(20.50 hodin)
(pokračuje John)
Návrh zákona byl projednán kontrolním výborem Poslanecké sněmovny a ten doporučil předložený návrh zamítnout. S tímto usnesením kontrolního výboru nemohu souhlasit. Rád bych v této souvislosti zdůraznil, že navrhovaný zákon je součástí širšího souboru legislativních opatření, kterými vláda sleduje podstatné snížení schodku státního rozpočtu v roce 2011. V tomto kontextu by tedy měl být posuzován.
Děkuji za pozornost. (V sále je hluk.)
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji, pane ministře. Poprosím všechny kolegy, ať už jsou v kterékoliv části sálu, aby se pokud možno ztišili a poslouchali nás.
Kontrolní výbor, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 156/1. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru paní poslankyně Zdeňka Horníková a seznámila nás s výsledkem projednávání tohoto návrhu zákona ve výboru. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Zdeňka Horníková: Hezký večer, vážená paní předsedající, dámy a pánové. Dovolte mi, abych vás jako zpravodaj tisku 156 seznámila s usnesením č. 18 kontrolního výboru, který se tímto tiskem zabýval dnes dopoledne na své 4. schůzi. Sněmovní tisk zde uvedl pan ministr. Jedná se o snížení příspěvku politickým stranám o 5 % v příštím roce a o 5 % v následujícím roce. Jednoznačně cílem novely je snížení deficitu veřejných rozpočtů.
A nyní k usnesení kontrolního výboru. Kontrolní výbor doporučuje Poslanecké sněmovně sněmovní tisk 156 projednat v obecné rozpravě, projednat všechny jeho části i v rozpravě podrobné a projednat tento tisk do 5. listopadu do 16 hodin. Dále, jak zde zmínil již předkladatel zákona, kontrolní výbor doporučuje tento tisk Poslanecké sněmovně zamítnout.
Dovolte mi, paní předsedající, abych poznamenala, že jako zpravodaj mám jiný názor a doporučuji Poslanecké sněmovně naopak tento tisk schválit, ale ke svému návrhu se samozřejmě přihlásím v rozpravě, která je k tomu určena. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Ano, děkuji také.
Nyní rozhodneme o tom, zda povedeme obecnou rozpravu k tomuto tisku. Ještě jednou zavolám kolegy.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť stiskne tlačítko ano. Kdo je proti, prosím stiskněte tlačítko ne.
V hlasování pořadové číslo 19 z přihlášených 151 poslanec pro 130, proti 1. Tento návrh byl přijat.
Já prosím paní zpravodajku, aby spolu se mnou sledovala rozpravu podrobnou, kterou v tuto chvíli otevírám. Ptám se, kdo se do ní hlásí. Pro stenozáznam prosím opravit - protože návrh byl přijat, otevírám rozpravu i obecnou. Viděla jsem zvednutou ruku pana poslance Ratha. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec David Rath: Dámy a pánové, na úvod této debaty avizuji i pak návrh do podrobné na zamítnutí, protože tento návrh zákona, který vypadá na první pohled přece sympaticky - politickým stranám se pošle méně peněz ze státního rozpočtu, trochu se něco ušetří, neušetří se sice tolik, by to státní rozpočet s mnohamiliardovým dluhem zachránilo, ale přece tomu musí každý zatleskat, že politické strany dostanou ze státního rozpočtu od daňových poplatníků méně peněz na tak neužitečné věci, jako je volební kampaň, jako je činnost politických stran, tomu přece každý musí fandit.
Ano, dámy a pánové, na první pohled to skutečně může vypadat sympaticky, ale když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že je to velmi promyšlený útok na principy parlamentní demokracie. Určitým způsobem, zjednodušeně řečeno, je to takový další krok k privatizaci politiky. Kdo má peníze, tak samozřejmě má více peněz na činnost příslušné politické strany, tím může mít větší kampaň, působivější kampaň, více ovlivňovat média, nechci říci přímo korumpovat média, více působit na veřejnost, zákeřněji působit na veřejnost.
Dámy a pánové, žijeme v tržní ekonomice. Víme, že většina médií je čistě závislých na reklamě. Samozřejmě kdo disponuje finančními prostředky a investuje obrovské částky do reklam do Mladé fronty, Lidových novin, komerčních televizí, tak samozřejmě více či méně má právo, byť naprosto temné a neoficiální, o kterém se nemluví, ale nepochybně má právo ovlivňovat majitele a manipulovat s médii.
Čili dámy a pánové, tím, že budeme snižovat jednotlivým politickým stranám, otevíráme jen větší prostor pro korupci a takovéto šedé financování politických stran. To skutečně chceme ještě více podpořit další Sinhy, další Bácse, kteří prostě ze záhrobí posílali desítky milionů Občanské demokratické straně? To považujeme za správný princip? Nebo naopak správný princip je ten, že existence a činnost politických stran je základ fungování parlamentní demokracie, bez kterého parlamentní demokracie prostě fungovat nemůže? Je to veřejný zájem zajistit základní zásadní financování činnosti chodu politických stran z veřejných rozpočtů. Samozřejmě v rozumné míře. Jinak tím více nahráváme všem mecenášům politických stran, jako je třeba pan Bakala, který velmi podpořil současné politické strany. Nebo dokonce podporujeme řekněme nový princip v politice, který přivedla ABL - promiňte Věci veřejné. Mně to někdy splývá, soukromá detektivní firma ABL a politická strana Věci veřejné. Jsou to oba jakési podnikatelské subjekty. Máme tady hodně zaměstnanců ABL, kteří si říkají poslanci a poslankyně.
Takže dámy a pánové, skutečně si myslíme, že je to správné, aby snižování financí jdoucích z veřejných rozpočtů politickým stranám postupně nahrazovaly takovéto praktiky? Skutečně si myslíme, že je správné, aby se určitá soukromá firma, třeba například ta ABL, zmocnila politické moci a přes tuto politickou moc si do své firmy posílala peníze? Vzpomeňme na zakázky v ČEZu. Jistě to dostali jen náhodou. Já nepodezírám majitele Věcí veřejných a ABL, že jsou tak rafinovaní a že nedej bože tlačili na management ČEZu, aby jim dal zakázku, tuším, že v médiích se psalo 600 mil. korun. Oni jsou tak dobří a ČEZ potřebuje přece hlídat! To každý ví. ČEZ bez pomoci firmy ABL by zdaleka nebyl to, co je. Prostě byl by úplně vyřízený! Nikdo by nehlídat ty dráty a stožáry. Nikdo by nehlídal ty jejich budovy. Takhle je potřeba ke každému stožáru postavit jednoho člověka z ABL, dobře ho zaplatit, a on už se postará, aby zlotřilí občané třeba z těch stožárů nekradli elektrikou energii, nebo dokonce neustříhávali dráty a nevozili je do sběrných surovin. To přece každý pochopí a vůbec to nemá co do činění s politikou! Přece ABL je jenom dobrá firma a zakázku dostala prostě proto, že je to dobrá a kvalitní firma. To přece všichni víme a nikdo z nás to nezpochybňuje. ***