(15.10 hodin)
(pokračuje Šlajs)

V České republice bují korupce. Transparency International i členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu se shodují a odhadují, že z veřejných prostředků uteče ročně nejméně 150 miliard. Máme přebujelou veřejnou správu. Ministerstva praskají ve švech.

Jak řešit situaci? Jsou zde různé recepty. Všichni se shodnou v tom, že řešit se to musí.

Mně se zdá, že v posledních měsících vaše vláda, především pan ministr financí a bohužel i vy, podléháte tlaku pravicových ekonomů, pravicových médií a chcete řešit problémy veřejných financí především na úkor obyčejných lidí, ne na úkor státu, na úkor nejbohatších občanů, kteří mají stále v Evropské unii jedny z nejnižších daní.

Já se vás ptám, pane premiére, zda se cítíte především premiérem - napřed řeknu, že si vaší práce vážím pro vaši korektnost a serióznost - všech občanů České republiky, kteří tady žijí, těch deseti a půl milionu, nebo sice všech, ale především těch dvou set tří set nejbohatších. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To byla interpelace poslance Václava Šlajse. Prosím pana premiéra, aby na ni reagoval.

 

Předseda vlády ČR Jan Fischer: Děkuji pěkně. Pane předsedající, dámy a pánové, já mám někdy na tiskovkách zvyk, že odpovídám jaksi odzadu na to poslední. Já jsem v programovém prohlášení vlády, resp. při jeho introdukci, za prvé řekl, že činnost této vlády s mandátem, který má, obsahovým i časovým, považuji především za službu české veřejnosti, českým občanům. Já na tom trvám, na tom nic neměním, čili žádných horních 10 tisíc, 200 tisíc, 300 tisíc, celá česká veřejnost, jejíž názory sleduji velmi pečlivě, bedlivě, nejsou mi lhostejné. Ještě jsem se nepomátl a jsem schopen chodit mezi lidi a mluvit s nimi, a já to dělám pravidelně, jak jsem na to zvyklý, jak jsem k tomu byl vychován, jak jsem k tomu ustrojen. Já nepotřebuji českou veřejnost jako voliče jednou za čtyři roky. Já nikam nekandiduji. Mám na mysli, když mluvím o lidech, tak mluvím o všech, se kterými žiji v baráku, se kterými chodím na pivo na chalupě, se kterými se běžně stýkám. To je první.

Druhá věc je balíček, nazývaný někdy Janotův a posléze vládní. Byl to přece mix a kompromis opatření zprava zleva, čili na straně příjmů i výdajů. Jakou měl potom další peripetii, vy znáte přece všichni nejlépe.

Úspory ve státním aparátu, to je věc, která mě trápí velmi. Byla to tato vláda, která si dovolila zrubat výdaje jednotlivých kapitol v diferencované podobě o 25 miliard. Já bych docela rád našel vládu, která to udělala předtím, byť to všichni považují za tak jednoduché, že jsem se dočetl, že to umí dokonce cvičená opice. Tak my jsme tu cvičenou opici sehráli, bylo to docela bolestivé, bylo to dupnutí na brzdu o 25 miliard. Vyhnali jsme černé duše z jednotlivých resortů, jejichž platy se vesele transferovaly na benzin. A neříkejte, že to nikdo nevěděl! Samozřejmě, že věděl! I to byla součást Janotova balíčku. Ona totiž už není mnoho vidět. To je první poznámka.

Dnes jsme kritizováni, proč to není více, atd. Já se ptám, proč to někdo neudělal dřív, když to je tak strašně jednoduché. Já netvrdím, že česká státní správa je optimálně organizována, že neřeší agendy, které už jsou přežité a zbytečné. Je spousta projektů, na které už byla usnesení vlády a které zmizely ze záhadných důvodů v šupleti, jako byly třeba centrální nákupy, aby si ministři nerozhodovali o tom, jaké vozy si budou nakupovat, posléze se nerozhodovali autonomně o tom, jakou si budou nakupovat informační a komunikační technologii. Já nevím, proč se to nestalo, když už na to kdysi bylo přijato usnesení vlády a byl to velmi rozumný nápad, který je od Skandinávie po Španělsko realizován, funguje všude a funguje tam velice dobře.

Já nevím, proč je česká státní služba, řekl bych, tak málo efektivní, také proto, že jsme za 20 let nedokázali říct, kam až je to v ní politické a kde už je to odborné. Že tam půl roku před volbami lidé nevědí nic lepšího než čekat, kdo tam přijde, a podle toho koukat, jak se mají zachovat! Vážení, nevyřeší to žádné audity, které si draze zaplatím. Takové už tady byly. Vyřeší to odvaha těch lidí, kteří tam jsou, těch, kteří jsou zodpovědní ne za politické vedení, ale za praktický chod resortů, kteří budou mít jistotu, že nezmizí, až se tam vymění politická garnitura, kteří za to vezmou odpovědnost!

Myslím si, že by bylo velmi dobré začít se bavit o platech lidí ve státní správě, ale ne o těch tabulkových! Dovedu si velmi dobře představit, že manažeři by tam klidně mohli mít smluvní platy, ale také tomu odpovídající odpovědnost. Oni by vám velmi rychle řekli, kolik lidí tam má být a jaké agendy se tam mají řešit. Já vás ujišťuji, že já jsem během tří týdnů zredukoval počet pracovníků Českého statistického úřadu o 20 %. Tím se mi také povedlo jim udržet rozumné platy a získat tam odborníky. Jde to! Nepotřeboval jsem na to žádný audit z exteriéru, žádnou konzultační firmu.

Neefektivní stát. My jsme nabízeli snížení platů zaměstnanců ve veřejné státní sféře. To bylo udržitelné opatření, argumentovatelné opatření. Jsem o tom přesvědčen. Mimochodem, za první tři kvartály v podnikatelském sektoru rostly nominální mzdy o 3,3 % a v tom nepodnikatelském, právě ve správě, o 4,8 %. To podnikatelské je ještě neočištěno o to, že to opouštělo ten strukturální vliv, že podniky se velmi rychle zbavovaly lidí a zvyšovaly armádu nezaměstnaných. Úřady nikoliv. Stát by měl mít zodpovědnost, aby tyto nůžky sbližoval, protože toto má v rukou. (Předsedající upozorňuje na čas.) Nepodařilo se to. Tak já někdy nevím, jestli máme natolik skvělé úřednictvo, že jsme nemohli přistoupit k redukci platů, anebo státní správa je zase tak neefektivní, že ji můžeme zrubat.

Snížit se dají ještě výdaje na stát. My s tím ve strategii počítáme, budeme s tím počítat i v opatřeních ke konvergenčnímu programu, ale to už není o tom, předepsat ministrům "snižte!", to je o analýze agend atd. Zadám to ministrům, aby ty věci začali řešit. Nechci to jako trhan jenom nechat ležet někde na stole, až si to vyřeší ten další na podzim, kdy už zase na to nebude čas. To je vše.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, děkuji. Prosím, pane poslanče, máte ještě minutu.

 

Poslanec Václav Šlajs: Pane premiére, já vaši odpověď chápu, ale platy ve veřejném sektoru o čtyři a něco procent reagovaly na předchozí inflaci 6,3 %. A například mzdy policistů za poslední tři roky poklesly. Klesá reálná úroveň důchodců, rodin s dětmi. To je realita. A pak jsou tady boháči, kteří si kupují domy na Mallorce za 60 milionů, mají plat vyšší nebo skoro stejný jako celá vláda, a tady já cítím, a nejenom vaše vláda, já si vaší práce vážím, všeobecně nechuť podniknout něco proti těmto lidem, kteří vyvážejí kapitál, nereinvestují v České republice a často roupama nevědí co dělat.

Pane premiére, vaší práce si vážím a věřím, že i vaši následníci půjdou v těchto krocích, že je potřeba s veřejnými financemi něco dělat, ale ne na úkor obyčejných lidí. Náš sociální stát není přebujelý, je velmi levný. Ano, je děravý, je zneužívatelný, ale není přebujelý. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, děkuji za dodržení času. Pan premiér už nechce vystoupit. V tom případě jsme vyčerpali interpelaci a můžeme pokročit k další, kterou je interpelace poslance Ludvíka Hovorky ve věci porušování zákona o ochraně veřejného zdraví. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP