(16.10 hodin)
(pokračuje Čunek)

Rád bych vás jenom upozornil na to, abychom nezaměňovali dvě věci. Je to ukončení jednání a pak je to souhlas Evropské komise s naším národním strategickým referenčním rámcem. My jsme, jak jsem řekl, 31. 5. až 1. 6., byl to čtvrtek a pátek, skutečně měli již dopředu dlouhodobě avizované setkání s Evropskou komisí a bylo to tzv. ukončení jednání. Na základě takového jednání Evropská komise už nepodává žádné žádosti o doplnění národního strategického referenčního rámce apod.

Abych byl poctivý v odpovědi, Evropská komise ještě požadovala do úterka dalšího týdne vyjasnění některých záležitostí, a to především s ohledem na ty skutečnosti, které do té doby neavizovali a které pro nás byly úplně nové. Vy je možná mnozí vnímáte, zvláště poslanci z Prahy. Jsou tady dva pražské programy - konkurenceschopnost a adaptabilita, kdy v otázce programu adaptabilita chtěli, abychom zdokumentovali a dohodli se na parciální spoluúčasti Prahy, to byla jedna čtrnáctina, a ve druhém programu, konkurenceschopnost, aby to byla 1/77. Na tomto jsme se nakonec dohodli. Ukázalo se, že naše propočty, které jsme již dříve dopředu dali Evropské komisi, jsou správné, ale to byla jediná věc, se kterou Evropská komise měla nějaký problém.

Dnes v zásadě již jde jen o to, aby oni administrativně zpracovali celý strategický referenční rámec. A na to jsme počítali -

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Pane ministře, váš čas! Abychom neochuzovali dalšího interpelujícího.

 

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR Jiří Čunek: - a odjakživa říkali, že to bude konec června, takže se nic nemění. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: S následující interpelací vystoupí pan poslanec Karel Šidlo. Interpelovaným bude pan ministr Martin Říman. Předmětem interpelace jsou švýcarské fondy, použití v České republice. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Šidlo: Vážený pane ministře, dovolte mi vás po velice krátkém úvodu oslovit několika otázkami týkajícími se švýcarských fondů.

Po přistoupení České republiky do Evropské unie byla uzavírána dohoda nejen o vstupu do Evropské unie, ale i o vstupu do Evropského hospodářského prostoru, který zahrnuje kromě zemí Evropské unie mimo jiné i Norsko a Švýcarsko. Oba státy se dle uvedené dohody zavázaly k uvolnění určitého objemu finančních prostředků pro rozvojovou pomoc České republice, v případě Norska je v současnosti již využívána. V případě Švýcarska jednání trvalo déle a výsledkem je, že švýcarské fondy mají být používány prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu.

Po dosažení dohody uplynula již určitá doba a podle mých informací nebylo ještě zahájeno čerpání těchto prostředků. Dle zpráv z Bruselu nebyl dosud stanoven správce tohoto fondu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a nebyly ani stanoveny kontrolní mechanismy pro jejich čerpání. I u tohoto fondu je čerpání časově omezeno a bylo by určitě špatným signálem pro českou veřejnost a Evropskou unii, kdyby finance určené pro Českou republiku, na které můžeme za stanovených podmínek dosáhnout, nebyly využity.

Nyní moje otázky. Byl již stanoven správce fondu na Ministerstvu průmyslu a obchodu? V případě, že ano, kdo je tou osobou, v případě, že ne, kdy tomu tak bude a jestli jsou již stanoveny podmínky pro čerpáni fondu.

Děkuji za vaši odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Děkuji. Slovo má pan ministr Martin Říman.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Říman Děkuji za slovo. Paní předsedající, dámy a pánové, není špatné, že zazněla interpelace ve věci švýcarských fondů, protože veřejnost asi není příliš obeznámena s tím, že v rámci vyrovnávání hospodářských a sociálních rozdílů v Evropské unii se na této činnosti podílejí i nečlenské země, jak bylo řečeno, Švýcarsko a Norsko.

Co se týče Švýcarska, tak Švýcarsko celkově rozdělilo finanční prostředky ve prospěch nových členských zemí ve výši 1 mld. švýcarských franků a na Českou republiku z této částky připadlo 11 %, tedy asi necelých 110 mil. švýcarských franků, v přepočtu cca 1,8 mld. Kč. Koordinační jednotkou pro tento program je Ministerstvo financí, které je zodpovědné za celkovou orientaci a alokaci toho příspěvku, za implementaci, kontrolu a hodnocení projektů, nikoliv tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu.

První návrh předložila švýcarská strana Ministerstvu financí v lednu 2007, to je před pěti měsíci, první návrh dohody mezi vládou Švýcarska a České republiky o implementaci Programu - jak se nazývá oficiálně - švýcarsko-české spolupráce na snížení hospodářských a sociálních rozdílů v rámci rozšířené EU. Ta dohoda stanoví čtyři prioritní oblasti pro podporu: 1. bezpečnost, stabilita a podpora reforem, 2. životní prostředí a infrastruktura, 3. podpora soukromého sektoru, 4. lidský a sociální rozvoj. V současné době se vyjasňuje mezi švýcarskou stranou a naším Ministerstvem financí obsah jednotlivých priorit, procedurální otázky a celkové otázky administrace. Předpokládá se, že dohoda a technické otázky implementace se dají očekávat koncem tohoto roku nebo začátkem roku příštího. Je tedy poněkud předčasné klást otázky, které tady byly kladeny, protože ještě není znám celkový rámec implementace a čerpání, kontroly atd., z těchto peněz.

Co se týče Ministerstva průmyslu a obchodu, tak nás se týká pouze ta priorita podpora soukromého sektoru, na kterou předběžně - zdůrazňuji, že v rámci dohody nebo jednání mezi resorty a švýcarskou stranou se toto ještě může změnit - je vyčleněno 12 milionů švýcarských franků, tedy asi necelých 10 % z celkové částky. Finanční prostředky budou určeny na podporu malých a středních podniků, zejména co se týče financování a podpory exportu, a já vás mohu ujistit, že pro Ministerstvo průmyslu a obchodu nebude vcelku problém tuto částku proinvestovat, tak jak i v minulosti se stávalo u jiných programů.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Pane poslanče, můžete položit svůj doplňující dotaz.

 

Poslanec Karel Šidlo: Já bych tedy položil doplňující otázku. Jak to pan ministr vysvětlil, tomu rozumím, ale chtěl bych se zeptat, když Ministerstvo průmyslu a obchodu ponese určitou odpovědnost za čerpání jedné desetiny v České republice, kdo konkrétně na ministerstvu bude odpovídat za tuto činnost, abychom jako Poslanecká sněmovna dostávali seriózní informace, případně jako hospodářský výbor. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Pane ministře, máte prostor pro odpověď.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Říman Možností je několik. Jde poměrně o malou částku asi 180 milionů, možná 190 milionů korun. Představíme-li si, že ministerstvo je odpovědno za čerpání strukturálních fondů v těch šesti letech ve výši asi 100 miliard korun, což je částka mnohonásobně vyšší, tak si nemyslím, že bude čerpání nějakým větším problémem, jak už jsem řekl.

Jsou dva hlavní adepti. Za prvé sekce strukturálních fondů, to znamená přiřadit to, protože půjde technicky o něco obdobného, k sekci strukturálních fondů. Druhá možnost - končí pomalu národní programy podpory malého a středního podnikání v sekci podpory podnikání, takže je možné, vedeme o tom diskusi, využít tyto administrativní kapacity a struktury v administraci této pomoci.

Znovu opakuji, že vzhledem k rozsahu té částky to nevidím jako nějaký zásadní problém.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP