totiž nepřipouští, aby mohl zkolabovat takový bod jednání, aby taková schůze nebyla svolána a nemohli se lidé vyslovit. Proč k tomu došlo a proč k tomu dochází podruhé? Protože svobodná diskuse v tomto parlamentu po volbách 2010 byla zcela omezena. Vládní koalice tehdy se 118 hlasy si řekla, že opozice bude muset mlčet. Aspoň tam, kde je to možné odhlasovat. To je zcela v rozporu s Ústavou ČR, protože takový výklad je v rozporu nejen s článkem 22 a 23 ústavy, ale i s Listinou základní práv a svobod a i s principem našeho ústavního systému.

Důvěru ve vládu Petra Nečase nemám a neměl jsem ji, ani když se ustavovala. Nemá ji ani klub KSČM. Nemají ji naši členové ani voliči. Ale co je mnohem důležitější, že důvěru v tuto vládu nemá 70, možná 75 % občanů ČR.

Dohodnout se s touto vládou, byť na jednotlivostech, je téměř nemožné. Proč? Protože jsou špatné vztahy mezi poslanci a vládou? Ne! Protože vláda neumí odpovědět na otázku, o koho se má starat, proč má vládnout. Vláda by se měla starat o to, jaký bude příští rozvoj České republiky, o to, jakým způsobem bude ČR fungovat nejen v rámci EU, ale v rámci našich sousedských vztahů, v rámci rozvoje tohoto světa. O koho se ve skutečnosti vláda stará? Stará se sama o sebe, a to ještě špatně! Není schopna odpovědět na otázky ani mezi sebou. Myslíte si, že je to vláda, která může reálně alespoň administrovat problémy České republiky, když neví, jaké jsou starosti občanů ČR, když, jak řekla moje předřečnice, šest hodin jednali na tzv. K12 o tom, jestli se dohodnou, nebo nedohodnou? Vždyť ani neví za tři čtvrtě roku, jaké jsou problémy této společnosti!

Výměna ministrů, promiňte mi, to je trochu výsměch občanům ČR! Jestliže kdysi platilo, že má ten nebo onen výhodu a ten nebo onen nemá šanci, dnes platí, že nikdo nemá šanci. Šanci mají jenom ti, kteří se v jakési K9, K12 uzavřeli sami do sebe a začali si rozdávat karty mezi sebou, aby rozhodli o podnikatelském záměru jménem Česká republika. Přitom Listina základních práv a svobod říká, že základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národnostního či sociálního původu. To je Listina! Ale tady se rozhoduje o jakémsi projektu bez ohledu na oněch 10 mil. lidí! Myslíte si, že to je ještě možné? Myslíte si vážně, že to je ještě vládnutí?

A teď mi dovolte jednu poznámku, která se toho týká. A říkal to tady pan ministr financí Miroslav Kalousek. Mluvil o tom, že nerozhoduje nejsilnější odborová centrála na tripartitě o důvěře v Poslanecké sněmovně. Ano, to je pravda. Podle Ústavy ČR o důvěře ve vládu ČR rozhoduje jenom většina v Poslanecké sněmovně. Ale ptám se - je ta většina legitimní? Nikoliv legální! Já nezpochybňuji výsledek voleb v roce 2010, i když vážně zpochybňuji to, že všichni plní své předvolební sliby. Ty se tady jednoznačně neplní. Víte, a mezi legalitou a legitimitou je obrovský rozdíl. Legálně, to je podle zákona. Legitimní je to, co je ještě akceptovatelné. Legitimní je pojem mnohem širší; pojem, který by měl nás politiky zajímat. A je možné, že si určitou většinou odhlasujete důvěru v tuto vládu - vy sami členové vlády, kteří jste zároveň poslanci, vy členové vládní koalice, kteří si myslíte, že hlasováním na 115 nebo na 118 hlasů, to je vedlejší, můžete udržet tuto vládu u moci. Co způsobíte? Jediné - že dojde k dalšímu propadu důvěryhodnosti ústavních institucí u občanů ČR pro celou naši zemi! Nikoliv jenom k propadu důvěryhodnosti této vlády. Ta už žádnou důvěryhodnost podle vašeho místopředsedy nemá.

Oč tady tedy půjde? Chcete, aby skutečně občané ČR ztratili vůbec důvěru v ústavní systém? Co chcete nastolit místo demokracie? Chcete nastolit to, co dělají politické strany, které mají vlastní bezpečnostní agentury, vlastní bezpečnostní sbory? Ona vám nestačí dramatická situace, která byla ve 30. letech v Německu a v Itálii, kdy politická strana s bezpečnostní agenturou SA za sebou se ujala moci? To opravdu vážně chcete? A takový propad důvěryhodnosti v ústavní instituci si myslíte, že je možný? Nebo z toho chcete dál dělat komedii a vyříkávat si tady jednotlivé kauzy? Já je nebudu opakovat. Je to zbytečné. Absolutně zbytečné vyjmenovávat jednotlivé kauzy, které tuto vládu provázejí!

A říkám to proto, že také můžete nechat nastoupit mediokracii. Dokonce tento pojem už je u nás frekventován tak, že jsem byl na to tázán i samotnými médii. Ano, i to je možné nastolit. Dám jeden konkrétní příklad. Za první tři týdny měsíce dubna se o ekologii mluvilo v našich hlavních médiích první týden 540krát, v druhém týdnu 1029krát, v třetím týdnu 1075krát. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP