(15.20 hodin)
(pokračuje Julínek)

Věřte, že Sněmovně budou tato data k dispozici. Jsou to historicky první data o tom, jakou spoluúčast mají opravdu jednotlivé skupiny občanů, protože hlavní náklady, které mají naši občané, a především důchodci nebo chronicky nemocní a vážně nemocní, jsou kvůli doplatkům na léky. Jestliže byl zaveden pětitisícový limit, znamená to ochranu této skupiny. Zároveň zdravotní systém nemá řešit situaci v sociálním systému a sociální systém musí být komplementární ke zdravotnímu. My jsme schopni teď poprvé tyto osoby identifikovat. Já už to tady opakuji poněkolikáté.

Výdajový koš, který tady byl zmiňován, neříká, jaká je spoluúčast. Ten hovoří jen o tom, co jsou ochotny ze statistického šetření jednotlivé skupiny obyvatel vydat na jednotlivé komodity. Tam se musíte také podívat na to, na co vynakládají důchodci více peněz než na zdraví. Budete se divit, ale je to alkohol a tabák a jsou to i dovolené.

Je potřeba se velmi dobře podívat na statistiku a hodnotit to v kontextu a počkat s interpretací, že by se jednalo o vyšší spoluúčast, až na faktická data ze zdravotního systému. Třicetikorunový doplatek určitě není ten, který zabrání přístupu k péči, protože hlavní problémy byly především, co se týče doplatků na léky.

Jsme na začátku procesu od 1. 1. 2008 podle nových zákonných úprav, kdy jsme schopni postupně eliminovat některé špatně nastavené úhrady z minulosti tak, aby mohly být upraveny kumulace event. doplatků na léky u jednotlivých skupin nemocných, kteří mají více diagnóz, u kterých se to kumuluje, a pětitisícový limit je preventivně chrání. Počet těchto lidí bude samozřejmě narůstat. Uvidíte to ve statistikách.

Zasáhnout teď do systému poplatků znamená destabilizovat zdravotnictví a zastavit pozitivní trend, který především spočívá v tom, že se umožňuje, aby se lidé dostali k velmi drahé péči, aby se dostali k velmi drahým lékům. To, co prostě za státního komunistického zdravotnictví nebylo možné a díky nedostatečnému množství peněz v systému při sice velké garanci, že péče je zadarmo, nebyla potom péče dostupná, a nebyla dostupná péče moderní a péče pro všechny. Já tady budu pořád připomínat, že za komunistického zdravotnictví byl prostě limit pro umělou ledvinu 50 let. Kdo měl 51 let, musel umřít na selhání ledvin. To bylo řešení situace, která znamenala, že určitá skupina obyvatel se nemohla dostat k drahé péči. Samozřejmě, členové ÚV KSČ se k tomu dostali. Ti měli možnost v Sanopsu se k tomu dostat. To byla opravdu realita, kterou já jsem zažil jako lékař, a všichni ji znají. A těch limitů bylo více, věkových, týkaly se i nedonošenců. (Výkřik ze sálu: Jak to souvisí?)

To souvisí tak, pánové, že jestliže chcete deklarovat bezplatnou péči a nechcete říkat, jaký je obsah a dostupnost této péče, tak potom není tato deklarace správná podle článku č. 31 Listiny, protože hlavní věta je tam "zajistit přístup všem, kteří to potřebují, ke zdravotní péči". A to je to podstatné. Podstatných není 30 korun, podstatné je, aby lidé dostali zdravotní péči. Jestli se chcete schovávat za péči zadarmo a přitom fakticky ji lidem neposkytnout a neposkytnout jim moderní péči, a především těm, kteří jsou vážně nemocní, a chcete, aby se tyto peníze prošustrovaly v paralenech, tak prosím, rušte poplatky. Já jsem chtěl opak. Já jsem chtěl, aby běžná nachlazení byla zpoplatněna, lépe řečeno jen symbolicky, 30 korunami, a aby bylo možné ušetřit peníze pro drahou léčbu. Už za první čtvrtletí se to podařilo a efekt poplatků je opravdu účinný. Už máme rezervy, například úsporu 1,7 mld. Kč jenom za léčiva, a tato úspora bude spotřebována pro pacienty v tomto roce, protože tomu odpovídají zdravotně pojistné plány.

Moc prosím, abychom si tady populisticky nehráli před volbami na ty, kteří zajišťují péči pro pacienty, když historie jak státního zdravotnictví, tak zdravotnictví zadarmo ukazuje jednoznačně, že tato péče potom není fakticky dostupná pro ty, kteří to potřebují.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: S faktickou poznámkou pan poslanec Křeček. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Stanislav Křeček: My se, pane ministře, rozhodně neschováváme za bezplatné zdravotnictví. To je totiž text naší ústavy, pokud jste si nevšiml.

Já jsem chtěl říci něco jiného. Já velmi dobře sleduji statistiky nákladů, takže bych prosil pana ministra, aby mi řekl, z jakého průzkumu, a to přesně, vyplývá, že naši důchodci vydávají za tabák, alkohol a za dovolenou více, než vydávají za zdravotnictví. Pokud mi takový statistický důkaz nepředloží, budu si o něm myslet to, co jsem si myslel do dneška. Prosím průměry, ale z jakých čísel to vyplývá? (Předseda vlády Topolánek ze svého místa: Českého statistického úřadu.)

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Taktéž s faktickou pan poslanec Boris Šťastný. Máte slovo.

 

Poslanec Boris Šťastný: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, prostřednictvím předsedající, vážený pane poslanče Křečku, já odpovím na ten dotaz. Vy jste mi strašně nahrál.

Máme k dispozici data, která jsou zcela jasná, veřejná, a každý poslanec je může získat. Průměr v korunách na pojištěnce VZP za první kvartál 2008: za regulační poplatky na položku u receptu u pojištěnců 60 let a více 135 Kč, za regulační poplatky u praktických lékařů 65 Kč, za regulační poplatky za pobyt v nemocnicích 61 Kč, za regulační poplatky za pohotovostní služby 2 Kč. Průměr za započitatelné poplatky za léky 62 Kč.

Čili vážený pane kolego Křečku, suma sumárum to dělá za první kvartál 326 Kč. Trojčlenka - 326 Kč krát 4, protože jsou čtyři čtvrtletí, je 1304 Kč, čili to dělá 1304 Kč. To je odpověď na váš dotaz. Upozorňuji, že jenom valorizací důchodů, která probíhá na základě rozhodnutí této vlády od 1. 8., je to 475 Kč měsíčně. Čili jednoduše řečeno, za tři měsíce je tento průměr osobám nad 60 let, nikoliv důchodcům, osobám nad 60 let, zaplacen. Čili je to 1304 Kč, to je exaktní číslo, prosím pěkně, za celý rok v rámci regulačních poplatků.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: S faktickou poznámkou pan poslanec Škromach.

 

Poslanec Zdeněk Škromach: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, já myslím, že je nedůstojná tato diskuse, protože jednak valorizace důchodů pokrývá inflační dopady, čili není to ani koruna navíc na náklady ve zdravotnictví.

Druhá věc. Mě zaujalo vyjádření pana ministra Julínka jako naprosto nepřijatelné a naprosto nepochopitelné, ale zřejmě přiměřené jeho vnímání světa, když říká, je zvláštní, že snad důchodci jezdí na dovolenou, což je mu divné; je mu podivné, že důchodce si dá také štamprličku nebo dvě deci vína nebo že si třeba zakouří cigaretu nebo viržinko.

Pane ministře, vy máte pocit, že by už naši důchodci měli jenom sedět v domově důchodců a čekat na to, až váš zdravotní systém jim způsobí pokud možno co nejdříve smrt? (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Nyní řádně přihlášený pan poslanec David Rath. Omlouvám se, pane poslanče. Taktéž s faktickou předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Když už tady hážete těmi čísly, tak pro pana poslance Škromacha. Samozřejmě, že ve zvýšení inflace je i část inflačního zvýšení vyplývající z titulu zavedení poplatků, takže se promítá těch 0,5 % i v tom důchodu a dělá to ty částky, o kterých hovořil Petr Nečas před chvílí. (Protestní výkřiky a hučení z levé a střední části sálu.) Vy jste opravdu!

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Nyní řádně přihlášený pan poslanec David Rath, poté pan poslanec Exner.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP