(16.20 hodin)
(pokračuje Talmanová)

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání petičnímu výboru. Má někdo z vás jiný návrh? Není tomu tak.

Zahájím tedy hlasování s pořadovým číslem 73 a tážu se vás, kdo souhlasí s takto navrženým přikázáním. Kdo je proti? Děkuji vám.

Z přítomných 158 pro 110, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

V rozpravě padl návrh pana poslance Hrnčíře na zkrácení projednávání na 30 dnů. Rozhodneme tedy i o tomto návrhu, a to v hlasování pořadové číslo 74, které tímto zahajuji. Tážu se vás, kdo souhlasí s takto předloženým návrhem. Kdo je proti? Děkuji vám.

Z přítomných 159 pro 55, proti 55, tento návrh nebyl schválen.

 

Konstatuji tedy, že návrh zákona byl přikázán k projednání petičnímu výboru, a končím projednávání tohoto bodu.

 

Nyní se budeme zabývat bodem

 

41.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
související s oblastí evidence obyvatel
/sněmovní tisk 397/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

 

Opět zde bylo navrženo vládou České republiky, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení, a taktéž i k tomuto sněmovnímu tisku bylo vzneseno veto poslaneckého klubu sociální demokracie proti zkrácenému projednávání.

Nyní prosím, aby z pověření vlády předložený návrh uvedl ministr vnitra pan Ivan Langer. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Jak jsem již avizoval, k tomuto návrhu zákona bylo navrženo, aby byl projednáván ve zrychleném čtení, nicméně respektuji ono veto.

Účelem návrhu tohoto zákona je novelizace několika zákonů, které spočívají zejména v doplnění taxativních výčtů údajů z informačního systému evidence obyvatel, které se poskytují jednotlivým orgánům veřejné moci pro výkon jejich působnosti a které jim dosud nemohly být pro absenci zákonné úpravy poskytovány. Konkrétně se jedná o poskytování údajů Ministerstvu financí pro zjišťování a ověřování údajů o fyzických osobách potřebných pro posouzení oprávněnosti uplatněného nároku na finanční náhradu podle zákona č. 231/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích, a Národnímu bezpečnostnímu úřadu pro výkon jeho působnosti podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti. Návrh zákona rovněž mění podle mého názoru nepříliš vhodnou úpravu podmínek pro poskytování údajů z informačního systému evidence obyvatel a užívání rodného čísla v zákoně o silniční dopravě, který v současné době umožňuje poskytovat osobní údaje i některým soukromým podnikatelským subjektům. Návrh zákona přináší dále změnu zákona č. 15/1998 Sb., o dohledu v oblasti kapitálového trhu, a to v oblasti úpravy podmínek poskytování údajů z informačního systému evidence obyvatel, kde dochází ke změně příjemce příslušných údajů, kde místo již zaniklé Komise pro cenné papíry je uvedena Česká národní banka. A návrh zákona, jak jsem již avizoval u předešlého, také souvisí s předcházejícím návrhem zákona, resp. se zákonem o registrovaném partnerství.

Vzhledem k tomu, že nebylo podpořeno zrychlené projednávání, vzhledem k tomu, že nebylo podpořeno také zkrácení lhůty na projednání předcházející normy, nebudu navrhovat tedy ani zkrácení v tomto případě.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: I já děkuji a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Jaroslav Krupka. Vážený pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Krupka: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové. Tak jak jste úvodem slyšeli z úst předkladatele ministra vnitra, tato novela zákona, tisk č. 397, v sobě zahrnuje novelizaci celkem šesti zákonů. Veškeré změny vyplývají z jednoduché úvahy - aby byl sjednocen postup při poskytování informace z centrálního zdroje evidence obyvatel, který je spravován Ministerstvem vnitra. Ta změna se týká celkem šesti zákonů, já je pro formálnost tady zopakuji: je to zákon o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích, zákon o silniční dopravě, zákon o zpravodajských službách České republiky, zákon o dohledu v oblasti kapitálového trhu, zákon o ochraně utajovaných skutečností a zákon o ochraně utajovaných informací.

Ve všech úpravách, tak jak to tady konstatoval pan ministr, jsou provedeny pouze technické úpravy, které nemají dopad do zásadních věcí a věcnosti zákonů. Proto se domnívám, že tuto novelu, tak jak bylo řečeno, bychom měli schválit a současně, tak jak avizoval pan ministr, tím, že bylo podáno veto, zůstáváme u standardního procesu projednávání.

Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: I já děkuji. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se vás tedy, zdali se někdo přeje přihlásit do této rozpravy teď z místa. Není tomu tak, tedy rozpravu končím. Předpokládám, že ani pan ministr, ani pan zpravodaj si nepřejí využít svého závěrečného slova, a budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednávání.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Má prosím někdo z vás jiný návrh? Nemá, můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Bude to hlasování s pořadovým číslem 75, které tímto zahajuji, a tážu se vás, kdo souhlasí s takto předloženým návrhem k přikázání. Kdo je proti? Děkuji vám.

Z přítomných 158 poslankyň a poslanců pro 4, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

 

Končím projednávání tohoto bodu.

Další bod, kterým se budeme zabývat je bod číslo

 

49.
Návrh poslanců Waltera Bartoše, Marka Bendy, Zbyňka Novotného,
Petra Plevy, Petra Bratského, Jana Moravy, Tomáše Hasila, Ivana Ohlídala,
Lenky Mazuchové, Věry Jakubkové, Olgy Zubové a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším
odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 344/ - prvé čtení

 

Nejprve bych vám chtěla oznámit, že paní poslankyně Kateřina Jacques připojila svůj podpis k tomuto návrhu zákona a tuto informaci obdržely všechny poslanecké kluby. Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 344/1.

Prosím, aby za navrhovatele předložený návrh uvedl pan poslanec Walter Bartoš. Vážený pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Walter Bartoš: Vážená paní místopředsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, téma, které je dnes předmětem projednávání v této ctěné Sněmovně, v minulosti už několikrát rozčeřilo mediální hladinu a vzbudilo dokonce také nejednu ostrou debatu. Jedná se totiž o problém vzdělávací volby a to je vždycky věc, která vyvolává určité emoce. Je to jednak na straně dětí a jejich rodičů, ale také samozřejmě na straně poskytovatelů vzdělávání, tedy škol.

Školský zákon, který Poslanecká sněmovna přijala v roce 2004, ve svém úvodu definuje, že vzdělávání je veřejná služba poskytovaná občanovi.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP