(14.20 hodin)

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Chtěl bych sdělit, že pan poslanec Doktor má náhradní kartu č. 8, pan poslanec Tlustý č. 10, pan poslanec Martin Říman má náhradní kartu č. 6 a pan poslanec Novotný kartu č. 4.

A teď snad můžeme přistoupit ke stanovení pořadu 51. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce.

Hlásí se místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, který musí dostat slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, vážené paní a pánové, já bych se běžně přihlásil do rozpravy, nevyužil bych svého přednostního práva, ale vzhledem k tomu, že pan ministr dopravy uvedl vlastně mimo program ještě svou zprávu, budu tedy reagovat okamžitě svým návrhem, který jsem prezentoval.

Skutečně navrhuji, aby vláda České republiky předložila Poslanecké sněmovně jako první bod bloku zpráv, tedy ne dnes ani zítra, ale prostě v průběhu jednání naší schůze Poslanecké sněmovny, zprávu o práci Ministerstva dopravy ve věci vyhlášení a hodnocení veřejného výběrového řízení na zavedení mýta pro nákladní automobily v České republiky.

Já to říkám proto, že pan ministr mě svou odpovědí mimo program této schůze nemohl uspokojit, a to svým vyjádřením, které se týká tohoto bodu.

Já doufám, že ve veřejném výběrovém řízení byla i možnost, že výsledek toho výběrového řízení nebude přijat a že bude to výběrové řízení zrušeno.

Musím podotknout, že ta firma, která se sama prohlásila za vítěze výběrového řízení, třikrát byla hodnocena v Úřadu pro hospodářskou soutěž ve věci zavedení jiného systému pro České dráhy. Myslím si, že tady je na místě nejméně posouzení toho systému právě na Úřadu pro hospodářskou soutěž vzhledem k tomu, jaké je doporučení Evropské komise a jaké jsou jiné konsekvence zavedení takového systému, který pan ministr neřekl, ale odhaduje se všeobecně, že jeho zavedení znamená investici v řádu 20 miliard korun, nebo 19 miliard korun, jak odhadují jiní, a přitom tento systém bude odporovat doporučení Evropské komise a bude muset být nahrazen jinou investicí v jiných řádech poměrně brzy. Proto chci vědět víc o podmínkách už vyhlášeného výběrového řízení. Nechci tím nijak zabránit práci Ministerstva dopravy a už vůbec si nepřeji, aby odpovědnost ze sebe sňalo Ministerstvo dopravy, které vyhlásilo to výběrové řízení a přeneslo ji na vládu jako na kolektivní orgán.

Znovu tedy opakuji, že požaduji zařazení zprávy vlády o práci Ministerstva dopravy v souvislosti s vyhlášením a hodnocením veřejného výběrového řízení o zavedení systému elektronického mýtného pro nákladní automobily v České republice, a požaduji ho zařadit jako první bod bloku zpráv, a to bez toho, že bych určoval přesné pořadí, protože to pořadí zpráv bude jistě ještě dotčeno jinými návrhy vzešlými z této diskuse.

Za druhé navrhuji vyřazení bodu 64, to je tisk č. 1057, zákon o loteriích. Mám před sebou dopis vedoucího samostatného oddělení státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na Ministerstvu financí České republiky Mgr. Pavla Němce, kterým se dohaduje s těmi sdruženími, která jsou v tomto oboru činnosti. Ten dopis je z 1. listopadu a připravuje se komplexní norma v této věci. Nemyslím si, že je správné, abychom normu, která je v rozporu s evropským právem, projednávali v takto hektickém období před volbami. Považoval bych to za velmi neprofesionální z našeho pohledu. A myslím si, že mnohem důležitější je celý zákon přepracovat podle principů, které Ministerstvo financí dohaduje právě s tou odbornou veřejností.

A poslední věc, ta má dvě skupiny.

Za prvé dost dobře nemohu pochopit systém, jakým byla zařazena první čtení do pořadu a programu naší schůze. Není to ani podle naléhavosti, ani podle data předložení dotyčných návrhů, a nechci žádným způsobem ohrožovat jednotlivé skupiny těch, kteří mají zákonodárnou iniciativu. Proto navrhnu jiný postup, než jaký je tady stanoven. To je upřednostnit ty body prvního čtení, a to od bodu 45 do bodu 61, tak jak je předkládá vláda, včetně těch, které jsou předloženy podle § 90 odst. 2. Ale ty ostatní od bodu 62 výše buď seřadit - a to je ta alternativa č. 1 - podle typu předkladatelů a čísel jednotlivých tisků, abychom se vyhnuli sporu, co má větší důležitost a kdy to bylo předloženo. Anebo potom zařadit tak, pokud by tento návrh neprošel, že by byly předloženy všechny vládní návrhy zákonů podle čísel od bodu 62, potom poslanecké návrhy podle čísel a data předložení, potom senátní návrhy a návrhy jednotlivých krajů. To je ta alternativa č. 1.

Pokud tato alternativa neprojde navrhuji, aby bod č. 93 byl zařazen za bod č. 61. Na zařazení tohoto bodu čekáme od srpna letošního roku.

Děkuji vám.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. V každém případě prosím pana místopředsedu Filipa, aby mi svoji komplexní představu o jiném řazení dal písemně, protože z hlavy ji nejsem schopen reprodukovat.

A teď snad už můžeme přistoupit ke stanovení pořadu 51. schůze, tak jak jsem měl původně v úmyslu, a to tak, že vám nejdříve chci oznámit, že vláda vzala zpět sněmovní tisk 1127, Lisabonský program, a proto vás žádám, abyste si škrtli bod č. 22. Tedy škrtnout bod 22, protože o tom se nehlasuje, pokud vláda takto bere zpět svůj sněmovní tisk.

A nyní vážení kolegové, pokud jde o další průběh projednávání návrhů… (Poslanci informují předsedajícího, že uvedl špatné číslo vyřazeného bodu).

Pardon, omlouvám se, jde o bod č. 221, řekl jsem to špatně, jde o bod 221, Lisabonský program, který se tedy škrtá. Souhlasí to nyní? (Projevy souhlasu v sále).

Nyní tedy pokud jde o celkový průběh projednávání návrhu pořadu, tak jsme se shodli na dnešním grémiu na následujícím.

Tuto středu budeme projednávat návrhy zákonů ve třetím čtení, které mají již splněny zákonné lhůty, popř. budeme pokračovat v dalším projednávání v pátek 25. 11. ve třetím čtení.

Ve čtvrtek 24. 11. budeme projednávat bod Odpovědi na písemné interpelace. Tedy po ústních budeme projednávat odpovědi na písemné.

Ještě vám chci sdělit, že ministr průmyslu a obchodu Milan Urban se omlouvá na 22. a 30. listopadu, dále na 1., 2., 11. a 16. prosince. V této souvislosti mě požádal, aby body č. 45, 46, 107 byly projednány v úterý 29. listopadu jako první tři body odpoledního jednání.

A ještě bych vám rád sdělil, že jsem se na schůzce s předsedy výborů Sněmovny krátce před začátkem schůze dohodl na tom, že bychom ve druhém týdnu jednání Sněmovny, tj. tedy ten týden příští, učinili určitý prostor 30. listopadu odpoledne a 1. prosince dopoledne, tedy ve čtvrtek.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP