(12.10 hodin)

 

Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Děkuji. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, expertní jednání byla zahájena v roce 2001. Základem pro jednání byl vzorový návrh investiční dohody, který předložila česká strana. Jednání probíhala korespondenční cestou a takto se podařilo sjednat celý text dohody s výjimkou ustanovení o základních bezpečnostních zájmech. Tato otázka byla dořešena během expertního jednání v květnu 2008. Sjednaný text dohody s výjimkou několika formulačních odlišností neobsahuje žádné podstatné změny proti české vzorové smlouvě. Syrská strana prakticky ve všech ustanoveních přistoupila na znění navržené českou stranou. Problematický byl pouze návrh článku 11 o základních bezpečnostních zájmech, který syrská strana akceptovala až poté, co česká delegace vysvětlila nezbytnost začlenění tohoto ustanovení do dohody z důvodu dodržení závazků ČR vůči EU v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Na základě tohoto ustanovení bude moci ČR přijímat opatření na ochranu svých bezpečnostních zájmů, včetně zájmů vyplývajících z jejího členství v EU, přičemž tímto jednáním nebude český stát porušovat závazky zakotvené v investiční dohodě.

Dohoda obsahuje všechny standardní zásady a záruky, které slouží k ochraně investorů na území druhého smluvního státu. Prosím proto o její schválení.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Nyní by měl dostat slovo zpravodaj zahraničního výboru pan poslanec František Novosad. Je tady. Prosím tedy, aby odůvodnil usnesení výboru, které jsme obdrželi jako sněmovní tisk 697/2. Prosím, pane kolego.

 

Poslanec František Novosad: Děkuji. Vážená místopředsedkyně, dámy a pánové, zahraniční výbor tento sněmovní tisk 697 projednal dne 8. dubna 2009. Po odůvodnění náměstka ministra financí Ing. Tomáše Zídka, zpravodajské zprávě poslance Miloslava Souška a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Syrskou arabskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 21. listopadu 2008 v Praze. Ostatní body jsou standardní. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego. Tento návrh projednal též rozpočtový výbor. Za paní kolegyni Vostrou se ujme nyní zpravodajování pan poslanec Michal Doktor, který odůvodní usnesení výboru rozdané jako sněmovní tisk 697/1.

 

Poslanec Michal Doktor: Kolegyně a kolegové, dovolím si, nebo pokusím se zastoupit paní kolegyni zpravodajku Miloslavu Vostrou, pokud to možné je. Chtěl bych osvědčit, že návrh usnesení rozpočtového výboru je identický s usnesením výboru zahraničního, a myslím si, že je tedy zbytečné, abych předčítal celé znění, které vám navíc bylo rozdáno písemnou formou.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Otevírám rozpravu. Nemám do ní žádnou přihlášku. Ptám se, zda se někdo do rozpravy hlásí nyní. Nehlásí se nikdo, končím rozpravu a přerušuji projednávání bodu číslo 125, sněmovního tisku 697, po ukončení rozpravy.

 

Zahajuji projednávání bodu číslo

129.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu Návrh na ratifikaci změny přílohy III Rotterdamské úmluvy
o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky
a pesticidy v mezinárodním obchodu (Řím, 31. říjen 2008)
/sněmovní tisk 767/ - prvé čtení

Tento návrh uvede ministr životního prostředí... Ale vidím, že jej zastoupí pan ministr financí. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, zastoupím kolegu ministra životního prostředí a přednesu tady stanovisko, úvodní slovo k uvedenému materiálu.

Čtvrté zasedání konference smluvních stran Rotterdamské úmluvy, které se uskutečnilo ve dnech 27. až 31. října 2008 v Římě, schválilo návrh na zařazení sloučenin tributylcínu do přílohy třetí Rotterdamské úmluvy. Zařazením sloučenin tributylcínu, které jsou vysoce toxickými látkami, do seznamu příloh třetí úmluvy se naplňuje jejich hlavní cíl, a to je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými účinky nebezpečných chemických látek.

Přistoupením k úmluvě se ČR zavázala plnit závazky, které z ní pro Českou republiku vyplývají. Implementace uvedeného opatření smluvními stranami přispěje ke zvýšení ochrany lidského zdraví a životního prostředí, a tím i k větší účinnosti úmluvy. Používání sloučenin TBT je upraveno v rámci evropské směrnice 2002/62/ES, kterou se podeváté přizpůsobuje technickému pokroku příloha č. 1 směrnice Rady 76/769/EHS o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se omezení uvádění některých nebezpečných látek a přípravků na trh a jejich používání.

Registrace a používání látky TBT pro pesticidní použití bylo v ČR ukončeno v roce 1995. Podle citované vyhlášky se nesmí TBT v ČR uvádět na trh pro použití látky nebo složky přípravků, které působí jako biocidy v nátěrových hmotách nebo k zabránění hnití způsobeného mikroorganismy, rostlinami nebo živočichy, a nesmí se používat jako látky nebo složky přípravků, které jsou určeny pro úpravu průmyslových vod. Vzhledem k tomu, že nakládání s TBT je již právně řešeno v ČR a platná právní úprava odpovídá požadavkům vyplývajícím ze změny přílohy III úmluvy, nebude mít tato změna dopady na sektor státního rozpočtu, ani státní správu, ani podnikatelský sektor.

Úmluva patří do kategorie úmluv, jejichž přijetí Českou republikou je podmíněno souhlasem Parlamentu ČR a ratifikací prezidentem republiky. Příloha č. III je nedílnou součástí této úmluvy, a její změna proto vyžaduje dodržet stejný ústavněprávní postup.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Prosím nyní o slovo zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Daniela Reisiegela.

 

Poslanec Daniel Reisiegel: Hezké poledne, dámy a pánové. Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu umožňuje kontrolovat pohyb vybraných nebezpečných látek a omezovat jejich nežádoucí dovoz, zejména výměnou informací o vlastnostech těchto nebezpečných látek. Jak uvedl pan ministr, touto změnou pouze doplňujeme nebo zařazujeme sloučeniny tributylcínu do přílohy III, která vyžaduje předchozí souhlas v režimu, který byl zde nastíněn. ČR má toto právně ošetřeno a toto právní ošetření je v souladu s touto úmluvou, čili já doporučuji, aby to bylo takto přijato.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano, děkuji vám. Otevírám obecnou rozpravu. Písemnou přihlášku nemám žádnou. Ptám se, zda se někdo hlásí do obecné rozpravy k tomuto bodu. Nehlásí se nikdo, končím obecnou rozpravu a přerušuji po skončené obecné rozpravě projednávání bodu číslo 129, sněmovního tisku 767 v prvém čtení.

 

Zahajuji projednávání bodu číslo

130.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Singapurské republiky o letecké dopravě
/sněmovní tisk 772/ - prvé čtení

Tento návrh uvede ministr dopravy Gustáv Slamečka - ale vidím opět, že jej zastoupí ministr financí Eduard Janota. Prosím tedy o vaše úvodní slovo, pane ministře. (V sále je velký hluk.)

 

Ministr financí vlády ČR Eduard Janota Děkuji. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, jedná se o vypracování zcela nové dohody. Původní dohoda byla z roku 1971. Cílem předkládané dohody je stanovení nového liberálního rámce pro provoz letecké dopravy mezi oběma státy, který by měl přispět k navázání přímého leteckého spojení v budoucím období. Sjednání dohody je plně v souladu se snahou českého civilního letectví vytvořit z České republiky významný přestupní bod v oblasti střední a východní Evropy. Sjednání dohody také představuje jednu z možností, jak dále rozvíjet vztahy se Singapurem i v dalších oblastech vzájemné spolupráce.

Dne 19. prosince roku 2007 vyslovila vláda ČR souhlas se sjednáním této dohody. Dohoda byla následně podepsána s výhradou ratifikace dne 19. ledna letošního roku v Praze. Text dohody je v souladu s ústavním pořádkem -

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pardon, promiňte, pane ministře. Žádám všechny kolegy, aby zasedli do lavic a věnovali pozornost projednávanému bodu! Prosím, pane ministře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP