Pátek 15. února 2008

 

(12.10 hodin)

Senátor Martin Mejstřík: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane prezidente, vážená paní kandidátko Jano Bobošíková, vážený pane profesore, vážené dámy a pánové. Pan předseda Topolánek před malou chvílí řekl, že za pět let zapomeneme. Já se ptám, proč bychom měli zapomenout. Abychom vám uvěřili, že bude lépe?

Variatio declarat - změna je příjemná. Večeře pro dvě "nezávislé" senátorky na Pražském hradě, úplatek pro senátora Novotného, vybraná slova a vyhrožování pana ministra Langera předsedovi Strany zelených Bursíkovi, kdopak že to půjde bručet, vydírání sociálně demokratického poslance Snítilého, kulky v obálkách, výhrůžné SMS zprávy a e-maily, tři zkolabovaní zákonodárci, schůzka slavného Zemanova poradce Šloufa s kancléřem Václava Klause Weiglem, partajní ochranka pro nositelku jednoho a samozřejmě toho správného hlasu, kajícný primátor hlavního města Prahy pan Bém, který už nikdy nebude chtít pořádat žádnou olympiádu, náměstkové ministerstev odebírající a jiným zase přidělující nám zde přímo v sále dotace na investiční záměry obcí dle toho, zda podpoříme, či nepodpoříme toho správného kandidáta, tajné služby snažící se zalíbit tu té, tu zase oné straně, pan předseda Sobotka vyhrožující trestním stíháním. To je obrázek o nás samých, to je obrázek o politické kultuře v České republice osmnáct let po revoluci.

Dámy a pánové, je mi to hrozně líto a nechci zapomenout. Pamětníci si možná vzpomenou. Se studentskými přáteli v revoluci jsme uvítali politický nástup Václava Klause a podpořili jsme založení ODS. Mimo jiné se o tom dočtete v manifestu, který se ujal pod názvem "Ukradená revoluce" z podzimu roku 1990. Věřili jsme, že Václav Klaus a jeho strana prosadí zúčtování s komunisty, připraví se svými odborníky pevný právní rámec demokracie a provede profesionální transformaci ekonomiky. Uvěřili jsme mu. Nepolitická politika Václava Havla nám tehdy přišla příliš idealistická. Naše naděje byly zklamány a o tom jsem zde hovořil před týdnem.

Stále ještě věřím, že ODS má své lepší před sebou, ale nepůjde to stylem, jehož zosobněním je právě Václav Klaus.

ODS se ohrazuje, že ty sprosté esemesky, výhrůžky, korupční nabídky atd. nejsou z její dílny. Podělím se s vámi o zážitek, netýká se dnešní volby, ale jenom zdánlivě.

Jsem už deset let pražským zastupitelem. Byl předvolební čas roku 2002. Krásný červnový den. ODS pořádala předvolební mítink na Staroměstském náměstí, hostem měl být tehdejší předseda ODS Václav Klaus. Skupinky policistů v rozestupech po patnácti metrech. Kde se vzal, tu se vzal, náměstím chtěl projít důchodce. Udělal krok, a v ten moment byl bez varování dobře mířeným kopem do hlavy sražen k zemi. Otřes mozku, víc si nepamatuje. Pachatelem byl člen ochranky ODS, trénovaný kickboxer. Téhož dne na Národní třídě. Kolem předvolebního pódia ODS prochází žena. Stejný scénář. Slovní konflikt, žena sražena pěstí do obličeje. Pachatelem člen realizačního týmu ODS. A ještě zpátky na Staroměstské náměstí. Téměř ve stejný okamžik, kdy byl sražen důchodce, na jiném místě dva muži v civilu strhávají k zemi holandského výtvarníka a novináře. Okolo stojící policisté mlčky přihlížejí. Holanďan se nedopustil žádného přestupku, jen tiše obcházel náměstí, v ruce figurínu bílého ptáka s roztrhanou vlajkou EU v zobáku. Nic víc. Byl nacpán do policejního auta a strávil noc na policejní vyšetřovně v Bartolomějské ulici. Ti dva pánové v civilu byli tajní. Dostali pokyn pořadatelů z ODS - následně to samozřejmě popřeli.

Tam na Staroměstském náměstí v červnu 2002 jsem opět pocítil strach. Skoro již zapomenutý strach zažívaný při protikomunistických demonstracích. Lidé najatí ODS bezdůvodně zbili tři občany. Kdo byl zodpovědný? Napadení důchodce přihlížel tehdejší starosta Prahy 6, kandidát na primátora MUDr. Pavel Bém. Předsedou pražské ODS a starostou Prahy 1 byl nynější náš kolega poslanec Jan Bürgermeister. Šéfem ODS a tím, kvůli komu se to vše odehrálo, byl Václav Klaus. Nikdo se neomluvil. Tajná policie ve službě jedné strany. Latentní násilí, výhrůžky, mlácení lidí, beztrestnost zodpovědných.

Dámy a pánové, jaký že vzkaz o demokracii zasíláme našim občanům? Je mi to líto. Vůči lidem, kteří nás volí, vůči členům ODS, kteří si zachovali obyčejnou lidskou slušnost.

ODS tenkrát nešlo o nic. Měl to být jenom radostný volební mítink.

Pan předseda Topolánek nám dnes řekl, že za pět let zapomeneme. Ale já vás, dámy a pánové, vyzývám - my nesmíme zapomenout! V těchto dnech jde ODS, na rozdíl od roku 2002, zdánlivě o vše. ODS je dlouhodobě opilá mocí. Proč by měl člověk věřit, že ony sprosté esemesky, e-maily, nástrahy, zastrašování a hry tajných služeb nejsou z její dílny? Proč by měl člověk věřit, že její lidé jsou dnes vzorem ctnosti? Nebo že zítra se polepší?

Myslel jsem a doufal, že ODS Mirka Topolánka je jinou ODS než ODS Václava Klause. To by zde ale nesměla předvádět to, co předvádí, resp. celý minulý týden předváděla.

Očekávalo se ode mne možná, že zde zaútočím proti KSČM. Neudělám to. To, jak se nyní chovají komunisté, se dalo předvídat. Nepřekvapují. Co však ano, co překvapuje, je fakt, a je to zcela zjevné po zkušenostech z první volby prezidenta a po událostech právě uplynulého týdne, že s Vojtěchem Filipem alias Falmerem a jeho neostalinisty své kroky koordinuje právě ODS. Občanští demokraté budou tvrdit, že tomu tak není. Ti, kteří chtějí věřit, uvěří. Těm přemýšlivějším však ODS připravuje další zklamání. Potřetí - je mi to líto.

A ještě k bratům a sestrám z KDU-ČSL. Vážené dámy, vážení přátelé, vážení pánové, v první volbě roku 2003 podporovala KDU-ČSL svého kandidáta Petra Pitharta. Ve druhé volbě naši drahou kolegyni Jaroslavu Moserovou. Ve třetím kole získal její hlas křesťanský filozof profesor Jan Sokol. Ani v jedné volbě nedala před pět lety drtivá většina členů KDU-ČSL hlas Václavu Klausovi. Čím to, že se postoj křesťanských demokratů k Václavu Klausovi tak radikálně změnil? Čím vás, křesťany, přesvědčil o svých kvalitách? O peníze jde až v prvé řadě.

Odhad majetku, který by měl být církvím vrácen, je přibližně 135 miliard korun. Nepochybuji o tom, že ukradený majetek má být vrácen. A měl být už dávno vrácen. To, co zde ale, vážené dámy a pánové, probíhá, je předávání grandiózního úplatku 135 miliard v přímém přenosu veřejnoprávních médií, a to výměnou za hlas Václava Klause.

Dámy a pánové z KDU-ČSL, nikomu nevysvětlíte, že vás ODS zákonem o církevním majetku neuplatila.

***


Související odkazyPřihlásit/registrovat se do ISP