(14.10 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Zahajuji hlasování. Kdo je pro body, které jsem sdělil z porady poslaneckých klubů, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má pořadové číslo 138, přihlášeno 153, pro hlasovalo 125, proti 7, takže to bylo přijato.

 

Nyní se můžeme pustit do dalších návrhů, které event. přijdou od vás. Já tady mám písemné přihlášky. Jako první se hlásil pan poslanec Jan Vidím, který navrhuje pevné zařazení volebních bodů. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Vidím: Děkuji pěkně. Vážený pane předsedající, paní a pánové, jednak jsem ve výčtu pevně zařazených bodů na zítřek nezaznamenal bod, který již byl Poslaneckou sněmovnou v průběhu projednávání návrhu pořadu zařazen jako bod před polední přestávkou, to znamená blok volebních bodů.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ale to se předpokládá, to tam je.

 

Poslanec Jan Vidím: Děkuji pěkně. Druhá věc. Protože Poslanecká sněmovna do svého pořadu zařadila dva nové volební body, změna v orgánech Poslanecké sněmovny a volba předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny, chci požádat o pevné zařazení těchto dvou nových volebních bodů na čtvrtek ve 12.45 hodin. Stejně tak pokud by se nám zítra nepovedlo v prvém kole zvolit všechny navržené kandidáty, tak druhé kolo by probíhalo také po 12.45 ve čtvrtek.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Vy navrhujete ve čtvrtek ve 12.45 zařadit bod změna v orgánech Poslanecké sněmovny...

 

Poslanec Jan Vidím: Změna v orgánech Poslanecké sněmovny a návrh na volbu předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny, případně druhá kola voleb, která nebudou ukončena ve středu.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Případně nedokončené volby ještě ze středy. Ano. Takže o těch dvou chcete ještě hlasovat. Dobře.

Dále tu mám přihlášku pana poslance Václava Mencla.

 

Poslanec Václav Mencl: Děkuji za slovo. Já bych si dovolil za volební výbor požádat o pevné zařazení tisků, které přečtu, jako první bod zítra odpoledne, zpráv. To znamená po pevně zařazených bodech máme projednávat zprávy, a já bych si dovolil to, co teď načtu, požádat o zařazení na body 1, 2, 3, 4, 5 těch zpráv. Jedná se o tisk 122, Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu, tisk 64, bod 123, Výroční zpráva Rady Českého rozhlasu o činnosti za rok 2009, sněmovní tisk 147, Výroční zpráva o hospodaření České televize v roce 2009, sněmovní tisk 69, Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2009, sněmovní tisk 123, a Zpráva o stavu vysílání a činnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za rok 2009, sněmovní tisk 114.

Prosil bych o pevné zařazení těchto bodů na počátek zítřejšího bloku zprávy.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já bych prosil, kdybyste mi mohl dát ta čísla, ta jsem nechytil. Ještě jsem se chtěl domluvit - mohli bychom to zařadit na zítřek odpoledne po pevně zařazených bodech. Tak o tom nechat hlasovat. Tak jsme dohodnuti. Jen prosím o ta čísla bodů.

Dále je k pořadu přihlášen pan poslanec David Rath.

 

Poslanec David Rath: Pane předsedající, dámy a pánové, já jsem na začátku této poslanecké schůze navrhoval určitý informativní bod premiéra a ministra zdravotnictví o aktuální situaci ve zdravotnictví. Bohužel, tento bod nezískal podporu většiny Poslanecké sněmovny a nebyl zařazen. Avšak vzhledem k tomu, že v posledních dnech jsou v médiích čím dál častější informace o tom, jak velké množství lékařů podává v jednotlivých nemocnicích výpovědi, tak dávám této Sněmovně nový návrh na zařazení tohoto bodu, tedy informace ministra zdravotnictví o aktuální situaci ve zdravotnictví, především o odchodech lékařů a o připravovaných variantách řešení této situace.

Je to, myslím, velmi klíčové, protože Poslanecká sněmovna se v řádné schůzi sejde až někdy koncem ledna. Pokud by dnes Poslanecká sněmovna nepodpořila tento návrh, který navrhuji zařadit na pátek po pevně zařazených bodech, pak bychom jako sociální demokraté byli nuceni zvažovat svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny jen k tomuto bodu.

Totiž ono nejde o nějakou prostou akci charakteru demonstrace nebo krátké výstražné stávky, kdy si někdo připne stužku na plášť nebo v krajním případě přejde na služební provoz, tedy provoz, jaký je o sobotách a nedělích. Ale skutečně podle těch údajů, a pokud jsou pravdivé údaje z médií, že v řadě nemocnic a v řadě celých regionů podalo již dnes výpověď nějakých 60 až 70 % lékařů. Takové informace proběhly v médiích například o hradecké fakultní nemocnici, ale o celém Pardubickém kraji, kraji Vysočina a kraji Moravskoslezském.

Dámy a pánové, poslankyně a poslanci, pokud dojde k naplnění toho, o čem informují média, pak dojde na podstatné části území České republiky k naprostému zhroucení základní zdravotní péče. To není hrozba nějaké stávky, to je skutečně hrozba kolapsu těchto nemocnic a kolapsu poskytování akutní život zachraňující péče.

Jsme přesvědčeni, že tento bod by měl být Poslaneckou sněmovnou probrán, prodiskutován, a hlavně bychom měli být seznámeni s tím, jaká opatření vláda a pan ministr chystají. Je to situace, která má svá řešení. Bohužel, zatím jsme neslyšeli ze strany ministerstva žádný plán mimo toho, že pan ministr říká, že se budou odkládat akutní operace a že asi pacienti budou čekat déle. To podle našeho soudu není plán. To je výsledek toho, když odejde třeba 30 % lékařů. Ale když jich odejde 60 % a více, tak jde o kolaps. To znamená, že se nebudou odkládat žádné plánované operace, protože se nebudou provádět ani operace akutní, protože tam nebude, kdo by operoval, kdo by dával narkózu. Takovémuto nebezpečí Česká republika za posledních dvacet let nečelila ani jednou. Myslím si tedy, že Poslanecká sněmovna by této vážné situaci měla věnovat pozornost a měla chtít slyšet jasnou odpověď ministra zdravotnictví, co plánuje a jaký scénář připravuje.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé strany.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já k tomu jenom řeknu, že já jsem tady nepřesně přečetl omluvu zrovna ministra zdravotnictví pana Hegera, protože teď jsem upřesněně zjistil, že pan ministr Heger se omlouvá už od 14 hodin dnes z důvodů pracovních.

O slovo se hlásí pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, před chvíli jsem na tiskové konferenci Komunistické strany Čech a Moravy vyzval jednak pana ministra Hegera, jednak zástupce lékařů k usednutí ke společnému stolu a k jednání o této vážné a nebojím se říci kritické situaci, která hrozí našemu zdravotnictví poté, co by nejen na Vysočině, ale kdekoli jinde v republice výpovědi, které zatím byly podepsány, byly také podány. Jsem přesvědčen o tom, že nelze nadále trpět stav, kdy si jak ministerstvo, tak pojišťovny, tak lékaři berou pacienta jako rukojmí, protože to vždy nejvíce odnese pacient. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP