(15.00 hodin)
Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Předseda vlády odpoví i na tento doplňující dotaz - byl-li tam dotaz.
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Já musím říci, že se opakovaně mýlíte v té zprávě státních zástupců, a doporučuji si ji opravdu přečíst, protože ona vůbec nehodnotí, jestli ta nařčení nebo ta obvinění, která se týkala i členů vaší strany, jsou, nebo nejsou pravdivá. Hodnotila pouze, a to ještě subjektivně, to, jestli bylo možno, nebo nebylo možno tyto kauzy vyšetřovat. Já bych doporučoval opravdu si to přečíst.
U Vlastimila Tlustého jsem řekl, že mám neutrální názor. Já ani vy nejsme - a od vás mě to překvapuje - schopni posuzovat, jestli docházelo, nebo nedocházelo k ovlivňování těchto soudů. Je to věc pro vás - můžete dát žalobu, je to váš problém.
Nicméně co se týká věci utajení té smlouvy o narovnání, dohody o narovnání, není to vůbec neobvyklý případ. Jde o celou řadu věcí, kde zveřejnění by způsobilo za prvé poškození České republiky z hlediska vnitřních informací neboli insider information, to znamená toto je přesně ten případ, kdy vzhledem k potenciálnímu soudu mezi českým státem a ČSOB je utajení této smlouvy v zájmu České republiky. A já si myslím, že je potom na hodnocení, jestli to byla, nebo nebyla pravda. V této chvíli mi budete muset věřit a budete mě soudit teprve poté, až se udělá ten závěrečný součet.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Děkuji. S následující interpelací vystoupí pan poslanec Petr Wolf, a to ve věci hazardu s životním prostředím na Ostravsku. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Petr Wolf: Děkuji, paní předsedající. V jednom z dílů před několika týdny ukončeného večerníčku o malém rysovi na něj dvakrát vystřelil muž v zeleném kabátě. Hned se právem ozvali myslivci, že je to uráží, a žádají nápravu. Podstatné je to, že problém byl okamžitě na prvních stránkách novin a začalo se něco dít.
A teď vám řeknu jiný příběh. Již skoro třetím rokem se v Ostravě čeká, kdy se už konečně začne realizovat sanace nebezpečných lagun, které leží v bezprostředním sousedství několikatisícového sídliště. Zakázka odsouhlasená za cca 3,5 miliardy Kč. Média informují, že se stále jedná. Jedna odborná komise stíhá druhou, výsledek žádný. Aby se to změnilo, asi nic jiného nezbývá, než aby ti občané Ostravska začali protestovat po vzoru myslivců z večerníčku.
Pane premiére, kdy začnete již prakticky laguny likvidovat? Podtrhuji prakticky. Anebo se budou dále psát nové a novější hodnoticí zprávy, budou se u lagun fotit další politici a slibovat? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To byla interpelace pana poslance Petra Wolfa. Teď požádám pana premiéra Mirka Topolánka, aby nejdéle v pěti minutách reagoval. Prosím, máte slovo.
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Já děkuji panu poslanci Wolfovi. Ona ta interpelace je směřována prostřednictvím současného předsedy vlády spíše k těm předsedům vlád minulých. A já to tak beru a doufám, že to berete takto i vy.
Problém lagun není problém posledních tří let. Je to problém posledních možná 70 nebo 80 let. Kdyby povodně v roce 1997 byly ještě o něco silnější, už jsme ten problém neřešili.To neříkám, že bych z toho měl radost, ale to je fakt. V Ostravě obecně - a protože jsem tam 25 let žil, věřte, že ten problém znám detailně, speciálně problém lagun - je dodnes celá řada obyvatel, kteří jsou poškozeni trvale nebo upozorňují na problém znečištění. Ostravsko patří obecně pořád ještě k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší, pořád se tam táhnou problémy. Nicméně já sám na vlastním příkladě jako člověk, který se tím zabývá, mohu říci - situace je výrazně lepší, než byla před rokem 1989.
Laguny Ostramo jsou zatíženy několika problémy, které nastaly v posledním období, myslím tím posledních deset dvanáct let. Za prvé, než se vůbec rozhodlo o tom, aby se ta věc soutěžila, potom vlastní soutěží, o jejímž výsledku, který nemíním zpochybňovat, jisté pochybnosti mám. A samozřejmě celou řadou problémů po cestě. Mimo jiné i soudním sporem bývalého majitele Ostrama, nebo spíše jeho ženy, kdy, aniž bych chtěl hodnotit rozhodnutí místního soudu, došlo k naprosto bezprecedentnímu rozhodnutí její žádosti o náhradu za to, že tento majitel o Ostramo přišel.
Ten skládkový areál má sedm hektarů. Dne 13. listopadu 2003 bylo vyhlášeno výběrové řízení na likvidaci obsahu lagun. Smlouva o dílo s vítězem, což bylo sdružení Čistá Ostrava, Geosangroup, OHL, Aquatest, byla podepsána 9. srpna 2004. Realizační projekt zakázky byl schválen 17. 10. 2005. Dne 12. 12. 2005 od dnes již zaniklého Fondu národního majetku byl schválen ten projekt. Od MŽP byl ten první termín, od FNM byl ten druhý. Tak to už máme tři roky, kdy to běželo od vyhlášení výběrového řízení. Záměr "nápravná opatření laguny Ostramo" je v současné době podroben procesu posuzování vlivů na životní prostředí ve smyslu zákona EIA 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí atd.
V rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí je v současné době očekáváno předložení přepracované dokumentace, která musí být doplněna o nezbytná data, informace, na základě kterých lze vyhodnotit velikost a význam "o vlivu na životní prostředí a veřejné zdraví". To je proces, který já nepochybně neurychlím, protože to je proces, který vykonává samozřejmě příslušná státní správa.
Vláda byla naposledy informována o stavu akce 12. března 2007 materiálem Informace o stavu plnění realizační smlouvy o provedení prací při sanaci ekologických škod a následné rekultivaci, uzavřené mezi podnikem Diamo, státní podnik, sdružením Čistá Ostrava atd., který předložil Martin Říman. K tomu jsme přijali usnesení.
Závěrem k tomu mohu říci jediné. Mě laguny trápí stejně jako občany Fifejd a stejně jako lidi, kteří mají zájem o zdravé životní prostředí. Ukazuje se, a ty studie to ukazují celkem jasně, že využití - případné - podloží lagun pro spalování je daleko nižší, než se původně uvažovalo. Ukazuje se, že zdaleka nebude tak jednoduché ty laguny vyčistit. Já určitě nejsem ten, kdo to může urychlit, a stejně jako vy si přeji, aby to bylo co nejdřív.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ptám se ještě poslance Wolfa, jestli chce vystoupit. Ne. Můžeme pokračovat.
Další je interpelace pana poslance Václava Klučky ve věci postoje premiéra k takzvané Kubiceho zprávě. Prosím, pane poslanče, předneste svou interpelaci. Máte dvě minuty.
Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Pane premiére, dámy a pánové. Dnes dopoledne jste, pane premiére, v projednávaných odpovědích na písemné interpelace řekl, že demokracie je i to, poslouchat bláboly z úst opozičních poslanců. Pak tedy i stanovisko před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006, kterým bylo řečeno, že je ovlivňováno vyšetřování trestných činů vrcholnými představiteli ČSSD, pronesené z úst tehdy opoziční ODS, bylo demokraticky předneseným blábolem, zveřejněným v době, kdy kromě pár vyvolených o obsahu Kubiceho zprávy ještě nikdo nevěděl.
Nepravdivost tvrzení, že existovalo politické ovlivňování a nezákonné zasahování politiků ČSSD do vyšetřování případů Policií České republiky, bylo blábolem, což před několika dny konstatovala jako svůj závěr speciální skupina státních zástupců zřízená nejvyšší státní zástupkyní.
Ptám se vás, pane premiére, a to je ta otázka, jestli jste schopen přiznat chybu v nařčení z takovýchto praktik představitelů České strany sociálně demokratické a omluvit se jim tak, jak se uměl omluvit Jiří Paroubek za svůj projev těsně po volbách do Poslanecké sněmovny. Nebo se mohu domnívat, že i nadále budete tvrdit, že ovlivňování vyšetřování jednotlivých kauz je podložené a ti, kdož jsou jiného názoru, by za jejich zveřejnění měli nést následky?
Pane premiére, včera jste navštívil na tréninku naše hokejové reprezentační mužstvo před jeho odjezdem na mistrovství světa do Moskvy. Oblékl jste si hokejovou výstroj a zkusil jste si tři samostatné nájezdy k překonání reprezentačního brankáře. Ty první dva nájezdy byly vskutku vydařené. Ten třetí poněkud nikoliv.
***