(12.20 hodin)
(pokračuje Klas)

A nyní přicházíme řekl bych k meritu věci. Zachovány zůstanou územní limity těžby hnědého uhlí, vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a na základě konsensu všech tří politických stran zúčastněných na vládě zřídí po konzultaci s opozicí nezávislou odbornou komisi k posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém horizontu.

Já bych začal tou nezávislou komisí. Ona má předložit jakési výsledky v červnu 2008. Ale dámy a pánové, ten čas běží a my jsme skutečně ve velikém presu. A já zdaleka nesdílím názor některých mých kolegů, že státní energetická koncepce není vlastně k ničemu, že budeme operativně řešit naše problémy. Je to základní dokument, který v této strategické oblasti nemá zastoupení. Už jenom pro to, že jsem vypracoval materiál, který se nazývá Energetická bezpečnost, nikoliv energetická politika, tak je velký rozdíl už v tom názvu, jestli to vnímáte. Energetická bezpečnost České republiky. Já ten materiál potom předám panu ministrovi Bursíkovi, pokud o něj bude stát.

A nyní mi dovolte ukázat, samozřejmě omlouvám se za to, co jsem dal dohromady s odborníky z Ministerstva průmyslu a obchodu, a to nejsou politici. To jsou odborníci, promiňte mi ten výraz, úředníci. Optimistická varianta. Když prolomíme limity těžby hnědého uhlí např. v dole Bílina, kde není problém, tam je území nikoho, pan ministr Bursík to dobře ví, ty domy jsou zbourané, tak pokud prolomíme limity v dole Bílina alespoň v první fázi a budeme pracovat na výstavbě dvou jaderných bloků zhruba o výkonu 1200 až 1500 megawattů objektu Temelína, protože tam se s nimi počítá, ten výkon je omezen tím, abyste tam ty nádoby pro reaktor vůbec dovezli, takže nemůžeme tady házet numera jako 3000 megawattů, 4000 megawattů. Prostě při současné technologii výroby nádob pro jaderný reaktor skutečně Temelín pojme 1200 až 1500 megawattů krát dvě.

A teď mi dovolte, když tuto optimistickou variantu dáme do počítače a ještě optimisticky řekneme, že tedy všechno toto by bylo schváleno vládou v roce x, tak vám chci připomenout, že kdyby to vláda schválila dneska, tak nejlepší výrobci světa Westinghouse, ruské firmy mají zadány zakázky na příštích deset let a výstavba jaderné elektrárny trvá petnáct let. Jestli to Fico stihne za pět let, tak je to kouzelník. Ale on má všechny povolovačky, my nemáme nic. Ale bavme se o roku za 25 let, to je přece férové, ne?

Takže optimistická varianta. Červená čára (ukazuje poslancům graf), promiňte, že nevidíte, je tzv. hrubá spotřeba celkem, stoupá velmi jasně. Pokud dojde k tomu, co jsem říkal, tak vyrobená energie kopíruje tu červenou čáru až do roku 2050. Když vezmeme zelený scénář, tak, dámy a pánové, v roce 2015 zhruba, neberte mě za slovo, plus minus dva tři roky, tak jsou tady nakresleny takové hezké kukačky jako hodiny, kdy spotřeba se vyrovná vyrobené elektřině. A od roku 2015 se začnou rozevírat smrtelné nůžky mezi spotřebou a výrobou. A jestliže my teď něco neuděláme do roku 2010, tak ty nůžky - v roce 2040 bude mezi nárokem na spotřebu a mezi vyrobenou elektrickou energií rozdíl 80 terrawatthodin, to je 80 krát 1012 watthodin. Já nevím, jestli si to vůbec někdo dokáže představit, co je to za šílené množství energie.

Já si myslím, že tyto dvě A-čtyřky mluví za všechno, a nechci nic jiného jako vládní poslanec, než abych slyšel od ministra životního prostředí, jak si představuje další vývoj v této oblasti. Já nemám rád fanatické ideologie, jsem přístupný jasným a konstruktivním debatám, ale odmítám debaty typu "to rozhodne vláda, vy se o to nestarejte. Ale co naše děti? Já se ptám, co uděláme v roce 2050 nebo v roce 2040, kde nám tady zbývá už jenom v těch nůžkách rozsvítit si svíčku a zapálit si v krbu a topit dřívím. Já si myslím, že to je za všechno, že dál asi hovořit nemusím.

Poslední odstavec je, že vláda podnikne další kroky, ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí. - Ano, to je v pořádku, proti tomu asi nelze říci vůbec nic. V cizině je to zcela běžné a jsem rád, že konečně česká vláda se k tomu hlásí. K tomu bych chtěl říci, že se intenzivně pracuje na technologiích třetí a čtvrté generace výroby jaderných bloků, reaktorů. A pan premiér Topolánek, když při své návštěvě ve Francii navštívil toto vývojové středisko, tak hned jedna z koaličních stran ho za to napadla, že vlastně by mohl porušovat tu těžce dojednanou koaliční smlouvu. Takže premiér vlastně nemůže při svých zahraničních návštěvách si svůj program sestavovat tak, jak je potřeba, jenom proto, že se zúčastnil a chtěl si prohlédnout vývojové práce na generátoru čtvrté generace. Tomu už vůbec nerozumím.

To je tolik k vládnímu prohlášení.

Nyní mi dovolte pár poznámek k tomu, co publikoval třeba ministr Říman. Diskutujme a používejme selský rozum. Je tam všechno, je tam prolomení limitu těžby hnědého uhlí, je tam jaderná vize, je tam těžba uranu. Já jsem rád, že tato vláda alespoň svým usnesením před pár měsíci dovolila pokračovat v těžbě uranu v Dolní Rožínce, protože my jsme jediná země Evropské unie, kde se těží uran, kde je funkční důl na těžbu uranu. Cena uranu roste jako cena diamantů, ta už nikdy neklesne, bude pouze stoupat. Tak jsem velice rád, že aspoň v tomto vláda byla velice korektní a zareagovala třeba na podnět odjinud.

Ale i můj materiál obsahuje toto varování. Já jenom plním to, k čemu mě vyzývá můj kolega z mé strany, když píše o tom, že je potřeba vyrábět energii z jaderných zdrojů atd., mám těch článků tady spoustu. Nebudu vás zdržovat. Tak je to v pořádku. Když o tom něco řekne Klas nebo někteří jiní poslanci ze strany ODS, tak jsou to rebelové. Jsou to rebelové, kteří zlobí. A když to píše ministr Říman, tak je to v pořádku. Já tomu opravdu nerozumím. Já jsem studoval energetiku na ČVUT v Praze asi jako další kolegové, kteří tady vystupovali, a nevím, proč bych měl být rebel, když se chci legitimně ptát své vlády, jsem její poslanec, alespoň doufám, a nejsem žádný rebel v oblasti energetiky, tak chci znát odpovědi. A jenom proto, že je chci znát, tak vidíte, už ty nadpisy jsou už úplně jiné. Tolik pro srovnání, jak je kdo posuzován.

Jestliže by ta situace byla tak pohodová, jak si tady všichni asi namlouváme, tak by nebyly akce typu Evropa ve tmě, kterou platí německá nadace. Německá nadace, kdy Němci vlastně váhají a stojí na místě jako česká vláda a nevědí, jestli stavět jaderné elektrárny. Tak by asi Francouzi nedělali a nezvali mě na Energetickou bezpečnost Evropanů, jenže Francie je v úplně jiné situaci. Francie bude jedinou zemí za pár let, která, až my odpadneme v tom dlouhém běhu, tak bude mít vystaráno, protože už v 60. letech se rozhodla jít samostatnou cestou ve výrobě elektrické energie, ale i bohužel ve výrobě jaderných zbraní, aby se stala nezávislou jak na Spojených státech tak na tehdejším Sovětském svazu. A vedlejší produkt je jejich absolutní nezávislost v oblasti elektrické energie. Jenže sousedem Francie jsou Němci, ti váhající Němci, ale nikoliv Česká republika. A já bych nerad, abychom dospěli do fáze, že postavíme dva jaderné bloky třeba za jiné vlády, a pak je zalili jako Rakušané betonem jako v Zwentendorfu. To nechci, to je nesmysl, to je blázinec.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP