(11.50 hodin)

 

Poslanec David Rath: Já myslím, že je to jasné. Jednací řád jasně říká, že o procedurálním návrhu se nechá hlasovat okamžitě. Když ve Sněmovně není dostatek poslanců, tak jednání samozřejmě končí. Ale dobře. Abychom z této cesty našli, my můžeme být benevolentní. Pokud mně odpovíte, že jste předchozí bod přerušila, že se v něm pokračuje poté, co bude projednán bod kolegy Skopala, tak jsme ochotni se s tím nějak vypořádat a námitky stáhnout. Pokud řeknete, že ten bod se přerušuje a tím padá na konec schůze, tak trváme na svých námitkách a já bych musel navrhnout odvolání vás z pozice řídícího schůze.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pane poslanče, já bych navrhla Poslanecké sněmovně tento postup. Projednávat bod pana poslance Skopala, po jeho projednání Sněmovna rozhodne o tom, jak bude dále pokračovat svým hlasováním. Nebudete to moci svádět ani na mě, ani já nebudu vytýkat vám, že manipulujete programem. Sněmovna rozhodne, zda chce pokračovat v rozprojednaném bodu, zdravotní pojišťovny. Zdá se mi, že tohle je správný postup.

Prosím, pan poslanec Rath.

 

Poslanec David Rath: Paní předsedající, s tímto samozřejmě souhlasit nelze, protože vy stejně jako já dobře víte, že vaši poslanci se zachovají potom stejně, to znamená odhlásí se a Sněmovna opět nebude usnášeníschopná. Takže netvařte se tady, že toto je normální postup. To je z vaší strany neserióznost a navíc jste tím, že jste nenechala hlasovat o námitkách, dokonce dvou, porušila hrubým způsobem jednací řád Poslanecké sněmovny.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pane poslanče, já rozumím tomu -

 

Poslanec David Rath: Paní předsedající, neskákejte mi do řeči. Já jsem ještě neskončil.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Já vám mohu skočit do řeči právě z titulu, že jsem předsedající (poslanec Rath neustále vstupuje místopředsedkyni Němcové do řeči), a proto vám do té řeči skočím a řeknu vám, že tady říkáte naprosté nesmysly, jestliže mě osočujete z toho, že jsem měla dát hlasovat ve chvíli, kdy jsem prostě ze zákona, což by vám něco mohlo říci, ze zákona nesměla dát hlasovat.

 

Poslanec David Rath: Paní předsedkyně, opět jste porušila jednací řád, protože nesmíte přerušovat poslance, pokud se neodchýlil od tématu, ke kterému hovoří. Čili to je dnes druhé vážné porušení jednacího řádu, kdy jste přerušila poslance, aniž byste k tomu měla právo, protože toto právo máte pouze tehdy, když nemluví k věci. Já mluvím o tom, že jste nenechala, že jste porušila jednací řád tím, že jste nenechala o námitkách hlasovat, což je skutečně závažné porušení, a navrhuji vaše odvolání z pozice řídící schůze. Prosím, aby o tomto návrhu bylo hlasováno, tak jak má, podle jednacího řádu bez rozpravy.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pane poslanče, já se marně vám pokouším vysvětlit, že v České republice platí zákony. Jedním ze zákonů je zákon o jednacím řádu. Tímto zákonem jsme povinni my jako poslanci se řídit jako první. Jestliže vy mě chcete přinutit k tomu, abych já jako místopředsedkyně Sněmovny postupovala protizákonně, tak já vám opakovaně říkám, že to nikdy neudělám!

Nyní se hlásil s faktickou poznámkou - ne, slovo má pan poslanec Kalousek. (Protesty ze strany sociálních demokratů.) Hlásil se před vámi.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: S faktickou poznámkou. Přihlásil jsem se s faktickou poznámkou, která má přednost před právem přednosti.

Paní předsedající, já bych vás chtěl velmi poprosit, abyste se ujala svého úkolu řízení schůze. Vaším úkolem není dialog s panem poslancem Rathem, hlasovat zjevně nemůžeme. Prosím, zahajte jednání bodu číslo 233, protože nic jiného dělat nemůžete. Prosím, ujměte se své funkce řídící schůze.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Dámy a pánové, já končím debatu, v tuto chvíli není možnost vznášet nic jiného než procedurální návrhy. Kdo chce vznést procedurální návrh, tak může vznést procedurální návrh, žádná rozprava k ničemu se nekoná a nemůže řečník dostat slovo k ničemu jinému, než k procedurálnímu návrhu.

 

Poslanec David Rath: Paní místopředsedkyně -

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Máte procedurální návrh, pane poslanče?

 

Poslanec David Rath: Já vystupuji s přednostním právem jako místopředseda klubu sociální demokracie. (Velmi hlasitě, emotivně.) Mám procedurální návrh, který jsem řekl, abychom hlasovali o vašem odvolání z řídící schůze, protože to, co se tu děje, nemá obdoby! Vy porušujete a pošlapáváte zákon o jednacím řádu už jen tím, že jste dala slovo panu poslanci Kalouskovi a mě s přednostním právem tady chcete cenzurovat a mentorovat! Paní předsedající, já skutečně důrazně žádám, abyste dodržovala zákon o jednacím řádu a nechala hlasovat o svém odvolání z řídící schůze!

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pane poslanče, vy mě navádíte právě k opaku, k nedodržování jednacího řádu. A já vám opakovaně říkám, že to neudělám. Na displeji je 65 přítomných, o žádném vašem návrhu hlasovat dát nemohu. Jediná možnost je, že budeme projednávat ten bod, který jsem vám navrhla. (Poslanci sociální demokracie odcházejí ze sálu.)

 

Zahajuji projednávání bodu číslo 233. Je to

233.
Návrh poslanců Ladislava Skopala, Bohuslava Sobotky, Ivana Ohlídala
a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb.,
o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů
(zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 763/ - druhé čtení

Prosím, aby návrh za navrhovatele uvedl poslanec Bohuslav Sobotka. Dívám se na to, že není omluven z dnešního jednání, takže by zde měl být přítomen, a žádám tedy, aby se dostavil a návrh uvedl a neblokoval jednání Poslanecké sněmovny. (Předsedající vyčkává, poslanec Sobotka nepřichází.)

Potom poprosím někoho dalšího z navrhovatelů, pana poslance Ladislava Skopala, který žádal Sněmovnu o to, aby mohl být tento bod dnes projednán... Čili odmítá se k tomu vyjádřit.

Pan poslanec Ivan Ohlídal, další navrhovatel... Také nechce k tomuto bodu vystoupit.

Vzhledem k nepřítomnosti kohokoliv z navrhovatelů, přerušuji projednávání bodu číslo 233, odsouvám jej až na další rozhodnutí Poslanecké sněmovny, zatím na konec programu Poslanecké sněmovny. Pokud si bude přát Sněmovna rozhodnout jinak, rozhodne jinak.

 

Budeme pokračovat v našem programu a budu projednávat bod, budeme pokračovat bodem, doufám, že to teď řeknu dobře - 234. Vzhledem k předřazení návrhu pana Skopala musíme změnit číslo tohoto bodu, ale zní takto. Je to

234.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva o právech osob
se zdravotním postižením, podepsaná v New Yorku dne 30. března 2007
/sněmovní tisk 812/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova nyní ujal ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Zastoupí jej pan ministr průmyslu a obchodu. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr průmyslu a obchodu vlády ČR Vladimír Tošovský Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vše již uvedl při prvním čtení pan ministr Šimerka, a tak si dovolím pouze shrnout. Ratifikaci Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením považujeme za další potvrzení našeho závazku zajistit rovné příležitosti a plné uplatnění všech lidských práv osobám se zdravotním postižením i možnost jejich aktivního zapojení do života společnosti. Z tohoto důvodu navrhuji, abyste vyslovili s ratifikací této úmluvy souhlas.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám. Zpravodajem zahraničního výboru je pan poslanec Jan Schwippel. Prosím, jej, aby odůvodnil usnesení výboru, které nám bylo rozdáno jako tisk 812/1.

 

Poslanec Jan Schwippel: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, zahraniční výbor se zabýval touto úmluvou poměrně podrobně a usnesení, které přijal, obsahuje oproti standardní podobě jeden bod navíc, a to z toho důvodu, že byla diskutována možnost, aby Česká republika přistoupila nejenom k této úmluvě samotné, ale také k opčnímu protokolu, který s ní souvisí. Proto zahraniční výbor přijal usnesení, jímž doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

"Poslanecká sněmovna za prvé dává souhlas k ratifikaci Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, podepsané v New Yorku dne 30. března 2007, za druhé doporučuje vládě České republiky, aby po dvou letech po vstupu Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením v platnost posoudila také možnost ratifikace opčního protokolu k úmluvě."

Děkuji vám. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP