(9.40 hodin)
(pokračuje Petr)

Zastávám názor, že energetická bezpečnost při zpracování koncepce by měla mít výraznou prioritu. Česká republika doposud na rozdíl od některých států nezažila žádný blackout. Nedodávání elektrické energie v důsledku nějakých kalamit vždycky zasáhlo pouze nějaký region. Já se domnívám, že kdyby Českou republiku zasáhl blackout v trvání aspoň dvanácti hodin, tak by to debatě o tomto tématu prospělo víc jak čtyři hodiny diskusí tady z tohoto místa, jak postupovat a co dělat.

Já se domnívám, že je to závažné téma, ale z hlediska stávajícího zákona ta vláda v podstatě nemá zodpovědnost za nic. Ministerstvo zpracuje, předloží vládě jednou za pět let, čili jistá vláda vůbec nemusí dostat nějakou zprávu, a co dál? Nemáte dojem, že v tak důležité oblasti nezbytné pro celý stát by tato Poslanecká sněmovna měla mít větší práva a také větší zodpovědnost? Poněvadž mnohdy tady schvalujeme změny zákonů - pardon za tento výraz - které představují prkotiny. Ale o tom, co potřebuje skoro každý občan tohoto státu, se nechceme - anebo budeme proti tomu, abychom mohli jak ve stadiu její přípravy, tak i při realizaci energetické koncepce mít jedno z hlavních slov.

Děkuji vám za pozornost. (Ojedinělé zatleskání z lavic ČSSD.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Petrovi. Pan zpravodaj se hlásí s přednostním... Pokud chce pan zpravodaj, může s přednostním právem vystoupit. Ne. Takže prosím pana kolegu Martina Římana, poté pan poslanec Jan Husák bude mluvit.

 

Poslanec Martin Říman: Děkuji za slovo, paní předsedající.

Když tak poslouchám kolegu Petra, tak nevím, kdo si tady osvojil obstrukční metody jednání. (Hluboké hlasy z lavic nalevo: Ále, ále, ále.)

Co se týče předmětné materie, tak bych ji přirovnal k tomu, co jsme tady projednávali tuším v úterý, totiž zákon o zákazu privatizace pražského letiště, protože ten zákon i tady tento zákon mají vlastně stejného tatínka a maminku, totiž to, že v určitém okamžiku na počátku loňského roku - i tento zákon tady byl předložen v únoru loňského roku - si prostě sociální demokracie s komunisty chtěli vyzkoušet sílu Topolánkovy vlády v rámci poměrů v této Sněmovně a předkládali nesmyslné návrhy narušující vztah mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou. Stejně jako návrh zákona o zákazu privatizace pražského letiště je i tento návrh nesmyslným vlomením do exekutivních pravomocí vlády. A samozřejmě, že v současném okamžiku po tom roce, kdy je situace úplně jiná, tak myslím, že mohu úspěšně podezírat kolegy z ČSSD, že už se pouze snaží zachovat tvář tím, že trvají na obou těchto zákonech, ale ve skutečnosti už za ně tak vnitřně nebojují, protože jsou si vědomi úskalí, které přijetí těchto zákonů může znamenat pro vládu, která vzejde z květnových voleb, a nikdo neví, kdo v té vládě bude sedět. Takže si to, pánové, dobojujte. A jak tady říkal myslím kolega Vojíř nebo Špika, teď nevím, on každý zákon se dá samozřejmě poměrně snadno, když je na to dostatečná většina v Poslanecké sněmovně a v Senátu, tak se dá změnit.

Když jsem nad tím tak přemýšlel, tak ten zákon je ve skutečnosti taková bouře ve sklenici vody. A možná že když začne platit, tak to bude pro energetiku dobře, protože ono to může dopadnout tak, že nebude energetická koncepce žádná, neboť návrh je koncipován tak, že vláda předloží, když se to Poslanecké sněmovně nelíbí, tak odmítne, a vláda zase za nějakou dobu předloží. A tak to může trvat až na věčné časy. Není možné podle toho návrhu, aby Poslanecká sněmovna sestavila energetickou koncepci sama. Tak daleko si předkladatelé přece jenom netroufli ve svém záškodnictví jít. Takže to může skutečně dopadnout tak, že nebude energetická koncepce žádná. A možná pro obor to bude pozitivní, že nebude svazován nějakými nesmyslnými nápady politiků a poslanců, kteří seděli, sedí, budou sedět - někteří ještě nesedí - budou sedět v těchto lavicích.

Když si jenom promítnu ty návrhy, které vzešly z této Poslanecké sněmovny na téma hospodaření s energiemi, jako třeba v roce 2005 slavný zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který byl tak bezvadně připraven a Poslaneckou sněmovnou pozměněn a schválen, že dneska kam oko pohlédne po české krajině, tak jsou solární panely, a titíž, kteří předtím zuřivě tady v těchto lavicích bojovali za tento zákon, dneska se připodepisují pod zákon, který to má zásadním způsobem změnit. Nebo když si vzpomenu na návrh zákona z dílny téže strany, tedy ČSSD, který leží tady v nějaké schůzi, už ani nevím jaké, a jehož cílem je zabezpečit, aby česká ekonomika do roku 2050 produkovala o 50 procent méně CO2, než je tomu dneska, tak opravdu si myslím, že bude lepší, když se nebude přijímat vůbec nic než tohle to. Koneckonců hlavní město Praha je tak pěkné možná proto, že nikdy nemělo pořádný územní plán na rozdíl od Brna.

Suma sumárum, jak už jsem řekl, myslím si, že je celkem úplně jedno, jestli ta norma bude schválena, nebo nebude schválena. Příští vláda se s tím bude muset nějakým způsobem popasovat. Koneckonců i když Poslanecká sněmovna něco tady schválí, tak v rámci vágnosti každé takové koncepce si vláda stejně může dělat to, co uzná za vhodné, a ne to, co tady se po večerech vykřikuje.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Římanovi. Prosím nyní pana kolegu Jana Husáka. Dále je přihlášena paní poslankyně Gabriela Kalábková.

 

Poslanec Jan Husák: Vážená paní místopředsedkyně, vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych se krátce připojil také k této diskusi, protože zde zaznělo mnoho slov o tom, zda je Sněmovna schopna řešit takový dokument, a závažný dokument, jakým je státní energetická koncepce.

Já si myslím, že v této situaci opravdu dochází k tomu, co zde již zaznělo. Je to pokus o to, aby část kompetencí, která je svěřena exekutivě, která je svěřena vládě, přecházela do Sněmovny. Při pozorování jednání těchto dvou týdnů si zkouším představit, jak by vypadalo jednání o tomto tak závažném a strategicky důležitém dokumentu. Úplně mě děsí, že by věc, která má tak vážný strategický dopad na tak důležité odvětví, které se dotýká každého, kdo v této zemi podniká, žije a snaží se nějakým způsobem uplatnit ve svém životě, tak nemůžeme tuto věc svěřit do kompetencí Poslanecké sněmovny. Já si myslím, že záležitost energetické koncepce patří exekutivě. A myslím si, že zde bylo řečeno mnoho slov o tom, jakým způsobem zde probíhalo i projednávání zákona, který chceme teď změnit. Týká se cen energií z obnovitelných zdrojů. Myslím si, že by bylo dobře, kdybychom se soustředili spíše na to, abychom napravili tento nešvar, který dnes trápí celou energetiku a velmi ohrožuje i celé systémy, které energetika musí zajišťovat.

Proto na vás chci apelovat, abychom nezasahovali do kompetencí, které přísluší exekutivě. Nesnažme se teď, před volbami, udělat tento zásadní krok, který by mohl mít nedozírné důsledky. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP