(17.20 hodin)

Poslanec Milan Cabrnoch: Děkuji. Ne snad s doplňujícím dotazem, pouze s komentářem. Pokládám za významné, a něco takového zaznělo v české Poslanecké sněmovně poprvé, že o pozměňovacích návrzích rozhodují poslanci ne podle jejich obsahu, ale podle osoby, která je předložila. Myslím si, že je fatální, že tato zpráva české veřejnosti zní z úst člena vlády.

Věřím, pane ministře, že podruhé už se budete rozhodovat podle obsahu, a ne podle toho, že jsem znovu tento pozměňovací návrh předložil já sám. Za mnou stojí asi 20 tisíc soukromých lékařů. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. S komentářem se hlásí pan ministr Kubinyi.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jozef Kubinyi Já bych, s dovolením, jenom velmi stručný komentář. Faktem je, že ať to bylo otázkou osoby poslance, nebo to bylo věcným obsahem, faktem zůstává, že váš návrh nebyl schválen většinou Poslanecké sněmovny.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Přistupujeme ke čtvrté interpelaci. Interpelujícím je pan poslanec Zbyněk Novotný a bude se tázat na realizaci ochrany před spam pana ministra Vladimíra Mlynáře. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Zbyněk Novotný: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, vážený pane ministře, problém spam neboli nevyžádané reklamy v našich e-mailových stránkách je vám jistě znám. Den co den dostáváme i zde v Poslanecké sněmovně skvělé nabídky na zbohatnutí díky desítkám milionů dolarů z Nigérie či dodávku zboží za výjimečné ceny. Občané, zejména ti aktivně činní v internetu a komunikacích, se s tímto problémem potýkají ve stonásobně větším měřítku. I české společnosti již dávno objevily kouzlo spam, tedy reklamy na účet příjemce. Takže není dne, aby některé české firmy neporušovaly platný zákon o regulaci reklamy.

Je mi známo, že váš úřad připravuje nový zákon, který bude tuto problematiku řešit. Můžete prosím, pane ministře, nám zde ve sněmovně i internetovým uživatelům - ti si to budou moci přečíst na našich internetových stránkách psp.cz - osvětlit, jak se změní vámi navrhovaným zákonem zcela nevyhovující stav? Současný zákon je totiž zcela bezzubý. V tom se mnou jistě souhlasíte. Živnostenské úřady se stěžovatelům pouze vysmívají a hrají na ruku těm, co zákon porušují. Vámi navrhovaný zákon nejen nic nového nepřináší, ale navíc ještě usnadňuje spamování hlavně tím, že zavádí tzv. opt-out povinnost, to je viz návrh, který dodnes visí na našich webových stránkách a který umožňuje zcela beztrestně posílat nevyžádanou poštu komukoliv a odkudkoliv. Skutečně tento stav považujete za vyhovující?

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. O odpověď požádám pana ministra Vladimíra Mlynáře.

 

Ministr informatiky ČR Vladimír Mlynář: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, děkuji panu poslanci Novotnému za zájem o problematiku nevyžádané pošty neboli spamu. Této problematice jsme se věnovali shodou okolností zde v Poslanecké sněmovně zhruba před 24 hodinami při druhém čtení zákona o vybraných aspektech informačních společností, který mimo jiné se právě problematikou spamu neboli nevyžádané elektronické pošty zabývá.

Já zde stručně zopakuji a využiji situace, abych zopakoval důvody, které vedly vládu k předložení návrhu zákona, který je jednou z cest, jak řešit nevyžádanou elektronickou poštu. Včera jsem zde uvedl, že filozofický rozdíl mezi nevyžádanou elektronickou poštou a papírovou je zásadní v tom směru, že zatímco při papírové poště, tedy direct-mailu, který je nám dáván do schránek poměrně běžně, jsou náklady na výrobu takového letáku na straně výrobce a distributora reklamy, u elektronické reklamy nevyžádané je to naopak. Distributor, výrobce zboží nenese téměř žádné náklady, náklady nese příjemce, adresát elektronické pošty, který se nevyžádané elektronické reklamě nemůže bránit. Tento základní rozdíl vede oprávněně vládu i administrativu Evropské unie k přístupu, který znamená, že nevyžádaná elektronická reklama má podléhat poměrně přísné regulaci, tedy v podstatě zákazu, který může být za určitých podmínek změněn v souhlas, pokud příjemce elektronické pošty skutečně vysloví aktivní souhlas s tím, že je ochoten dostávat takovouto elektronickou poštu.

V souladu s evropskými předpisy a praxí Evropy, ale i Severní Ameriky, zejména Spojených států, tedy náš návrh zákona informační společnosti zakotvuje princip tzv. listu opt-in, tedy nutnosti aktivního souhlasu s přijetím nevyžádané elektronické pošty. Stručně řečeno, po přijetí zákona budou subjekty podnikající na českém trhu mít zakázáno rozesílání nevyžádané elektronické reklamy, tedy dikcí zákona, nevyžádaných obchodních sdělení, která jsou v zákoně přesně definována, a pouze ti příjemci elektronické pošty, kteří vysloví aktivní souhlas s tím, že jsou ochotni přijímat takovouto poštu, těm bude moci být zasílána.

Samozřejmě že legitimní námitkou, která také zazněla v hospodářském výboru, kde se tento návrh zákona projednával, je, zda takovýto zákon může problém nevyžádané elektronické pošty vyřešit za situace, kdy 99 % nevyžádaných obchodních sdělení, která dostáváme do svých e-mailových stránek, pochází ze zemí nejen mimo Evropskou unii, ale pravděpodobně z větší části i mimo severní polokouli. Pan poslanec Novotný tady citoval tuším nějaké africké odesilatele. Ano, je to bohužel tak, rozesilatelé spamu mění operativně místa odesílání a vybírají si země, které stojí mimo právní a kulturní okruh Evropy a Severní Ameriky. Co tím chci říci? Chci tím říci, že samozřejmě nesdílím představu, že náš zákon nebo představa i pravidel Evropské unie může problematiku spamu vyřešit do důsledků. Nemůže. Je to jenom jeden z kamínků, jeden z kousků na cestě k řešení, jak se zbavit této nákazy 21. století, tedy nevyžádaných obchodních sdělení. Jinými slovy, zákon, bude-li přijat Poslaneckou sněmovnou, a já v to doufám a doufám, že pan poslanec Novotný podpoří tento návrh zákona, bude zajišťovat, aby subjekty podnikající u nás a řídící se českým právem nezneužívaly možností nevyžádaných elektronických sdělení, a podniky, které sídlí na území Evropské unie, budou regulovány podle stejných pravidel.

Obecně si však myslím, že problematiku nevyžádané elektronické pošty bude třeba řešit buď komplexem jakýchsi nadnárodních nebo mezistátních smluv v této oblasti, a to na straně jedné, a potom samozřejmě úpravou softwaru, která bude schopna zachytávat nevyžádanou elektronickou poštu. To je cesta, kterou jdou výrobci především poštovních elektronických programů. Je to cesta, která není nepodobná souboji policie se zločinci. Platí zde, že rozesilatelé spamu jsou vždycky o kousek dříve před výrobci ochrany, a nicméně souboj se vede a já věřím, že bude nakonec víceméně úspěšně vybojován.

Abych to shrnul. Vláda jde cestou, stejně jako evropské vlády, stejně jako americká vláda, jako vláda prezidenta Bushe, který mimochodem se v této věci osobně velmi angažuje, a připravila do Poslanecké sněmovny a předložila nyní ve druhém čtení zákon, který pro subjekty podnikající podle českého právního řádu bude tuto oblast regulovat. Obecně celosvětový problém spamu se tím samozřejmě nevyřeší. Ten se bude řešit asi ještě několik následujících let a je to kombinace regulace a ochrany od výrobců poštovních programů.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Vidím, že pan poslanec Zbyněk Novotný má ještě připraven doplňující dotaz. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Novotný: Děkuji za slovo. Pane ministře, návrh zákona přirozeně podpořím. Na to se můžete spolehnout.

Jednu krátkou doplňující otázku. Jste si vědom nebo znáte skutečnost, jak to dnes vypadá v praxi, jak se příjemci nevyžádané pošty mohou bránit, jak se brání a jak na tuto obranu reagují živnostenské úřady?

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Pan ministr Vladimír Mlynář.

 

Ministr informatiky ČR Vladimír Mlynář: Paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, situaci samozřejmě znám, mimo jiné i proto, že jsem denně předmětem, moje e-mailová schránka, asi 50 nevyžádaných obchodních sdělení, viagrou počínaje, což nevím, jestli něco znamená, až po nabídky různých investic v Nigérii. Tento problém znám velmi dobře.

Ochrana je možná na úrovni příjemce pošty, na úrovni nastavení filtru v poštovním serveru nebo samozřejmě, pokud máte dobrého správce sítě, tak jako to má Poslanecká sněmovna, tak nastavením firewallu na příchodu do sítě.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP