Neautorizováno !


 

(18.30 hodin)

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak.

Budeme hlasovat o návrzích na přikázání. Já jsem sice rozuměl kritice pana zpravodaje, ale návrh na vrácení ani zamítnutí nepodal, čili budeme hlasovat o přikázání předloženého návrhu k projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

Odhlásím vás a požádám vás o novou registraci.

 

V hlasování pořadové číslo 51 rozhodneme o návrhu, který Poslanecké sněmovně předložil předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím přikázat předložený návrh k projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Připomínám, abyste se všichni přihlásili.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 51 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 51 z přítomných 81 poslance pro 75, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Lhůta k projednání nebyla změněna, je tedy 60 dní. Končím bod 72. Děkuji panu navrhovateli, děkuji zpravodaji.

 

Pokračovat budeme bodem

 

73.
Návrh poslanců Pavla Severy a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1086/ - prvé čtení

 

Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 1086/1. Vítám u stolku zpravodajů pana poslance Pavla Severu a žádám, aby u stolku zpravodajů zaujal své místo i zpravodaj pro první čtení pan poslanec Michal Hašek.

Nyní žádám pana poslance Pavla Severu, aby předložený návrh jako zástupce navrhovatelů uvedl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Severa: Dámy a pánové, tato drobná novela je celkem jednoduchá a má za úkol napravit naprosto nelogickou situaci. Byl bych rád, aby bylo zamezeno tomu, že část prostředků ze státního rozpočtu určených pro kulturní a národní památky musíme vynakládat každý rok na poplatkovou činnost za srážkovou vodu do kanalizačního systému. Mnoho peněz je tímto způsobem spotřebováno nikoliv na péči, rekonstrukci a opravy památek, na které je stále velmi málo peněz. Proto navrhuji, aby tyto prostředky nekončily jako zisk společností provozujících vodovodní kanalizační systémy, ale aby byly skutečně využity k tomu, k čemu se vždycky ze státního rozpočtu uvolňují, to znamená k péči o stav našich národních kulturních památek.

Dovoluji si podotknout, že povinnost platit za odvádění srážkových vod se nevztahuje ještě na další subjekty nebo objekty, jako jsou vlastníci dálnic, silnic, místních komunikací a účelových komunikací veřejně přístupných, dále na vlastníky drah celostátních a regionálních, dále na zoologické zahrady, nemovitosti určené k trvalému bydlení a na domácnosti. Můj návrh je, aby k těmto výjimkám, na které se nevztahuje poplatková povinnost za odvádění srážkových vod, byla přidána i možnost, byla přidána výjimka pro kulturní památky a národní kulturní památky. To znamená, že je to podpora památkám, které jsou mnohdy v hrozném stavu a není na ně dostatek peněz.

Hovořil jsem o tomto problému s ministrem kultury, který toto uvítal a slíbil, že v této záležitosti bude jednat tak, aby to bylo podpořeno. Zdálo se mu to velmi logické. Věřím, že tak učinil a že to bude mít širokou podporu. Z logiky věci vyplývá, že tato novela by mohla pomoci rekonstrukci a údržbě mnoha památek v naší zemi.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Pavlu Severovi. Nyní žádám pana poslance Michala Haška, aby přednesl svoji zpravodajskou zprávu. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Michal Hašek: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, dovolte mi, abych stručně přednesl svoji zpravodajskou zprávu ke sněmovnímu tisku 1086, poslaneckému návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů.

Předložená novela má podle názoru předkladatelů za úkol zamezit současné situaci, kdy část prostředků ze státního rozpočtu určených pro kulturní a národní kulturní památky má být každý rok použita na poplatkovou povinnost, a to konkrétně za odvod srážkové vody do kanalizačního systému. Podle názoru předkladatelů tak dochází k přesouvání prostředků státního rozpočtu, event. veřejných rozpočtů, tam a zpět, přičemž část těchto prostředků končí jako zisk soukromých společností, které provozují vodovodní a kanalizační systémy. Předkladatelé dále ve své důvodové zprávě uvádějí, že tento návrh je rozpočtově neutrální ať už k rozpočtu České republiky, tak k rozpočtu krajů či jednotlivých měst a obcí.

Obdrželi jsme stanovisko vlády pod číslem tisku 1086/1. Připomínám všem kolegyním a kolegům, že vláda vyslovila s tímto návrhem nesouhlas dne 14. září 2005. Dovolte mi, abych citoval důvody, pro které vláda tento nesouhlas vyslovila:

"Rozšíření subjektů osvobozených od povinnosti platit za odvádění srážkových vod by mělo na následek zvýšení ceny za odvádění odpadní a srážkové vody pro ostatní povinné subjekty, neboť náklady související s vypouštěnými odpadními a srážkovými vodami a příslušný přiměřený zisk by byly rozloženy na menší počet subjektů." Podle vlády analýzu takových dopadů vlastní návrh neobsahuje.

Dále se ve svém stanovisku vláda neztotožnila se závěrem uvedeným v důvodové zprávě, že předložený návrh zákona bude k rozpočtu státnímu, krajskému či obecnímu neutrální, protože vodovody a kanalizace jsou ve značném množství případů ve vlastnictví obcí nebo dobrovolných svazků obcí, a do rozpočtu těchto subjektů tedy přísluší náhrada stočného za odvádění srážkových vod.

Vláda nás dále upozornila, že kulturní památky a národní kulturní památky nejsou výlučně ve vlastnictví státu, jak by z důvodové zprávy k tomuto sněmovnímu tisku mohlo vyplývat, ale také ve vlastnictví fyzických a právnických osob odlišných od státu, včetně obcí, a z tohoto hlediska odůvodnění návrhu zákona považuje vláda částečně za zavádějící.

Pro úplnost uvádím, že obsah tohoto sněmovního tisku byl rovněž načten jako pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o vodovodech a kanalizacích, a já připomínám, že tento pozměňovací návrh Poslanecká sněmovna zamítla.

Tolik moje zpravodajská zpráva. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Michalu Haškovi za jeho zpravodajskou zprávu. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku, ale z místa vidím přihlášeného pana poslance Petra Plevu a pana poslance Mandíka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP