Začátek schůze Poslanecké sněmovny
23. září 2010 v 11.11 hodin
Přítomno: 180 poslanců

 

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 6. schůzi Poslanecké sněmovny, všechny vás znovu vítám. Prosím, abyste se usadili do svých lavic, abyste se přihlásili identifikačními kartami.

Tuto schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 42 poslanců. Pozvánka vám byla rozdána přes poslanecké kluby 16. září 2010.

Prosím znovu, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 5. schůzi, která byla přerušena.

 

Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Václava Klučku a poslankyni Gabrielu Peckovou. Má někdo, prosím, jiný návrh? Nevidím, že by se někdo hlásil. V tom případě nechám hlasovat o tomto bodu.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 1. Z přihlášených 164 pro 160, proti jeden, nehlasovali tři. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 6. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Václava Klučku a poslankyni Gabrielu Peckovou.

 

Potvrzuji, že omluvy na dnešní jednání jsou shodné s omluvami sdělenými na 5. schůzi, která byla přerušena.

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 6. schůze, jehož návrh je uveden v pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 6. schůze. Vidím, že se hlásí pan poslanec Sobotka. Prosím, uděluji mu slovo.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, kolegové, dámy a pánové, já myslím, že by bylo dobře, abychom ještě předtím, než rozhodneme o programu této schůze Poslanecké sněmovny, mluvili o důvodech, proč poslanecký klub sociální demokracie svolání takovéto schůze inicioval.

Já bych rád požádal paní místopředsedkyni, zdali by mohla požádat kolegy, aby hlasitě nekomentovali vystoupení řečníků v Poslanecké sněmovně. Nepatří to k dobré politické kultuře.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Já myslím, že je relativně klid v tuto chvíli. (Smích a potlesk poslanců strany Věci veřejné.)

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Jsem přesvědčen o tom, že v žádném případě by se a nikdy neměla stranická příslušnost promítat do výkonu funkce řídícího této schůze Poslanecké sněmovny. Chci vás ujistit, že náš jediný zástupce ve vedení Poslanecké sněmovny se o to vždy bude v tomto volebním období snažit. (Potlesk poslanců sociální demokracie.)

Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, kolegové a kolegyně, my jsme jako sociální demokraté přesvědčeni o tom, že mimořádnými schůzemi by se mělo šetřit. Měly by se svolávat v okamžiku, kdy je situace skutečně naléhavá. Měly by se svolávat v okamžiku, kdy není možné postupovat jiným způsobem.

My jsme dnes jako sociální demokraté v roli opoziční strany, nemáme většinu v Poslanecké sněmovně a nemůžeme svými hlasy prosadit zařazení bodů na řádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Pokud se tedy někteří z vás budou ptát na to, proč jsme svolali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a neřešili to tím, že jsme navrhli zařazení bodu na řádnou schůzi Poslanecké sněmovny, pak vám odpovídám: Naše hlasy na to nestačí. Ale jednací řád Poslanecké sněmovny, platný zákon této země, nám dává jako opoziční straně právo iniciovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a k této mimořádné schůzi jsme se právě sešli.

My bychom rádi, aby na této mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny proběhla diskuse k aktuální situaci v resortu Ministerstva obrany. Domníváme se, že by také stálo za to, abychom zvážili možnost zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala historií nestandardních veřejných zakázek, které byly na Ministerstvu obrany v uplynulých letech vypisovány či poskytovány.

Spouštěcím mechanismem k tomu, abychom se rozhodli zahájit veřejnou debatu na půdě Poslanecké sněmovny, bylo to, že 1. září letošního roku zveřejnil deník Mladá fronta Dnes první informace o nahrávkách a sledování v kauze podivného nákupu armádních minometů. Smutnými hrdiny těchto článků Mladé fronty Dnes byli dva lidé, kteří se nejčastěji pohybují v prostředí KDU-ČSL a strany TOP 09, pan Jaroslav Kopřiva a pan Josef Jindra. V těchto článcích je zmíněn i Kopřivův a Jindrův známý Pavel Severa, který byl zvažovaný jako nástupce náměstka Kopřivy na Ministerstvu obrany.

Kopřivovy autentické výroky, které se v těchto článcích Mladé fronty objevily, ilustrující poměry na Ministerstvu obrany, jsou podle našeho názoru skandální a neuvěřitelné. Některé z těchto výroků snad ani není možné na půdě Poslanecké sněmovny opakovat. Vyberu ale alespoň jeden z nich, který se týká konkrétního obchodu, jejž svého času kritizovala i sociální demokracie jako opoziční politická strana.

Cituji pana Kopřivu, v té době ještě náměstka ministra obrany, jeho vlastní slova podle reportáže Mladé fronty Dnes. "No, musím říct, že ty dinga jsou na pytel. Taková kráva... Ale to byla čistá bartákovina. Naprosto čistá, dinga, no. Ten Smrž na tom udělal majlant. To je neskutečný," říká náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva podle Mladé fronty Dnes zástupci firmy Patria na jedné ze schůzek, které redakce monitorovala.

Na vysvětlenou: Pan Martin Barták byl náměstek a později ministr obrany. Pan Michal Smrž jeho známý a majitel MPI Group. MPI Group je firma, která Ministerstvu obrany dodala 15 vozidel Dingo. Údajně za cenu cca o jednu třetinu vyšší než v okolních zemích. Tato dodávka byla realizována bez výběrového řízení. Podle některých novinářů mohl rozdíl v ceně plynoucí ve prospěch prostředníka, tedy firmy MPI, dosáhnout částky 173 milionů korun. To je tedy ona čistá bartákovina, dinga na pytel, taková kráva, jak o tom mluví bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP