(11.30 hodin)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji i vám. Obávám se, že jsem popletla vaše křestní jméno, za což se vám omlouvám. Došlo k záměně. Uvádím pro přesnost, že samozřejmě mluvil pan poslanec Jiří Dolejš.
Otevírám rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Jan Hamáček jako jediný zatím přihlášený do rozpravy. Prosím, máte slovo, pane kolego.
Poslanec Jan Hamáček: Děkuji. Já bych navrhl tedy usnesení, že Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Protokolu mezi vládou České republiky a vládou Korejské lidově demokratické republiky o změně Dohody mezi vládou České republiky a vládou Korejské lidově demokratické republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaného dne 17. prosince 2008 v Pchjongjangu.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Zeptám se ale ještě, zda se někdo nechce přihlásit do rozpravy. Žádnou takovou přihlášku nevidím, rozpravu končím. Budeme tedy hlasovat o navrženém usnesení. Seznámil nás s ním před malým okamžikem pan poslanec Jan Hamáček.
Proto zahajuji hlasování pořadové číslo 132. Táži se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, tak jak jsme jej slyšeli před malou chvílí. Kdo je proti tomuto návrhu?
V hlasování pořadové číslo 132 přítomno 95, pro 65, proti 1. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji též panu zpravodaji. Končím projednávání bodu č. 30, sněmovního tisku 787.
Zahajuji projednávání dalšího bodu. Je to
31.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Dánským královstvím o změnách a ukončení platnosti
Dohody mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Dánským
královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané
dne 6. března 1991 v Praze, která byla sjednána formou výměny nót
/sněmovní tisk 797/ - druhé čtení
Opět požádám ministra financí Eduarda Janotu, aby tento návrh uvedl, tuto smlouvu.
Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Vážená paní předsedající, dámy a pánové, mám před sebou návrh na změnu o ukončení platnosti Dohody mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Dánským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, která byla podepsána 6. března 1991 v Praze.
Vláda České republiky zahájila proces ukončování platnosti bilaterálních investičních smluv, které Česká republika uzavřela s členskými státy EU, na základě zprávy Evropské komise ještě před svým vstupem do EU. Důvodů pro ukončení platnosti investičních dohod uzavřených se státy EU je několik.
Především se úprava ochrany investic podle bilaterálních investičních dohod částečně překrývá s komunitární úpravou v oblasti investic a tento stav může vést ke vzniku nepřehledné právní situace při výkladu a použití dvoustranných investičních smluv. Evropská komise v tomto ohledu poukázala na případ sporu mezi investorem a členským státem EU, ve kterém hrozí nebezpečí konfliktu jurisdikcí. Podle příslušné dohody o ochraně a podpoře investic je investor oprávněn předložit spor k řešení Mezinárodnímu rozhodčímu soudu, zároveň by však mohl spor předložit i vnitrostátnímu soudu s využitím působnosti Soudního dvora Evropských společenství v otázkách spadajících do výlučné působnosti EU.
Kromě toho po vstupu České republiky do Evropské unie se staly dohody o ochraně a podpoře investic uzavřené mezi členskými státy EU nadbytečnými. Vnitrostátní právo členských zemí EU a komunitární právo zajišťují investorům z ostatních členských zemí srovnatelnou úroveň ochrany investic, jakou poskytují investiční smlouvy, s výjimkou možnosti zahájit proti hostitelskému státu mezinárodní rozhodčí řízení.
S ohledem na výše uvedené vláda schválila postup při ukončování platnosti dvoustranných investičních smluv a navrhla rovněž v rámci tohoto postupu vyloučit aplikovatelnost takzvané ochranné lhůty upravené v článku 16 odstavci 2 dohody platné mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Dánským královstvím. Dánsko návrh na ukončení platnosti investiční dohody přijalo bez výhrad a zároveň oznámilo, že na dánské straně již proběhl vnitrostátní schvalovací proces nezbytný pro vstup dohody o ukončení platnosti dohody o ochraně investic v platnost.
Dohoda mezi Českou republikou a Dánským královstvím o ukončení platnosti původní dohody byla sjednána ve zjednodušené formě takzvanou výměnou verbálních nót. Navrhovaná nóta České republiky ze dne 6. ledna letošního roku a následující odpovědní nóta dánské strany ze dne 11. února letošního roku vytvořily dohodu, která vstoupí v platnost 30. den po datu druhé nótu oznamující ukončení vnitrostátní schvalovací procedury. K tomuto datu bude také ve vztazích mezi Českou republikou a Dánským královstvím ukončena platnost dohody původní z března 1991.
Verbální nóty byly sjednány v jazyce anglickém.
S ukončením platnosti bilaterální investiční smlouvy již rovněž souhlasila Itálie, Malta a Slovinsko.
Ukončením platnosti bilaterální investiční dohody nebude nijak dotčena vzájemná ochrana českých a dánských investorů. Nepředpokládá se ani negativní dopad na objem investic dánských investorů do České republiky.
Doporučuji proto, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila s touto dohodou souhlas. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Zpravodajem zahraničního výboru byl pan poslanec Rudolf Kufa, ale i jeho zastoupí pan poslanec Jan Hamáček a odůvodní záznam z jednání výboru, který byl rozdán jako sněmovní tisk 797/Z. Prosím, pane kolego.
Poslanec Jan Hamáček: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, zahraniční výbor tento tisk projednal na své 41. schůzi dne 8. září 2009 a nepřijal žádné usnesení. Z tohoto důvodu se hlásím do podrobné rozpravy.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Tento návrh projednal také rozpočtový výbor. Opět vidím, že původní zpravodajku Miloslavu Vostrou zastoupí její kolega z rozpočtového výboru Jiří Dolejš. Máte slovo a odůvodněte prosím usnesení výboru, které bylo rozdáno jako sněmovní tisk 797/1. Děkuji.
Poslanec Jiří Dolejš: Rozpočtový výbor se k návrhu usnesení dopracoval. Tedy rozpočtový výbor po odůvodnění, zpravodajské zprávě a diskusi doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Dánským královstvím o změnách a ukončení platnosti Dohody mezi ČSFR a Dánským královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, která byla podepsána 6. března 1991 v Praze a která byla sjednání formou výměny nót." Tolik k návrhu usnesení.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Otevírám rozpravu. Pan kolega Jan Hamáček už nyní necítí potřebu vystoupit, ale zeptám se, zda někdo jiný ještě se hlásí. Nehlásí se nikdo. Rozpravu končím.
Budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak bylo zmíněno v usnesení rozpočtového výboru a seznámil nás s tímto textem před malým okamžikem pan poslanec Jiří Dolejš.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 133 a táži se, kdo souhlasí s návrhem usnesení. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 133 přítomno 94, pro 84, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji též panu zpravodaji. Končí projednávání bodu č. 31, sněmovního tisku 797.
Dalším bodem, kterému se budeme věnovat, je
32.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Protokol mezi Českou republikou a Jordánským hášimovským
královstvím o změně Dohody mezi Českou republikou a Jordánským hášimovským
královstvím o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaný dne 6. dubna 2009 v Praze
/sněmovní tisk 813/ - druhé čtení
Slovo patří opět ministru financí Eduardu Janotovi. Prosím, pane ministře. ***