(16.20 hodin)
(pokračuje Topolánek)

Proto navrhuji, abychom přestali hrát tuto podivnou hru, protože klíčí několik podezření, která vás vedou k tomuto kroku. To první je, že už máte dohodu s nějakým konkrétním investorem, kdežto tento proces je transparentní. To druhé podezření - a je to spekulace a já to takto i říkám - je, že existuje nějaký jiný projekt na případný pronájem na blíže neurčenou dobu, který samozřejmě skýtá daleko větší prostor pro nejrůznější manipulace s cenou. Existuje podezření, že to může jít nějakou pražskou cestou, kterou my jsme při rozhodování odmítli.

Já navrhuji, abychom odmítli tento návrh jako hloupý, abychom se spíše domluvili, že tato vláda nebude dělat žádná klíčová rozhodnutí, což samozřejmě vyplývá i z jejího postavení, abychom se dohodli, že necháme proběhnout proces, který je nákladný, který je velmi komplikovaný, který je navíc monitorovaný všemi finančními hráči na světovém globálním trhu, abychom rozhodnutí o té privatizaci nechali vládě, která bude mít mandát. Jediná vláda, která může mít mandát, a ponechme jí to exekutivní rozhodnutí i pro futuro, pro jiné vlády, pro vaše vlády, aby parlament nemohl mluvit do těchto exekutivních kroků, jediná taková vláda je vláda, která vzejde z předčasných voleb. Já vás žádám o to, abychom tu situaci takto dohodli, takto prosadili, a pak budu spokojen. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane premiére. Nyní s faktickou pan poslanec Rath, poté pan poslanec Sobotka. Pane poslanče... Takže pan poslanec Sobotka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dámy a pánové, chtěl bych vás upozornit na to, že to, co zde navrhl premiér Topolánek, je past. Je to past na Poslaneckou sněmovnu, je to past na Českou republiku. Pokud jste si dnes přečetli např. Hospodářské noviny, tak se tam jasně vyhrožuje arbitrážemi. To, co tady premiér navrhuje je, aby vláda mohla pokračovat v přípravě privatizace. No to samozřejmě vytvoří záminku pro ty, kteří v případě, že tu privatizaci jednou zastavíme, budou dávat žaloby na Českou republiku. Pan premiér navrhuje, abychom do té pasti vlezli, abychom vytvořili materiál pro to, aby proti České republice byly podávány žaloby v rámci mezinárodních arbitráží. Přesně pro tyto kruhy a pro tyto lidi pracuje premiér. Premiér nepracuje pro daňové poplatníky. V zájmu daňových poplatníků je letiště neprodávat.

Každý rozumný člověk v této zemi ví dvě věci. Za prvé, největší letiště v zemi se prostě neprodává. Za druhé, uprostřed největší finanční krize, uprostřed největší recese za posledních možná deset, dvacet, třicet let se prostě státní majetek nevýhodně neprodává. Pan premiér to moc dobře ví. A já se ptám, v čím zájmu pan premiér pracuje. Nejsou to daňoví poplatníci. (Potlesk vlevo.)

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Nyní vystoupí s reakcí pan premiér.

 

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Můžete nám, pane předkladateli, tady takto na kamery říct, kdy jste došel k tomu zázračnému zjištění a kdy jste prozřel? Kdy jste absolutně o 180 stupňů na privatizaci Letiště Praha změnil názor?

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Pan poslanec Sobotka s reakcí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Já se domnívám, pane premiére, že v této Poslanecké sněmovně bychom měli hovořit o faktech. Je to vaše vláda, která byla první vládou, která přijala rozhodnutí o privatizaci. Vy jste zahájili privatizační proces. Za minulých vlád se nastartoval převod státního podniku Česká správa letišť na akciovou společnost a současně jsme také převedli regionální letiště, která byla součástí tohoto státního podniku, na kraje. A když jsme je převedli na kraje, tak jsme je převedli s omezujícími vlastnickými podmínkami. A jestliže jsme v minulosti uvažovali o částečné privatizaci letiště, vždycky to byl minoritní podíl, tak aby vláda mohla mít kontrolu, aby si stát podržel kontrolu nad touto společností. Když jsme po volbách v roce 2006 hovořili o privatizačních alternativách, vždy jsem hovořil o prodeji minoritního podílu Letiště Praha. Hovořili jsme o alternativě dlouhodobého Letiště Praha, které i z pohledu poradenských institucí vychází ekonomicky velmi podobně jako prodej tohoto majetkového podílu. Tak to prostě je.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji. Nyní vystoupí s faktickou pan poslanec Rath a poté pan ministr. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, je to zvláštní. Pan premiér tady říkal nějaké své spekulace o tom, jak to může být, nebo nemůže být, jaké jsou motivy těch, kteří to předkládají. Víte, je zvláštní, že tady předseda vlády, který třeba zítra už nemusí být předsedou vlády, protože stačí, když přijde prezident republiky a pověří jiné jméno, a vy jste tady skončil, tak tady zuřivě bojuje za privatizaci letiště. To není privatizace... A říkali jste tady spekulace. Podle mého soudu vy tady bojujete za právo, abyste ještě vy mohl to letiště ukrást. Tak já to čtu. (Rozruch a výkřiky Hanba! v lavicích ODS.)

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Pane poslanče, vedu vás k věci. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, pokud tady zaznívá... (V pravé části sálu je stále značný hluk.) Já bych poprosil, aby se pravá strana politického spektra uklidnila. Já nemůžu mluvit, když pravá strana politického spektra tady vykřikuje. Takže počkáme, až bude čas. Protože jinou logiku to, dámy a pánové, nemá. Jakou to má logiku, že premiér, který končí, je v demisi, zuřivě bojuje za své právo prodat ruzyňské letiště? Pokud tady zazněly nějaké spekulace z jeho úst, je zcela legitimní, že se my tady ptáme, co on, tedy premiér této vlády, tím sleduje.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. Dále s faktickou byl pan ministr Říman. Prosím, pane ministře. A pak s řádnou pan ministr Kalousek.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Říman Děkuji. Nebudu pokračovat v této žumpě zahájené poslancem Rathem. Mám pocit, že si ještě neuvědomil, že nejpozději za šest měsíců budou volby, a že jestli chce pokračovat v této rétorice, tak nám to vadit asi nebude.

Ale chtěl jsem připomenout jinou věc. Vlády sociální demokracie zprivatizovaly v osmi letech, kdy byly u moci, takové infrastrukturní podnik, jako byl např. Transgas, stoprocentně do rukou soukromých majitelů, přičemž Transgas obsahuje životně důležitou infrastrukturu z hlediska zásobování plynem, což - viz letošní lednová krize - má pro tuto zemi nekonečně větší význam než jedno letiště, v jehož okolí je dalších čtyři až pět letišť, které v případě nouze mohou hrát strategickou úlohu. Vláda sociální demokracie zprivatizovala kompletně Český Telecom, který obsahuje životně důležitou telekomunikační síť ze strategického hlediska. Vláda zprivatizovala Unipetrol, který obsahoval částečně životně důležité rafinérie. My jsme často komentovali tyto prodeje jako opozice, ale nikdy jsme se nesnížili k tomu, abychom říkali, že je chce vláda sociální demokracie ukrást.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane ministře. Nyní s řádnou přihláškou pan ministr Kalousek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, to, že je premiér nebo kdokoli jiný z vlády v demisi, ještě neznamená, že by tím měl rezignovat na zdravý rozum a na argumenty, které jsou pravdivé. Na tom důvěra či nedůvěra, demise či nedemise nic nemění. Dovolte mi uvést několik faktů.***




Přihlásit/registrovat se do ISP