(12.40 hodin)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla faktická poznámka pana poslance Jandáka. Mám zde ještě dvě řádné přihlášky. Aniž bych chtěla jakkoliv omezit kohokoliv, kdo se ještě chce přihlásit do rozpravy, chci vás seznámit s možným plánem, jak bychom mohli pokračovat. Pokud tedy by skončila do jedné hodiny rozprava v prvém čtení, mohli bychom uzavřít čtení. Poté je zde návrh, aby mezi prvním a druhým čtením uplynula hodina, což by se vešlo do té polední pauzy, a mohli bychom kolem druhé, půl třetí pokračovat s druhým a poté třetím čtením. To je jenom moje představa, co bychom mohli dneska zvládnout.
Teď má slovo pan kolega František Laudát.
Poslanec František Laudát: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, já se domnívám, že pan ministr Janota přichází se svými návrhy včas, a buďme rádi, že jsme nemuseli korigovat každý týden, tak jak některé vyspělé sociální státy, si na své finance, protože by neměly na platy potřebným.
Velice to zkrátím a vyzývám vás, aby to udělali všichni tak, abychom se dostali k hlasování.
Samozřejmě asi těžko tady po některých i emotivních projevech vysvětlíme, že hospodářská krize je objektivní záležitost. A jestliže si to představím, jako že na horním toku nějakého potoka vznikla povodeň a my jsme bohužel díky svým možnostem v tvrdě proexportní ekonomice na tom dolním toku, takže nevím, jaký rámus tady. Můžeme se akorát bavit o hloubce krize. A tady naprosto jednoznačně se domnívám, že pan Sobotka je jedním z velkých viníků této krize, protože dělal deficity v době ekonomického růstu. Neudělal nic s nezaměstnaností v době vysokého ekonomického růstu, ta byla nehorázně vysoká.
Za další - ne sice on v té míře, ale nicméně byli to sociální demokraté, kdo se podílel nebo rozhodl o velké strukturální zranitelnosti naší ekonomiky. Fakta jsou jasná. Největší nezaměstnanost je tam, kam směrovali největší úlevy, podpory chudým nadnárodním společnostem. Takže se dostáváme s nezaměstnaností - ale jsou to ta mostecká, ostravská, severní Čechy jako celek, kde je ta nezaměstnanost větší.
Namísto toho, aby bývali tehdy za ekonomického růstu udělali nějaké kroky ke vzdělanostní společnosti, kde jasně řádně vzdělaní lidé mají asi největší potenciál být flexibilní, pokud se týká hledání pracovních příležitostí a produkování na moderních principech položeného hrubého domácího produktu. Co ostatně předvádějí se vzdělanostní společností, je teď ukázka v Moravskoslezském kraji, kde dokonce zastaví projekt, který by z velké části zafinancovala Evropská unie. Takže jen tak dál, dámy a pánové!
Pokud se týká toho, co tady říkal v citátech pana exministra Kalouska, přijde mi silně neseriózní, jestliže to vytáhla, pokud si dobře vzpomínám, z doby, kdy pan ministr tehdejší mluvil o hypoteční krizi, nikoliv o ekonomické krizi jako celku. Nikdo přeci nevěděl v té době, a nevěděl to nikdo, a pokud to tady předchozí chytráci vykřikují, že věděli, jak hluboká krize byla, tak se divím, proč sedí v Praze a nesedí na Wall Streetu jako klíčoví poradci amerického prezidenta. Toto je prostě zkreslování skutečností.
Závěrem bych tím pádem řekl: Sociální demokraté zdědili, nevím, jestli všechny, ale řadu krajů dokonce s rozpočtovými přebytky. Dneska kraje upadají do krize. Takže pánové, začněte tam a běžte jim poradit, ať mají vyrovnané nebo přebytkové rozpočty. A běžte jim to poradit, když jste tak chytří a odmítáte objektivní fakt ekonomické krize jako takové.
Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji kolegovi Laudátovi. Mám zde přihlášku od paní poslankyně Moniky Haškové. Poté jsem registrovala přihlášku pana poslance Miroslava Kalouska.
Poslankyně Monika Hašková: Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, milé kolegyně a kolegové, odpusťte mi, že si to sem jdu také zkusit. Jsem tady už dva měsíce a mám tu výhodu, že jsem tady poměrně nová, a proto mě tyto diskuse nenudí na rozdíl od mnoha jiných, kteří je třeba sledují v ranních hodinách v České televizi. Ono totiž když člověk pouze poslouchá, tak je to skutečně zajímavé, protože může porovnávat výpovědi jednotlivých řečníků s tím, co říkají v tuto chvíli a co říkali před nějakou dobou. A v době, kdy se opakují opravdu už třeba posté, někdy mě mrzí, že si nedělám čárky, tak člověk vypne nad tím obsahem a začne přemýšlet nad tím, proč to ten daný člověk asi tak říká. Jestli to říká z důvodu nějaké osobní nevraživosti, nebo oč mu vlastně jde. Jestli mu jde opravdu o štěstí a blaho České republiky, o její úspěch, nebo jestli mu jde o něco úplně jiného. A věřte, že taková analýza vůbec není na škodu. Přála bych si, abyste na ni měli čas někteří z vás, kterých se to týká. A já věřím, že ti, kterých se to především týká, to moc dobře vědí.
Když jsem sem přicházela a došel na mě mandát jako na náhradnici, tak pan primátor Pavel Bém pro Právo řekl, že si troufá odhadnout, že zde budu jako Alenka v říši divů. Potom se mě Právo ptalo, jestli se k tomu mohu nějak vyjádřit. Já jsem řekla, že určitě ano, že má naprostou pravdu, protože jsem jako Alenka v říši divů vždycky a všude. Musím říct, že tady jsem ještě přece jenom o trošku víc. A to nad některými výpověďmi, kde slyším, že úplně ti stejní řečníci, kteří tady horovali pro to, aby se stát zadlužil ještě víc, protože je přece nemorální, abychom nemysleli na ty a ty a ty skupiny obyvatelstva. A já v duchu s nimi opravdu mnohdy souhlasila. Věřte tomu, že i pravicový politik může cítit sociálně. A když se tady hovořilo o důchodcích a o nezaměstnaných, kteří doplácejí na krizi neprávem a podobně, tak jsem si říkala, no jo, ono by to vlastně nakonec za ten dluh stálo, a podobně. Šlo mi to různě hlavou. Ale ti stejní lidé tady dneska stojí a tváří se, že vlastně ten dluh je velice špatný, a tenkrát mluvili úplně jinak.
Tady bylo řečeno, že argumenty nebo názory se zde mají potkávat. Ale ony se tady krásně míjejí. Věřte tomu, že třeba pan kolega Nečas tady řekl celou řadu velmi pádných argumentů a doložil je i čísly. Nebyla na ně žádná reakce. Zůstaly tady ve vzduchu jako otázka, jako ostatně mnoho dalších příspěvků, které zde zazněly. Jeden z ministrů, kterého bych osobně nominovala na toho nejlepšího finančního ministra světa, jak pan kolega Paroubek tady tento pojem "nejlepší ministr světa" přednesl - podle něj je to určitě pan ministr Bohuslav Sobotka, protože podle vlastních slov on se nedopustil nikdy žádné chyby a vždycky věděl všechno mnohem líp než všichni ostatní. Z jeho úst také zaznělo, že si tady někdo lhal do kapsy. Já si myslím, že tady občas bohužel dochází k ještě horšímu typu lhaní, a to je lhaní mimo kapsy, lhaní tady do éteru. A já bych vás jenom prosila, abyste nad tím trošičku přemýšleli.
Děkuji moc. (Tleskají poslanci ODS.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Tak to byla paní poslankyně Monika Hašková. Prosím nyní o slovo pana kolegu Miroslava Kalouska, zatím posledního přihlášeného do rozpravy.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, já myslím, že absurditu té dnešní diskuse dokonale ilustruje věta pana předsedy Sobotky, jaká je jeho frakce tou konstruktivní opozicí. Já myslím, že téměř každý politik na celém světě, v každé parlamentní demokracii by bral, kdyby mohl být opozicí v sedmnáctičlenné vládě, kde on sám má osm ministrů a navrch ještě evropského komisaře. Já to nechci rozebírat. Chci jenom říct, že toto vyjádření ilustruje tuto diskusi jako celek. A takhle to bylo téměř se vším, co padlo od tohoto pultíku.
Mohu-li si dovolit ten luxus shrnout nějaké poselství alespoň pro část Sněmovny a pro část veřejnosti z této diskuse, tak bych to shrnul asi tak, že nemusí být tragédií, je-li při pětiprocentním propadu šestiprocentní deficit státního rozpočtu. Je naprostou tragédií, jestliže při tří- až čtyřprocentním růstu nejsme schopni sestavit vyrovnaný rozpočet. To je tou tragédií. A mohou existovat různé cesty a různé recepty, jak dosáhnout toho, že již při mírném růstu, budeme-li nuceni nebo chtít, budeme schopni sestavit vyrovnané rozpočty. Dnes toho za stavu stávající legislativy schopni nejsme. Docílit toho tedy můžeme jenom změnou příslušných zákonů, které předurčují ať už zákonné výdaje nebo - pro jinou část politického spektra - zákonné příjmy veřejných rozpočtů. ***