(17.30 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, paní ministryně. Nyní je zde interpelace pana poslance Jana Látky na ministra životního prostředí Ladislava Mika. Jen opět připomenu, že je omluven z odpoledního jednání. Pane kolego, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Látka: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já jsem se rozhodl přesto interpelovat, protože jsem se tázal, jestli tu bude pan ministr za 14 dnů, a jeho úředníci mi nedokázali na to odpovědět.

Takže vážený pane ministře, jako dlouholetý komunální politik a dnes místopředseda výboru pro životní prostředí jsem značně znepokojen současnou situací na Šumavě. Mám-li na svých setkáních s občany odpovídat na otázky, zda už konečně někdo zasáhne a zastaví svévolné rozhodování dřívějšího ministra životního prostředí Bursíka a dnes zřejmě i vás, pane ministře, o osudu Šumavy a zdejších obyvatel, je mi smutno. Již několik let jednají totiž zástupci zdejších obcí s vedením Národního parku Šumava a představiteli Ministerstva životního prostředí o dalším směřování a rozvoji regionu. Výsledkem je však čím dál tím větší nespokojenost obcí a napětí ve vzájemných vztazích, neboť park si v tomto území počíná jako protektor a neomezený vládce. Bez souhlasu úředníků parku prý nelze ani upravit územní plán. Jejich rozhodování brzdí další rozvoj regionu a podílí se i na zvyšující se nezaměstnanosti. Původní způsob obživy většiny místních obyvatel - práce v lese a při zpracování dřeva - skončil založením parku. Pocity občanů o přehlížení potřeb rozvoje sídel, ústrky, zneužívání pozice silnějšího s významnou podporou Ministerstva životního prostředí, obcházení názorů obcí, které jsou často v roli prosebníků o finanční podporu, se mi v dnešní moderní demokratické společnosti zdají až nedůstojné. Žádám vás proto, pane ministře, pokuste se udělat něco ve prospěch zelené Šumavy a jejích opomíjených občanů.

Jako příklad nespravedlivého a nerovného přístupu bych chtěl uvést město Kašperské Hory, které nebylo vyslyšeno ve své žádosti o příspěvek na zmírnění škod způsobených větrnou kalamitou orkánem Kyrill v lednu 2007. Proč zmíněné prostředky přísluší správě Národního parku Šumava a ne Kašperskohorským městským lesům, které jsou rovněž na území tohoto národního parku? Jak chcete přesvědčit i další vlastníky lesů na území parku o svém rovném přístupu? Vyjádření ministra Bursíka, že si ministerstvo je vědomo složitosti situace společnosti Kašperskohorské městské lesy, ale příspěvek nelze poskytnout, je vyjádřením nedůstojným až trapným. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego. Také dodám, že vám bude odpovězeno písemně na vaši interpelaci.

Oznamuji, že další interpelace propadá, chtěl ji vznést poslanec David Rath - je nepřítomen, proto propadá. (V sále jsou přítomní čtyři poslanci.)

28. interpelaci má pan kolega Ludvík Hovorka, který se táže pana ministra financí Eduarda Janoty na připravenost obcí a krajů na nové účetnictví. Prosím tedy pana kolegu Hovorku.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, já se chci jen zeptat, jestli se domníváte, že města, obce a kraje jsou připraveny na přechod na nové účetní osnovy, a jestli v této kritické situaci, tzn. obtížné finanční situaci, je vhodný čas na změnu účetnictví. Říkám to z toho důvodu, že zákon o účetnictví vstoupil v platnost v průběhu roku 2008. Prováděcí předpisy, vyhlášky byly vydány někdy koncem srpna a některé věci nejsou zřejmé ještě dodnes. Nejsou jasné účetní standardy, které mají vyjít někdy koncem roku, a je evidentní, že obce nebudou mít čas, aby se připravily na přechod, a především nebudou pracovníci obcí proškoleni.

Způsob zveřejnění účetních předpisů. Jsou zveřejňovány jednotlivě. Mám informace z konce září. Byly dva dokumenty, scházely tři další. Pochopit a následně připomínkovat lze pouze v komplexu. I proškolit ty účetní. Neprovázanost až zásadní nesoulad s ostatními právními předpisy zejména se zákonem č. 218/2000, 250/2000, zákonem č. 128/2000 Sb. Nedostatek času na přípravu účetních. Reálná doba přípravy účetních je 6 až 12 měsíců. Z toho budou plynout obrovské zmatky v účetnictví roku 2010. Výrazný nárůst pracnosti způsobený nepřipraveností účtařů. Data z účetnictví nebudou spolehlivá a nebudou relevantní. Podotýkám, že zveřejnění základní vyhlášky účetnictví se předpokládá v říjnu a českých účetních standardů, bez kterých se systém nedá vyhodnotit a pochopit, je naplánován (?) mezi vánočními svátky. Rok 2010 začínáme účtovat začátkem února roku 2010. Účetnictví nezohledňuje potřeby účetních jednotek (předsedající upozorňuje na čas), samotný systém není domyšlený a jsou k tomu zásadní odborné výhrady. Výrazné náklady na změnu metody budou znásobeny nedostatečným časem potřebným na přípravu.

Takže já se domnívám, jestli nesdílíte názor, že by se přechod na nový účetní systém měl posunout minimálně o jeden rok, aby se získal čas na přípravu účetních. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Pana ministra financí Eduarda Janotu prosím o odpověď.

 

Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, pane poslanče prostřednictvím paní předsedající, já vnímám problém, který jste tady popsal. Vnímejte ho se mnou tak, že je to součástí projektu Státní pokladny. Já jsem ho zdědil v jakési fázi rozpracovanosti a snažím se ho řešit. Rozumím tomu, že stejně jako projekt Státní pokladny bude mít určité fázování, tak i tento projekt zavádění účetnictví bude mít určité etapy. Ze zákona jsem povinen spustit jeho zavádění od 1. 1. 2010. To především. Zákon mi tady nikdo nezmění. V této Sněmovně mi ho nikdo nezmění.

Nicméně rozumím obavám obcí, a proto chci, aby municipální účetní jednotky měly povinnost poprvé zavádět přenos dat do centrálního systému účetních informací až k 15. 7. Toto oficiálně budu tolerovat, toto oficiálně bude platit. Protože vnímám stejně jako vy, že je tam určitý problém z pohledu času. Za prvé.

Za druhé. Jsem připraven k posunu stanovení povinnosti předávat informace, které slouží pro statistické účely. Tyto informace se budou přenášet poprvé až v roce 2011. Čili tam je odklad o jeden rok. Statistické informace - odklad o jeden rok, a to s účinností od 1. ledna.

Kdybych měl jednoduše vyhovět tomu, co se objevilo v připomínkovém řízení, že není čas, nejsou peníze, nejsou lidi, tak v podstatě bych musel odložit celou účetní reformu. S tím s vámi souhlasím. Ale já se chci pokusit, a znovu říkám fázovitě, postupně, s dopadem na obce toto takto realizovat. To mí kolegové měli za úkol sdělit i v podvýboru rozpočtu, výboru pro finanční hospodaření územních samostatných správ a využívání fondů Evropské unie. Já si myslím, že toto je reálný postup, který bychom mohli takto zvládnout.

Pochopitelně ministerstvo musí zajistit podrobnou metodickou a odbornou pomoc, na to zcela určitě dohlédnu. Zprovoznilo na svých internetových stránkách diskusní portál, který informuje jak účetní jednotky o stavu legislativy, tak shromažďuje dotazy k účetní reformě, a souhrnné odpovědi budou i tam zveřejňovány. Můj náměstek Chrenko má za toto osobní odpovědnost. Pochopitelně další informační podporu musí zajistit dotyčný útvar i z pohledu portálů a převodových můstků. Ty byly zveřejněny 21. října a v podstatě byly zveřejněny i vzorové postupy účtování. Čili v tomto smyslu taky se něco posunulo zřejmě od té doby, co vy jste byl informován. Bezplatné školení pro metodiky ministerstev, krajů a statutárních měst. Připravujeme program školení školitelů subjektů, tzn. agentur, které budou pak školit dále. Takže toto jsou kroky, které chci provést.

Dvě věci ještě v rámci času. Vyhláška, která nahradí vyhlášku 505/2002, ta je v současné době předložena už Legislativní radě vlády. Možná slovo "už" je trochu drzé nebo přehnané, mohla být dříve, nicméně říkám, já jsem tento proces v nějaké fázi zdědil. Technická vyhláška je připravena v nejbližší době k předložení do pracovních komisí Legislativní rady vlády. Čili já si myslím, že termíny se dají zvládnout.

A co se týče municipalit, jsem připraven respektovat postupný náběh, čili účetnictví de facto od sedmého měsíce, statistika až od 1. 1. příštího roku. Kdybychom to přerušili, tak vězte, zase to zůstane stát a spát a budeme v lednu rok 2011 stejně tam, kde jsme v lednu roku 2010. To je jediný můj důvod. Pochopitelně jsem připraven na této věci spolupracovat. Má to úzkou vazbu na Státní pokladnu. Čili kdybych toto nespustil, zůstane viset i projekt Státní pokladny.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Pan kolega Hovorka s doplňujícím dotazem, na který má jednu minutu. Prosím tedy. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP