(17.20 hodin)
(pokračuje Langer)
Druhá poznámka. Víte velmi dobře, neboť na téma reformy Policie České republiky diskutujeme již několik měsíců, že jedním z klíčových pilířů a prvků v reformě je kromě působnosti, pravomocí policie, organizačního uspořádání, vzdělávání, materiálně technického vybavení systému, systému ekonomického řízení policie také hodnocení kvality práce policistů. Jsem bytostně přesvědčen, že nás všechny spojuje jednoznačné odmítnutí toho kvantitativního čárkového systému, a mohu vás ujistit, že právě nový způsob hodnocení práce policie je součástí reformy, je součástí připravovaného nového zákona o policii a je součástí také úkolů, které má speciální řídící tým pro reformu policie.
Víte, že je-li něco, co spojuje všechny členy vedení policie, tedy počínaje policejním prezidentem a jeho náměstky, tak je to jejich přístup k tzv. community policing a jejich přístup k tzv. EFQM - hodnocení kvality práce v policii. To jsou všechno věci, o kterých se v minulosti dlouhá léta hovořilo, dokonce byly vydány pokyny. A já jsem se na vás zkusil připravit a zjistil jsem, že formálně existuje již závazný pokyn policejního prezidenta 97 z roku 2002, ve kterém jasně popisuje, že mají být preferována kvalitativní kritéria. Nicméně realita je úplně odlišná. A já vám chci garantovat a také garantuji, že při hodnocení kvality práce policistů, jednotlivých útvarů policie bude brán v potaz a bude kladen důraz zejména na kvalitu odváděné práce, na hodnocení ze strany jejich partnerů, tedy ze strany obecních, místních a krajských samospráv. Nepochybně také v rámci služebního hodnocení jednotlivých funkcionářů budou mít vliv průzkumy veřejného mínění z pohledu důvěryhodnosti policie, hodnocení jejich práce a samozřejmě také kvalita jejich práce v oblasti prevence kriminality.
Všechno začíná od hlav a policie má několik řídících struktur. Každý z těch funkcionářů je vrcholem jakési pyramidy, a proto také nový zákon hovoří o služebním hodnocení a já tlačím a budu tlačit na vedení policie - a věřím, že ten tlak půjde směrem dolů úplně stejně - aby v rámci za prvé obsazování těchto funkcí byly důsledně uplatňovány metody assessement center, aby byl kladen důraz na manažerské schopnosti těchto velitelů.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane ministře, vyčerpal jste svůj čas. Když tak v doplňující odpovědi prosím.
Ministr vnitra ČR Ivan Langer Prosím o onen pokyn, abych si ho verifikoval a učinil patřičné kroky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan poslanec Jeroným Tejc s doplňující otázkou. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jeroným Tejc: Já vám určitě ten pokyn po skončení interpelace, pane ministře, předám. V tom určitě není problém. Jsem rád, že dnes jste přijal ani ne odpovědnost, ale skutečně snahu řešit tuto věc, že dnes jste ministrem policie, na rozdíl od některých mých předchozích interpelací.
Každopádně není cílem této interpelace, aby tuto věc odskákal jeden člověk, který udělal určitě chybu při tom, jakým způsobem naplňoval možná pokyny shora. A proto cituji, v tom pokynu je jasně napsáno: ať chceme nebo ne, jsme hodnoceni za objasněnost, ne za rozpracování věci. To znamená, že předpokládám, že tento služební funkcionář vycházel ať už z ústních nebo písemných pokynů svých také nadřízených. A v tom je asi ten problém. Takže mým cílem je, aby se změnil systém, nikoli aby se našel obětní beránek. Mě zajímá spíše, co skutečně už jste v této věci udělal, případně co uděláte v nejbližší době, a to si, myslím, rozumíme.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr Ivan Langer s doplňující odpovědí.
Ministr vnitra ČR Ivan Langer Já nechci určitě hledat obětního beránka, ale pokud nějaký služební funkcionář vydá takový pokyn nebo rozešle takovýto mail, tak mám vážné pochybnosti o jeho způsobilosti zastávat svou funkci.
K tomu, aby se situace změnila a změnil se přístup, o kterém hovoříme a o který nám jde, nezbývá, než na řadě míst provést výraznou personální obměnu. Mohu říci, že v tuto chvíli je nové vedení policie, míněno policejní prezident a jeho náměstci, je nový šéf služby pořádkové policie, dopravní policie. Do konce tohoto roku budou podle mě obsazena uvolněná místa ředitele Úřadu pro odhalování korupce a závažné finanční kriminality, Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, a předpokládám, že do konce roku bude také obsazeno pět míst krajských ředitelů novými lidmi. U všech těchto lidí očekávám nejenom zkušenost, odbornou erudici, ale také znalost problematiky, lidově řečeno, z první linie. Přichází čas pro mladé rozhněvané muže a oni mají teď možnost na těch řídicích funkcích dokázat, jestli jsou schopni změnit to, co dlouhá léta kritizovali.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, i za dodržení času. Budeme pokračovat jedenáctou interpelací a tou je interpelace paní poslankyně Kateřiny Konečné na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Paní kolegyně, máte slovo.
Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně a kolegové, vážení páni ministři, jen za prvních deset měsíců letošního roku přibylo 19 nových případů HIV pozitivních v naší zemi, což je zatím nejvíc v historii testování v České republice. Statistiky dnes evidují 1020 HIV pozitivních, 230 nemocných a 130 zesnulých. Ředitel azylového Domu světla pro HIV pozitivní však odhaduje, že nakažených může být až desetkrát tolik.
Paradoxní ovšem je, že zatímco HIV pozitivních v naší zemi přibývá, dotace od státu na oblast léčby a hlavně prevence, na kterou zvlášť v poslední době zapomínáme, klesá. Před jedenácti lety vláda vyčlenila 67 mil. korun. Ráda bych se vás proto, pane ministře, zeptala, kolik to bylo letos, jak chce vaše ministerstvo reflektovat na tuto situaci a z jakých prostředků chcete řešit prevenci, pokud ji tedy vůbec řešit chcete. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Kateřině Konečné. Slova se ujme pan ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zdravotnictví ČR Tomáš Julínek Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně a kolegové, na danou otázku odpovím. V roce 2007 bylo přiděleno na dotace 20 mil. korun neinvestičních prostředků, z toho 15 mil. šlo na léky, na antiretrovirové preparáty především, vyšetření některých parametrů u pacientů. Tudíž na prevenci zbylo pouze 5 mil. korun. Pro příští rok je plánováno na prevenci 10 mil. korun, což je jednou tolik, a léky a vyšetření budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tak jak to má být. Takže všechno bude zajištěno, bude o 5 mil. víc než loni na prevenci.
Zároveň v tomto roce byly poskytnuty investiční prostředky na tuhle problematiku ve výši 8 850 000, přičemž Dům světla dostal 6 405 000 a dojde k velké opravě. Společně s paní ministryní Stehlíkovou, která na to upozornila, jsme tuto situaci začali řešit, protože v minulém roce nedostaly instituce investiční prostředky žádné.
To znamená - teď přesně nevím, ale myslím, že jsem na tu otázku odpověděl. Jestli chcete, tak položte doplňující otázku.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. S doplňující otázkou paní poslankyně Kateřina Konečná. Máte slovo.
Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji. Já vám děkuji za ta přesná čísla, pane ministře, nicméně dovolte mi konstatovat, že jak na půdě Rady Evropy, tak OBSE a všech mezinárodních organizací se stále aktuálněji mluví právě o tom, že i my tady v Evropě začínáme mít s touto nemocí velký, velký problém, který nejsme ochotni řešit. Já bych si strašně přála, aby to nebylo z těch před jedenácti let 70 milionů, a dneska se budeme chlubit 10 miliony při obrovském nárůstu pacientů. Já bych si strašně přála, aby i Ministerstvo zdravotnictví v rámci svých kompetencí tu prevenci a to, jak daný problém řešit a jak se vůbec vyvarovat toho, aby tento problém v České republice nastal, řešilo, a neřešilo to tak, jak se to bohužel stalo u těch screeningových testů, o kterých jsme tady mluvili před půl rokem a které dneska protidrogová centra nemůžou používat, přestože to byl jeden z prvních záchytných bodů u lidí, kteří HIV byli nakaženi. Tito lidé nepůjdou na krajské hygienické stanice, ani na okresní, oni prostě půjdou do jednotlivých center.
To jsou všechno věci, které jsme nedořešili. Já bych jen nerada hasila požár až za tři čtyři roky, kdy se v plné výši ukáže. Zkusme najít cestu, jak teď pomoci těm, kteří to potřebují. Děkuji.
***