(17.00 hodin)
(pokračuje Rath)

Čili toto je skutečná pravda o úhradových vyhláškách a jejich ekonomickém dopadu na systém zdravotního pojištění a míra odpovědnosti.

O čem dál rozhoduje sama paní ředitelka? O míře úspěšnosti uzavřít či neuzavřít dohodu s představiteli zdravotnických zařízení. To jsem říkal! Pojďme se podívat na jiné segmenty. Hovořil jsem jen o nemocnicích. Dámy a pánové, je jasně spočítáno, že v těch segmentech, kde se VZP dlouhodobě dohodla se zástupci poskytovatelů péče, je enormní růst. Vždycky byla dohoda, tedy dobrovolný akt ze strany VZP - já jsem vám říkal, že se nechce dobrovolně domluvit s nemocnicemi - ale k velkému mému překvapení se vždycky dohodla s tzv. komplementem, tedy s laboratořemi a rentgeny, a tam je v posledních letech růst 14procentní a nikomu to nevadí! Vždycky se dohodnou. Proč by se nedohodli na 14procentním růstu, když VZP vybere jen šest procent? A často se dohodne i v segmentu ambulantních specialistů. Tam je meziroční nárůst 12 procent. Tam je to složitější, tam to není růstem plateb, ale růstem počtu zařízení. To je ta smluvní politika.

Čili tam, kde byly vyhlášky, a byly-li vůbec aplikovány, tak tam byl v minulosti růst skutečně tří- až čtyřprocentníprocentní, čili pod růstem celkového výběru zdravotního pojištění. Tam, kde byly dohody, byl růst deseti- i čtrnáctiprocentní v některých segmentech. Tak jak to je? A k dohodě pojišťovnu samozřejmě nikdo nenutí. Proč se dohodla s těmi laboratořemi a s komplementem, opakovaně? Ne jednou! Opakovaně! A věděla, že ten nárůst je enormní.

Dále, o čem rozhoduje paní ředitelka, resp. management VZP opět samostatně - o lécích a o zdravotnických prostředcích, které smějí být předepisovány jen se souhlasem revizního lékaře. Těchto léků a prostředků je asi za deset miliard. Tam přímo podpis revizního lékaře, tedy zaměstnance VZP, rozhoduje, jestli ten lék či prostředek bude vydán, anebo nebude vydán, komu, jak a kdy. Dobře víme, že tento revizní systém je dlouhodobě nefunkční nebo málo funkční. A management VZP nedělá nic pro to, aby jeho funkčnost zvýšil.

Ale i o dalších věcech rozhoduje management VZP a revizní lékaři, třeba o preskripčních omezeních, jestli jste o tom někdy slyšeli. Řada léků, řada drahých léků má přesně stanoveno, kdy a který pacient je smí užívat. Na toto jde udělat dokonce jednoduché programy. Já vám řeknu, jaké třeba. Máme léky na osteoporózu, velmi drahé. Osteoporózu zjistíte pouze speciálním denzitometrickým vyšetřením na tzv. dvoufotonovém denzitometru. Bez tohoto vyšetření je léčba osteoporózy neindikovaná a pacienta může i poškodit, protože jiné metody zjištění osteoporózy mají vysokou chybovost, takže jsou léčeni pacienti, kteří vůbec osteoporózu nemají. Čili nejenom že to stojí desetitisíce, statisíce, ve finále miliony, ale ještě tam je řada komplikací a nežádoucích účinků. Čili stoprocentně indikovaná léčba je na místě. Toto je ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví už několik let. Ano, léky se mají dávat jen pacientům, u kterých toto vyšetření osteoporózu verifikuje. Jaká je pravda? Přitom je to jednoduché softwarové opatření: Kód vyšetření spojit s kódem léku. Jde o léky převyšující stovku milionů ročně. Myslíte, že to VZP má a dělá? Nezájem! A takových případů, kdy preskripční omezení na řadu takto drahých léků jsou a jsou jednoduše kontrolovatelná, tak se prostě nekontrolují, anebo velmi namátkově, ledabyle, jak to napadne. Paní ředitelka Musílková řekne, že je to těžké. Tak proč je to tedy napsáno v závazné vyhlášce? Opět ve vyhlášce napsáno, odborné společnosti to verifikovaly a řekly, doporučily, napsaly, odsouhlasily, a VZP si dělá, co chce.

Další věc, o čem VZP sama rozhoduje - o přímých nákupech léků za 1,5 mld. Prosím vás, VZP je jednou z největších lékáren v této zemi. To málokdo z vás také ví. Zatímco zákon o léku přesně říká, kdo smí léky nakupovat, kdo smí s nimi zacházet a jak s nimi smí zacházet, ten zákon tady v této Poslanecké sněmovně za pár dní budete mít, tak tady je pět druhů léků, nikdo neví přesně, proč těchto pět druhů léků, ale pět druhů léků, které nakupuje přímo VZP za 1,5 mld. Prostě je nakoupí a pak dokonce doveze do těch nemocnic. Já mám vyjádření ředitelů fakultních nemocnic, kam ty léky chodí, kteří říkají: Za prvé, jsou nakupovány za zbytečně vysoké ceny, protože VZP nedělá tendr, aby vybrala ten nejlevnější, ale osloví všechny tři výrobce a s nimi se domluví na nějaké ceně. Ta cena opticky vypadá jako levnější - ale prosím vás, jak asi vypadá obchod, když mám tři výrobce a beru od všech tří? Tak koupil jsem od toho nejlevnějšího, nebo jsem to nějak domluvil? Ano, může to být tak i tak, ale já nevěřím tomu, že od tří výrobců lze domluvit tzv. v konkurenčním prostředí nejnižší cenu. Nejnižší cenu musím dělat v konkurenčním prostředí, tedy tendrem. Ředitelé nemocnic mně řekli, že jsou schopni to nakupovat daleko levněji.

Druhá věc je - prosím vás, do těch nemocnic to nosí naprosto neautorizované osobnosti. Žádní lékárníci, žádní laboranti, ale přijede jakýsi člověk s bednou erytropoetinu. Přijde na příslušné oddělení a teď ho tam cpe v lepším případě příslušné sestře a v horším případě, jak mně to popisoval ředitel jedné pražské nemocnice, tam chytli jen paní, co tam zametá. Tak té předali bednu erytropoetinu od VZP. Prosím vás, ten lék se obchoduje i na černém trhu. Je o něj docela zájem i mezi některými vrcholovými sportovci. Tyto léky jsou naprosto neevidovány a v řadě nemocnic jich mají plné lednice, protože je vlastně ani nepotřebují. Takto vypadá hospodaření VZP v některých oblastech. Toto vám mohu dokladovat na písemných svědectvích ředitelů nemocnic.

Dále co VZP sama přímo ovlivňuje. Ovlivňuje samozřejmě i přístup ke svým klientům, a jak ji klienti vnímají. Klienti vnímají VZP za poslední roky tak, že ji každý rok opouští 150 až 200 tisíc jejích pojištěnců. Každý den zhruba 500. Čili když dnes někdo vypráví o tom, že nucená správa vede k tomu, že stovky lidí denně se ptají, zda nezmění VZP, tak je to normální stav. Prostě tento stav my známe, víme a tolerujeme bez problémů řadu let. Ale konečně - proč ne? Vždyť je svobodná volba zdravotní pojišťovny. Ale asi ti lidé, když takto hlasují nohama, tak je potřeba se zeptat proč. Paní ředitelka tvrdí, že je to kvůli nedostatečným výhodám. Dneska už poskytuje výhody svým klientům stejné jako ostatní zaměstnanecké pojišťovny - všechny ty koníky a všechny příspěvky na antikoncepci a plavečenky a příspěvky další, to všechno pojišťovna dává. Přesto ji opouští stejně takovéto procento lidí. Ptáme se - proč? Opět, může to být náhoda, shoda okolností, ale já prostě říkám, a chtěl bych, abychom se podívali na to čistou selskou logikou.

Vy tady jste zástupci a jediní relevantní a zásadní zástupci lidí a obyvatel této naší republiky. Jejich peníze jsou ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Jste vlastně zástupci akcionářů. Toto je valná hromada, svým způsobem, VZP. Otázka je, zda manažer VZP, který končí neustále v dluzích, má jich 14 mld., utíkají mu jeho klienti, má řadu dalších problémů, tak je člověk na správném místě? Možná je hodný, možná je i snaživý, ale nezlobte se, obecně základní poučka managementu spočívá v tom - jsi-li generální ředitel a máš-li dceřiné společnosti, tak nemáš čas rozkrývat u každé té dceřiné společnosti, jestli ten příslušný ředitel je dobrý, nebo špatný. Sleduješ jenom relevantní výsledky, jasné ukazatele - hospodářský výsledek, pozici na trhu, to, jestli klienti jsou spokojeni. To sleduješ! Když ředitel takto selže jeden rok, dáš mu výtku. Když selže druhý rok, tak ho vyměníš.

Zkušenost říká, že tam, kde jeden tzv. neuspěl kvůli objektivním kritériím, protože zobjektivizujeme všechno. Řekněme si, sáhněme si do svědomí - kdo z nás řekne, nedaří se mi v té pozici, protože na to nemám? Nikdo!

***




Přihlásit/registrovat se do ISP