Neautorizováno !


 

(16.10 hodin)
(pokračuje Exner)

Kromě toho bych vám chtěl říci, že vzhledem k tomu, že jste se rozhodl zřejmě zítra jít do klece na Václavském náměstí, rád bych vám navrhl, že do té klece půjdeme spolu, abychom o tom diskutovat. Vy budete protestovat proti lidským právům na Kubě, já také. Vy zřejmě na zbytku ostrova, já na Guantánamu.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Teď má pan ministr prostor pro doplňující odpověď dvě minuty.

 

Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda Já ty dvě minuty dodržím. Moc jsem tomu nerozuměl, tomu HDP, když nabízíme naši pomoc a jsme ochotni jít dál, než byla naše první nabídka, a budeme v tom pokračovat.

Situace v lidských právech se i nadále zhoršuje. Podle kubánské komise pro lidská práva a národní smíření se v roce 2005 zvýšil počet politických vězňů z 306 na 333 kubánských politických vězňů. Kuba odmítá jakékoli zmínky o tom, že by tito lidé mohli být propuštěni. Proto je správné se účastnit této symbolické demonstrace, která bude na Václavském náměstí, ale bohužel já mám už své kolegy, kteří budou se mnou v tom symbolickém vězení - nechci tomu říkat klec - takže nic nebrání tomu, abyste tam přišel sám a také protestoval proti stavu lidských práv. V tom vám samozřejmě nikdo nebrání a určitě tuto možnost máte, ale nemyslím si, že by byla dobrá tato kombinace, protože navíc já už jsem dohodnut s někým jiným. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Kolegyně a kolegové, to byla poslední ústní interpelace na členy vlády. Tento blok interpelací končím. Za malou chvilku začneme s bodem odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Ještě před tím dám prostor předsedovi volební komise, aby nám sdělil výsledky naší polední volby.

 

Poslanec Pavel Hojda: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, jak jistě víte, konala se druhá kola tří voleb. Dovolte mi, abych vás seznámil s výsledky.

 

Volba členů Rady Českého rozhlasu (bod 138). Vydáno bylo 131 hlasovacích lístků, odevzdáno 131. Pro paní Danu Jaklovou 79 hlasů, pro pana Michala Prokopa 34 hlasů, pro Jiřího Svobodu 25 hlasů, pro Pavlu Valčákovou 36 hlasů.

Ve druhém kole byla zvolena Dana Jaklová a tímto volba končí. Zůstává neobsazeno jedno místo.

 

Nyní k volbě členů Rady Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie (bod 141). Počet vydaných hlasovacích lístků 131, odevzdáno 131. Pro pana Jana Rejžka bylo odevzdáno 58 hlasů.

Ve druhém kole nebyl zvolen nikdo a volba tímto končí.

 

Dále volba předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro bankovnictví (bod 142). Vydáno bylo 131 hlasovacích lístků, odevzdáno 131 hlasovacích lístků. Pro poslance Petra Rafaje odevzdáno 56 hlasů, pro poslance Svatomíra Recmana 34 hlasů.

Ve druhém kole nebyl zvolen nikdo a tímto volba končí.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji předsedovi volební komise. Kolegyně a kolegové, dostáváme se nyní k bodu 188 a jsou jím

 

188.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

 

Na pořad jednání 54. schůze Poslanecké sněmovny jsou předloženy čtyři odpovědi na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nejsou spokojeni, a z toho důvodu požádali o jejich zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které zní: "Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná."

Nyní přistoupíme k projednávání těchto odpovědí na písemné interpelace. Předseda vlády Jiří Paroubek odpověděl na interpelaci poslance Miroslava Grebeníčka ve věci nepravdivých informací, které vědomě podal Poslanecké sněmovně ministr zahraničí dr. Cyril Svoboda o prokazatelné skutečnosti, že příspěvková organizace Ministerstva zahraničí z Českého centra ve Vídni a jeho ředitel Marcel Sauer - nevím, jestli to čtu správně - vedou protiústavní stranickou politickou kampaň a spoluorganizují pochybné obchodní aktivity neslučitelné s posláním resortní příspěvkové organizace. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako tisk 1266. Nicméně na tuto interpelaci se vztahuje to, co jsem říkala. Pan poslanec Miroslav Grebeníček, který interpeluje, je z dnešního jednání schůze omluven a znamená to tedy, že…

K této mojí informaci se hlásí pan poslanec Václav Exner. Ještě předtím, než udělám ten verdikt, že tuto písemnou interpelaci odkládám a že již nebude projednávána, dám vám slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Václav Exner: Paní místopředsedkyně, i podle ukazatele Sněmovna není usnášeníschopná. Prosím, abyste učinila nějaké opatření, ale jednat v této situaci není možné.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Pane poslanče, já už jsem se snažila a snažím se určitá opatření činit - zvoním. Sám dobře víte, že Poslanecká sněmovna může jednat, i když není usnášeníschopná, nicméně nemůže přijímat žádné rozhodnutí, nemůže hlasovat. Není to poprvé a zřejmě ani naposledy, kdy při odpovědích na písemné interpelace je Poslanecká sněmovna přibližně v tom početním stavu jako dnes a bohužel řešíme tu situaci tak, že odkládáme hlasování o usnesení.

 

Poslanec Václav Exner: Prosím vás, jestli byste mi mohla říci, o které ustanovení jednacího řádu opíráte tento výklad.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Pane poslanče, asi teď nebudu hledat rychle ustanovení, ale jistě se shodneme na tom, že zákon o jednacím řádu obsahuje ustanovení, že Poslanecká sněmovna je usnášeníschopná, je-li přítomna… Už mně tady kolegové pomohli a je to to, co jsem říkala. Sněmovna je způsobilá se usnášet za přítomnosti alespoň jedné třetiny všech poslanců, tedy 67, a jistě uznáte, že usnášet znamená, že je to přijímání určitého rozhodnutí, tedy hlasování o návrzích, které budou v rozpravě nebo při jiných příležitostech vzneseny.

Já se vrátím k interpelaci, o které jsem mluvila, tedy k písemné odpovědi na písemnou interpelaci, kterou podal poslanec Grebeníček na předsedu vlády. Pan poslanec Miroslav Grebeníček je z dnešní schůze omluven, platí tedy na něj to ustanovení zákona o jednacím řádu, které říká: "Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko a ani o ní dále nejedná." Tuto písemnou interpelaci tedy odkládám.

Další písemná interpelace. Ministr financí Bohuslav Sobotka odpověděl na interpelaci poslance Petra Bratského ve věci vyjednávání s Evropskou unií o výjimkách na sazby DPH u výstavby bydlení, restaurace a lokální služby. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako tisk 1251. Já otevírám rozpravu a předpokládám, že pan poslanec Petr Bratský se do ní jako první přihlásí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bratský: Děkuji, paní předsedající. Chtěl bych jen na začátku poznamenat, že minulý týden Sněmovna končila v 17.48 hodin, zhruba v této době, a pan ministr Sobotka byl přítomen, i pan ministr Rath, který má odpovědět na další moji interpelaci. Dnes přítomni nejsou, aspoň v této chvíli. Pan ministr Sobotka, pokud vím, je omluven. Mě to velice mrzí, protože jedna věc je příprava poslance na interpelaci, sdělení buď panu ministrovi, vládě, ale i kolegyním a kolegům určité závažné skutečnosti, a v této věci by mohlo dojít k prodlení. Chtěl jsem využít toho, že tady je pan předseda vlády - on právě před chvílí, těsně než jsem nastoupil na řečniště, odešel.

Takže já vaším prostřednictvím vzkážu panu ministrovi, panu předsedovi vlády, případně prostřednictvím pana ministra kolegům, že do 31. 3. má vláda možnost informovat podle směrnice Evropskou komisi a pak teprve jí sdělit podrobnosti.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP