(9.20 hodin)
(pokračuje F. Beneš)
Bytová družstva a společenství vlastníků vám dokážou, že jim postačí k dobrému hospodaření, k dobré správě domů částka ve výši 22 korun z metru čtverečního měsíčně. Vše, co je vyšší, přináší zisk.
To je nepochybně závěr, který je významný pro naše rozhodování. Je o to víc významný, že v poslední době i Ústavní soud vyslovil některé výroky, které mě překvapily. Překvapila mě chuť soudců určovat nájemné, překvapila mě chuť soudců, kteří jsou nyní přetíženi a nestíhají, a oni by najednou měli dost prostoru pro to, aby mohli rozhodovat spory, pro které ani nemají dostatek věcných a relevantních dat.
Předkládáme návrh zákona o nájemném, který řeší nejen výši nájemného. Navrhujeme, aby se nájemné, které v současné době existuje a není v nájemních smlouvách stanovena jeho úprava, zvyšovalo třikrát po sobě po deseti procentech, protože od roku 2003 do současnosti stoupla cena stavebních prací o 11 procent. Jsme přesvědčeni, že během oněch tří let by došlo k vyrovnání nájemného všude a že takové nájemné by později upravovaly pouze obce na úroveň místně obvyklou a zvyšovalo by se pouze o inflaci.
Pokud jde o služby spojené s bydlením, náš návrh je také je řešit komplexně. Musíme si uvědomit, že pro bydlící lidi je nájemné jen jednou ze složek, která určuje výši nákladů na bydlení. V doprovodných podkladech k našemu návrhu máte šetření Českého statistického úřadu ze 3. čtvrtletí roku 2003 a z roku 2004, kde je uvedeno, že u nás existují rodiny, které vydávají za nájemné v nákladech na bydlení o tisíc korun více, než činí jejich měsíční příjmy. Ve zvlášť těžké situaci jsou rodiny s malými dětmi a některé rodiny samodůchodců.
Návrh, který předkládáme, je východiskem pro sociální příspěvky státu. Já si velmi vážím toho, že příspěvek na bydlení byl již definován jako příspěvek na bydlení, které je oprávněné v přiměřeném bytě.
Dovolte mi tedy, abych v samém závěru, se kterým se na vás se sněmovním tiskem 714 obracím, použil jeden jediný dokument, který jsem si přinesl. Jedná se o odborný posudek jednoho z místopředsedů Sdružení na ochranu nájemníků České republiky a já si z něj dovolím citovat. Jedná se o posudek, který byl učiněn porovnáním obou návrhů zákona o nájemném, návrhu sněmovního tisku 1059, to je onen vládní návrh, a sněmovního tisku 714, návrh poslanců KSČM. Dovolte mi, abych citoval:
Dotaz zní: Reguluje postup zdražování? Oba návrhy ano. Stanoví horní mez nájemného? Tisk vládní ne, tisk komunistický ano. Je na dobu neurčitou? Vládní ne, náš návrh ano. Řeší služby? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Řeší nájemné v bytech společníků? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Řeší věcně usměrňované nájemné? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Řeší bytové kategorie? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Blokuje zdražování při nesouhlasu s výměnou bytu? Žádný z návrhů nevyhovuje. Řeší finanční narovnání při zlepšení bytu? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Blokuje zdražení při nevyúčtování záloh za služby? Žádný návrh nevyhovuje. Dává pravomoci obcím? Vládní návrh ne, náš návrh ano. Je sociálně průchodný ve větších městech? Vládní návrh ne, náš návrh ano.
Dámy a pánové, doufám, že mi věříte, že s takovým hodnocením, s takovým certifikátem, se mohu s důvěrou obrátit na Sněmovnu se žádostí o podporu. S návrhem, který je takto hodnocen, nemohu udělat nic jiného, než vám ho předložit ke schválení. Děkuji vám za podporu.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Než dám slovo zpravodaji k tomuto tisku, oznamuji, že pan poslanec Martin Říman má náhradní kartu č. 3 a pan poslanec Zdeněk Kořistka má náhradní kartu č. 2.
Nyní má slovo pan poslanec Evžen Snítilý.
Poslanec Evžen Snítilý: Vážená paní předsedající, členové vlády, dámy a pánové, ve druhém čtení zazněl návrh na zamítnutí této materie. Dovolte mi jenom poděkovat předkladatelům za dodržení gentlemanské dohody, kterou jsme udělali, když byl projednáván vládní návrh zákona. Oba zákony byly projednávány tudíž ve stejnou dobu s podobnými argumenty. Výbor pro veřejnou správu navrhl tento návrh zákona zamítnout. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Ptám se, zda se někdo další hlásí do rozpravy. Není tomu tak, rozpravu tedy končím.
Nejdříve přistoupíme k hlasování o návrhu na zamítnutí. Pokud tento návrh nebude přijat, přistoupíme k hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Všechny vás přivolám.
Budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí sněmovního tisku 714, o návrhu, který byl podán ve druhém čtení.
Zahájila jsem hlasování. Kdo s tímto návrhem souhlasí, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 39 z přítomných 154 pro návrh hlasovalo 88, proti 42. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme tento návrh zákona zamítli.
Končím projednávání bodu 76. Přistoupíme k projednávání bodu 77. Ještě předtím se přihlásil o slovo pan poslanec Josef Janeček.
Poslanec Josef Janeček: Protože ještě neuplynula lhůta, dávám návrh na zařazení onoho bodu, který jsme předtím schválili a zkrátili lhůty, tj. bodu 1028, na začátek druhých čtení. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Prosím, řekněte mi to ještě jednou, pane poslanče, já jsem vás neposlouchala.
Poslanec Josef Janeček: Jde o to, zařadit onen bod, ono očkování, na začátek druhých čtení dnešního dne.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Ano. Nejdříve tedy budeme hlasovat o návrhu pana poslance Janečka, ale ještě předtím mi dovolte, abych oznámila, že paní poslankyně Zuzka Rujbrová má náhradní kartu č. 6.
Budeme tedy hlasovat o návrhu, aby tisk 1028 byl zařazen jako první bod projednávání druhých čtení dnes dopoledne, tedy po těch třetích čteních.
Zahájila jsem hlasování. Kdo souhlasí, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 40 z přítomných 157 pro hlasovalo 118 a proti 1. Návrh byl přijat.
Nyní se tedy dostáváme k bodu 77. Je jím
77.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti
s přijetím zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)
/sněmovní tisk 1121/ - třetí čtení
Prosím pana místopředsedu vlády a ministra spravedlnosti Pavla Němce, aby zaujal své místo, a také zpravodaje ústavněprávního výboru pana poslance Radima Chytku. Obdrželi jste sněmovní tisk 1121/1, který obsahuje návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy.
Otevírám rozpravu. Jako první dostává slovo ministr spravedlnosti.
Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti ČR Pavel Němec: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o úpadku, byl zpracován jako samostatný sněmovní tisk, a jak už z jeho názvu vyplývá, realizuje změny potřebné k realizaci hlavního zákona, tedy zákona insolvenčního. Mohu vás informovat, že u insolvenčního, tedy u toho hlavního zákona, byl dokončen legislativní proces. Poslanecká sněmovna návrh insolvenčního zákona schválila.
***