(10.20 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Já tady musím veřejně říci, že s argumenty Miroslava Kalouska, co se týká zemědělců, souhlasím. Řada z nás byla oslovena zemědělci nejen v této poslední době, ale i v celém tom období, které předcházelo našemu přijetí do Evropské unie, v celém tom období, kdy se hrálo o to, s jakými podmínkami budou zemědělci v ČR moci po vstupu do Evropské unie podnikat. Teď je to tady a ukazuje se, že ty podmínky až tak dobře vyjednány nejsou a že dokonce nemáme ani na to, abychom jim dali to, co se vyjednat podařilo.

Chtěl bych poprosit, abychom se stavěli k této velmi vážné situaci s tou mírou racionality, která je nám dána jako povinnost, abychom nerozhodovali momentálně účelově, abychom vzali v úvahu to, že budoucnost celé České republiky, zejména v těch letech, o kterých tady byla řeč, to je 2006 až 2013, kdy dojde k zásadním změnám společné zemědělské politiky, je do značné míry spjata právě s budoucností našich zemědělců a venkova. Zatím to ale vypadá a z dnešního vývoje situace mám dojem, že tato naše budoucnost, naši zemědělci se bohužel stanou obětí předvolební situace před krajskými a senátními volbami. To je ta nejhorší možná varianta, která nás vůbec může potkat.

Jsem přesvědčen o tom, že právě to směrování oněch prostředků do přímých plateb zaručuje, že tyto prostředky nebudou projeveny ve mzdách, byť kdo zná situaci na venkově, tak ví, že mzdy zemědělců, příjmy zemědělců jsou hluboko pod celostátním průměrem v ekonomice celkem a že ta práce vůbec není lehká a že by si bezesporu zemědělci zasloužili i lepší příjmy.

Je třeba také vzít v úvahu situaci, že celých 15 let od roku 1989 tíha sociálního smíru, jeho udržení v této republice závisí právě na zemědělcích, právě na tom, že oni nechtějí zdražovat potraviny nad míru, která je ještě sociálně únosná, že zemědělci až na několik ojedinělých protestů, které byly velmi velmi kultivované na situaci, ve které se nacházeli, vždycky sklonili hlavu a vzali v úvahu to, že je třeba se podřídit celospolečenské situaci. Velmi se mi nelíbí v této situaci, že stavíme jednotlivé sociální skupiny v tomto státě proti sobě, že tam, kde přidáváme větší částku - viz policisté, ale to prosím vás nejsou pouze policisté, ti hasiči si to přece také zaslouží - a jinde zase menší částku anebo vůbec nic - a vezmu učitele, ale vezmu také lékaře v nemocnicích, vezmu také třeba pracovníky, kteří se starají o dálnici D1, čili jsou to také pracovníci státu a zasloužili by si rozhodně větší příjmy - tak tam vlastně skutečně stavíme jednotlivé sociální skupiny proti sobě.

Chtěl bych varovat před možným porušením sociálního smíru. Zemědělci už dále nemohou na svých bedrech nést tuto míru. Prosím, ba co dím, vyzývám vládní koalici, aby v rozpočtu letošního roku , pokud zdroj, o kterém hovořil Miroslav Kalousek, to znamená zdroj, který je nyní mandatorně určen na zvýšení platů policistů, hasičů a dalších kategorií, nebylo možné použít na pomoc zemědělcům, vyzývám tedy vládní koalici, aby hledala v jiných vodách, v jiných kapitolách rozpočtu nebo i v jiných možnostech, jako např. v řešení otázky deblokace ruského dluhu a další a další. Jsem přesvědčen o tom, že je možné tyto prostředky najít a že bychom se jako Poslanecká sněmovna dokázali se ctí vyrovnat s touto výzvou, která je především budoucností.

Děkuji za to, že jste mě pečlivě vyslechli, děkuji za to, že moje argumenty také vezmete v úvahu, a děkuji vám také za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní má slovo pan poslanec Evžen Snítilý.

 

Poslanec Evžen Snítilý: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, omlouvám se, jsem mírně indisponován, ale přesto chci na mikrofon zopakovat zhruba to, co už jsem zde jednou řekl.

Mně vůbec nevadí diskuse o 13. a 14. platech, protože je nesmyslná. Rok má dvanáct měsíců, třináct jich není, čtrnáctý možná pro Karkulku, takže podle mě není o čem diskutovat. Nevadí mi ani diskuse o tom, zda zrovna teď, nebo až za dva roky, nebo za rok má mít přidáno určitá sociální skupina. Ani tato diskuse mi nevadí. Bylo by ovšem seriózní, kdyby ty úvahy o tom, jestli padesát procent, čtyřicet procent a komu dvacet a komu deset, jsme měli na speciálním papíře, bylo by seriózní, kdybychom využili dobrodiní našeho jednacího řádu a vzpomněli si, že máme možnost projednat novelu zákona v urychleném čtení v procesu devadesátky. Pak by mi tato diskuse zcela jistě nevadila.

Vadí mi ovšem, když tyto diskuse účelově spojíme v hodině dvanácté do jednoho bodu, vadí mi - a to mi opravdu vadí - že to je zrovna do bodu, kde já bych zcela jistě hlasoval pro to, abychom neměli ani třináctý ani čtrnáctý plat. To mi vadí, to je neseriózní. Říkám zde podruhé - pakliže bude přijat tento pozměňovací návrh, já najdu tu odvahu a já si to zodpovím a pro tento zákon hlasovat nebudu.

Je ještě čas, je ještě čas podle mě stáhnout ten pozměňovací návrh, odhlasovat původní návrh o zmrazení našich platů, je ještě čas požádat Sněmovnu o devadesátku, je ještě čas do konce roku projednat to, co chce kolega Kalousek, samostatně.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Kolegyně a kolegové nemám žádnou další přihlášku do rozpravy, a jestliže se nikdo další nehlásí, rozpravu končím. Ptám se pana ministra Škromacha a poté pana zpravodaje, zda chtějí vystoupit se svými závěrečnými slovy. Není tomu tak. Přistoupíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích.

Prosím pana zpravodaje, aby oznámil postup při hlasování a poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním se k nim vyjádřil. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jiří Václavek: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, k tomuto tisku bude hlasování poměrně jednoduché. Jsou zde dva pozměňovací návrhy, jeden rozpočtového výboru, který rozšiřuje odebrání čtrnáctého platu i na poslance Evropského parlamentu, a druhý kolegy Kalouska, o kterém zde byla teď řeč. Navrhuji proto postup: nejdříve hlasovat o pozměňovacím návrhu rozpočtového výboru pod bodem A.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Myslím, že to je jednoduchá procedura, nebudeme o ní tedy hlasovat. Nejprve přistoupíme k hlasování o pozměňovacích návrzích pod písmenem A. Já se pokusím přivolat všechny, kteří nejsou v sále a chtějí hlasovat. Ptám se na stanovisko.

(Ministr souhlasí, zpravodaj doporučuje.)

***




Přihlásit/registrovat se do ISP