(14.50 hodin)

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Končím interpelaci, druhou v pořadí. Prosím nyní pana poslance Petra Nečase, který chce interpelovat předsedu vlády ve věci zahraniční politiky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Nečas: Vážený pane předsedo, vážený pane předsedo vlády, dámy a pánové, já jsem velmi rád, že v předchozí interpelaci se pan předseda vlády přihlásil k principu, že vedení firmy ve ztrátě má být vyměněno. Doufám, že si toho bude vědom i při zítřejším schvalování návrhu státního rozpočtu, který je ztrátový, a že firma jménem Česká republika vymění své vedení v podobě této neschopné vlády. (Poslanci ODS tleskají.)

Nyní k samotnému obsahu interpelace. Vážený pane předsedo vlády, s jistým zneklidněním jsem si přečetl v některých médiích vaše doufám údajné výroky, a proto se naprosto seriózně ptám, zda jsou pravdivé. Zda je pravda, že jste při své nedávné návštěvě Balkánu veřejně řekl, že území Kosova má být rozděleno podle etnické hranice, a popřel jste tak společnou pozici zemí Evropské unie. Táži se tak proto, aby tady nevznikla nějaká aféra, která by velmi poškozovala Českou republiku, protože v tuto chvíli lze zaznamenat jisté znepokojení i diplomatických kruhů, které se obracejí i na některé z nás poslanců, zda o této pozici víme, zda je to přehodnocení celé české pozice vůči konfliktu na Balkáně a Kosovu zvláště. Ptám se také proto, že na tomto území je rozmístěno několik stovek vojáků Armády České republiky, mužů a žen, kteří mohou být potenciálně v případě eskalace situace na tomto území ohroženi na svých životech a na svém zdraví.

Já chci věřit tomu, že předseda vlády České republiky neřekl tento unáhlený a neuvážený výrok, protože by to skutečně mohlo vést k eskalaci situace na tomto území a mohlo by to také vést k tomu, že Česká republika se dostane do jisté diplomatické izolace, která se týká politiky Evropské unie.

Současně by mě zajímalo, vážený pane předsedo vlády, zda byste mohl zveřejnit jména těch poradců, kteří vám radí v zahraniční politice se zvláštním zřetelem na balkánskou problematiku.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím nyní předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby se ujal odpovědi na tuto interpelaci. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Jiří Paroubek: Vážený pane poslanče, vy jste v úvodu svého vystoupení použil slova "neschopná vláda" v souvislosti s hospodařením tohoto státu. Já bych vám chtěl říci, že ještě za jedenáct měsíců tohoto roku ta neschopná vláda, o které hovoříte, hospodaří s přebytkem 200 milionů Kč. Velmi pravděpodobně bude ten schodek, který jsme na tento rok rozpočtovali ve výši zhruba 84 miliard Kč, podstatně, podstatně nižší než s tím, s kterým se počítalo. A myslím si, že bude pod tou úrovní 3% podílu k hrubému domácímu produktu. Nevím, kdo by - když jsem třeba předevčírem hovořil se svými kolegy z Estonska nebo z některých jiných zemí - nebyl šťasten za takovýto vývoj v oblasti fiskální. Ale možná že to souvisí s tím, že přece jenom této problematice, ekonomické problematice se tolik nevěnujete.

Pokud jde o Balkán, já jsem skutečně byl na Balkáně, navštívil jsem během čtyř dní pět zemí. Ta cesta měla velký ohlas. Chtěl bych říci, že jsem nabídl jak představitelům Srbska, tak představitelům Kosova možnost účasti české diplomacie na urovnání tohoto konfliktu, stejně tak účasti české diplomacie, případně svou osobní, na urovnání potenciálního konfliktu mezi Srbskem Černou Horou, který velmi pravděpodobně může v nějaké podobě, já nemyslím že dramatické, vzniknout v krátké době, tedy poté, co bude vypsáno referendum o samostatnosti, o nezávislosti Černé Hory.

Pokud jde o Balkán, mám k tomu jiný přístup nežli vy. Já myslím, že musí být hledáno řešení životné. To řešení životné je takové, že dnes po té návštěvě - já bych každému doporučil, aby se tam jel podívat, setkal se s představiteli Albánců z Kosova, s představiteli kosovských Srbů, nechal si vysvětlit stanovisko obou těchto etnik. Já jsem nikde při své cestě nepoužil to, že bych snad doporučil oddělení těchto etnik. Nicméně pokud jsem na půdě Poslanecké sněmovny, tak si to v tuto chvíli myslím, že by to bylo řešení, které by bylo řešením nejčistším. Nejčistším. Protože si neumím představit, že by kosovská vláda, která nepochybně vznikne za dva, za tři roky, možná za rok, já nevím, byla schopna v plném rozsahu zajistit práva menšin, to znamená kosovských Srbů, a že by naopak kosovští Srbové měli důvěru k takovéto vládě.

Chtěl bych říci, že s tímto stanoviskem o tom, že je situace v Kosovu výbušná, jsem také seznámil nejvyšší představitele zemí Evropské unie na mimořádném summitu 27. října. Právě proto, že v té zemi je pět set našich vojáků, tak za ně cítím odpovědnost. Právě proto jsem nabídl síly české diplomacie a své osobní při urovnání tohoto konfliktu. Chtěl bych také říci, že jsem požádal o totéž bývalého prezidenta Havla. Je ochoten do těch věcí vstoupit, případně se těch jednání i účastnit. Myslím, že "znepokojení", o kterém hovoříte, tady není na místě. Tam bude potřeba hledat životný - zdůrazňuji životný - koncept řešení, protože na jedné straně je zde menšina ve státě, která je většinou v určité provincii, která žádá sebeurčení, národní sebeurčení. To je věc, které se těžko dá bránit. Na druhé straně jsou zde práva minorit, která podle mého názoru v té situaci vzájemné nedůvěry je těžké zajistit. Je proto třeba hledat systém, který zabrání opakování konfliktu.

Je tam pět set našich děvčat a chlapců! Já za ně cítím odpovědnost! Já jsem je viděl! Jsou to lidé z masa a kostí a já pro ně chci pracovat! (Poslanci ČSSD tleskají.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Nečas má ještě k dispozici další čas, zhruba minutu na doplňující otázku. Prosím.

 

Poslanec Petr Nečas: Vážený pane předsedo vlády, v otázce státního rozpočtu se asi opravdu neshodneme, jakkoli není meritem této interpelace. Já pouze konstatuji, že kdybyste se vážně zabýval ekonomikou, tak byste věděl, že ve znění daňových předpisů z roku 2003 by deficit státního rozpočtu byl o 70 miliard Kč vyšší.

Ale nyní ještě k samotné věci. Ano, máte pravdu, že vaše cesta měla velký ohlas, měla i velký ohlas bohužel především v diplomatických kruzích, a to záporný, a vzbudila velké znepokojení i v orgánech Evropské unie. Vy tady voláte po etnickém oddělení dvou etnických celků na sporném území, a všude, pane předsedo vlády, kde byl tento princip dopředu vyhlášen, tak došlo ke vzniku válečného konfliktu, ať to bylo v případě Irska, Palestiny nebo Britské Indie. V tuto chvíli lze očekávat, že obě dvě strany, pokud by tento princip byl přijat, se budou snažit získat co největší objem území právě pro toto etnické oddělení.

Vy hlavně ale porušujete společnou pozici zemí Evropské unie, a co je horší, z hlediska českých národních zájmů právě těmi minutami, které jste mluvil před chvílí, to znamená obhajobou principu možnosti etnické menšiny odtrhnout se od jistého území, jste fakticky zpětně legitimizoval Mnichov. Protože Mnichov z vašeho pohledu, vážený pane předsedo vlády, nebyl přece nic jiného než etnické oddělení sporného území. (Poslanci ODS tleskají.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím pana premiéra Jiřího Paroubka, aby reagoval na tento dodatek.

 

Předseda vlády ČR Jiří Paroubek: Víte, pane poslanče, to, co jste teď předvedl, je čirá demagogie. (Smích z řad poslanců ODS.) Já jsem na své cestě jako první a základní tezi všude říkal, v Kosovu jako v Srbsku, v Černé Hoře, Chorvatsku i v Bosně a Hercegovině, že předpokládám, že se všichni sejdeme ve sjednocené Evropě. V Evropě pod egidou Evropské unie. A že česká diplomacie pro to udělá všechno, aby tyto země se tam dostaly. Pak z tohoto hlediska je úplně jedno, jestli několik okresů ze severu Kosova bude dále pod správou Srbska, nebo jestli to bude jinak.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP