(12.00 hodin)
(pokračuje Kováčik)

A ještě k té destrukci. Pane ministře Julínku, kdybyste chodil i mezi obyčejné lidi, tak byste slyšel, že vlastně tím symbolem té destrukce jste spíše vy, a v tomto směru jste požehnáním pro opozici. Slyšel jsem, že máte být ze své funkce odvolán. Chtěl bych z tohoto místa poprosit pana premiéra, aby to nečinil.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic komunistických poslanců.)

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byl předseda poslaneckého klubu KSČM pan poslanec Kováčik. Nyní předseda poslaneckého klubu ČSSD pan kolega Hašek. Má slovo.

 

Poslanec Michal Hašek: Já velmi děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vládo, kolegyně, kolegové, je velká škoda, že teď budu hovořit k nepřítomnému ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Ale přesto.

Letos na jaře dostal pan ministr Julínek šanci, šanci i u Ústavního soudu České republiky, obhájit smysl regulačních poplatků a jejich zavedení. Jak to dopadlo? Viděl to celý národ. Ústavní soudce se čtyřikrát zeptal Tomáše Julínka, ministra zdravotnictví České republiky, za co platí lidé regulační poplatky, a třebaže v první lavici zdatně sekundoval Tomáš Cikrt, pan ministr Julínek nebyl schopen na tuto otázku odpovědět. A tak dávám Tomáši Julínkovi šanci dnes, v prosinci 2008, na půdě Poslanecké sněmovny, aby složil reparát.

Pane ministře, přijďte před mikrofon a vysvětlete, za co mají lidé platit vaše regulační poplatky. Nebudete tu mít Tomáše Cikrta, ale určitě jste se už od dubna poučil a určitě odpověď pro českou veřejnost máte. Takže pokud, pane ministře, nejste zbabělec, prosím, přijďte sem, na řečniště Poslanecké sněmovny a vysvětlete lidem, za co platí konkrétní regulační poplatky!

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Haškovi. A nyní je zde pět přihlášek do obecné rozpravy a zatím čtyři přihlášky do rozpravy podrobné. Obecnou rozpravu tedy zahájí kromě přednostních práv paní poslankyně Soňa Marková, po ní je přihlášena paní kolegyně Šojdrová.

 

Poslankyně Soňa Marková: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, kolegové a kolegyně, dovolte mi, abych nejdříve poděkovala za to, že vůbec můžeme o této pro většinu občanů České republiky tak důležité věci na půdě Poslanecké sněmovny vůbec jednat. Tak jak již bylo řečeno předsedou klubu KSČM, je škoda, že jste vy, poslanci vládní koalice, neumožnili zařazení tohoto bodu již na řádnou schůzi.

Jménem poslaneckého klubu Komunistické strany Čech a Moravy bych se chtěla opakovaně vyjádřit k problematice tzv. regulačních poplatků zavedených zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů na konci loňského roku. Připomenu, že tento zákon byl schválen poslanci a poslankyněmi vládní koalice a byl odůvodněn dle našeho názoru nepravdivými tvrzeními o téměř masovém zneužívání zdravotní péče ze strany pacientů a také potřebou dalších finančních prostředků do systému zdravotnictví.

Shrnu fakta. V posledním roce kleslo procento hrubého domácího produktu vkládané do systému zdravotnictví v České republice ze 7,4 na 6,5, což je hluboce pod průměrem Evropské unie. Tam je 8 %. Stejným zákonem, kterým byly plošně regulační poplatky ve zdravotnictví zavedeny, došlo k zmrazení plateb za státní pojištěnce a stanoven strop pojistného. Co z toho vyplynulo? Méně solidárních a veřejných peněz do zdravotnictví na úkor peněženek občanů České republiky bez ohledu na jejich příjmy a sociální situaci.

Co nám říká statistika téměř rok poté. Za prvé: Počet návštěv u ambulantních specialistů se snížil o 17 % a na pohotovost chodí skoro o 35 % lidí méně než loni. Tato čísla ale nevypovídají nic o tom, kolik lidí, kteří zdravotní péči potřebovali, k lékaři nešlo či neužívalo životně nutné léky a ohrozilo tak své zdraví, nebo dokonce život a zhoršilo svoji nemoc. Za druhé: Díky poplatkům ušetřily zdravotní pojišťovny za první půlrok skoro 3,5 miliardy korun. Na účtech zdravotních pojišťoven jsou tedy dnes desítky miliard korun, ale chybějí nám kvůli podfinancování zdravotní sestry, lékaři v nemocnicích. A poplatky dopadly nejvíce a takřka likvidačně na rodiny s dětmi, důchodce, nejvíce na ty v sociálních ústavech a domovech pro seniory a na chronicky nemocné. To ostatně přiznává dnes i Ministerstvo zdravotnictví. Těmto lidem prokazatelně stouply náklady na živobytí také díky zdražení potravin, energií, služeb atd. Se současným zvyšováním nezaměstnanosti a dalších dopadů finanční krize jsou asociálně nastavené regulační poplatky stále se zvyšující bariérou v přístupu ke zdravotní péči. A zřejmě to bude až do té doby, až bude dosaženo pro tvůrce zdravotnické reformy zřejmě kýženého cíle. Zdraví je zboží pouze pro bohaté a bez peněz k lékaři nelez.

Z tohoto důvodu jsme, Komunistická strana Čech a Moravy, připravili k sněmovnímu tisku 504 pozměňovací návrhy.

V té variantě první rušíme všechny regulační poplatky ve zdravotnictví zavedené zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů, to znamená zrušují se paragrafy 16a a 16b. Tento návrh již byl projednáván v Poslanecké sněmovně v září a byl zamítnut. Dnes jsme v jiné situaci, protože proběhly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu a výsledky prokázaly, že velká část občanů České republiky s poplatky ve zdravotnictví nesouhlasí. Svým návrhem tak vycházíme vstříc nejen občanům České republiky, ale také krajským reprezentacím a rozumným zastupitelům a poslancům za ODS. Ti by museli řešit problémy se zdravotnickými poplatky a zatěžovat krajské rozpočty.

V té druhé variantě pro případ, že by tento rozumný návrh na úplné zrušení zdravotnických poplatků nezískal dostatečnou podporu, navrhujeme variantu rozšiřující původní návrh sociální demokracie k tisku 504 tak, aby poplatky představovaly co nejmenší bariéru přístupu ke zdravotní péči pro občany České republiky. Obsahem našeho návrhu je rozšíření okruhu osob, na které se poplatky nevztahují, o pojištěnce soustavně se připravující v řádném studiu na budoucí povolání na vyšších odborných školách a vysokých školách a také o aktivní dobrovolné dárce krve, nositele Janského plakety a aktivní dárce kostní dřeně. Dále v našem návrhu chceme podstatné omezení regulačních poplatků pro všechny občany, a to tak, že poplatky při návštěvě u lékaře se ruší úplně, poplatky za pohotovost se snižují na 60 korun s tím, že se tento poplatek nově započítává do ročního limitu, a také poplatek za položku na receptu, a to je zvlášť důležité, se snižuje na 5 korun. Pacient tedy zaplatí za recept maximálně 10 korun a tato částka se opět nově započítává do ročního limitu. Třetí částí té druhé varianty je potom výrazné snížení ročního limitu z 5 tisíc na 3 tisíce korun.

Tyto pozměňovací návrhy vám byly rozdány již do lavic a já se k nim přihlásím v podrobné rozpravě. Do té se také tímto hlásím.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: To byla paní poslankyně Soňa Marková. Nyní mám písemné přihlášky, řádné písemné přihlášky. Druhou přihlášenou je paní kolegyně Šojdrová, po ní je přihlášen pan poslanec Rath, poté pan kolega Prosek, poté pan poslanec Šťastný. Toto je zatím pořadí do obecné rozpravy.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP